Sipas Kuo, tre iPhone që do të dalin në vitin 2020 do të jenë në përputhje me 5G

Tre iPhone që do të dalin në vitin 2020

Analisti i Apple Ming-Chi Kuo sapo konfirmohet sipas MacRumors çfarëdo kemi parashikuar këtë mëngjes: Tre iPhone që do të dalin në shitje në vitin 2020 do të jenë në përputhje me bandën 5G. 

Disa ditë më parë, Kuo parashikoi që dy nga tre iPhone të planifikuar për vitin 2020 do të ishin në përputhje me 5G, falë marrëveshjes së nënshkruar me Qualcomm, por tani ai beson se ato do të jenë tre modelet e përputhshme, në mënyrë që të konkurrojnë me telefonat Android 5G, ata kanë filluar të shfaqen me ndrojtje në tregun botëror.

Kuo e bazon këtë pretendim në tre arsye bindëse:

 1. Me blerjen e zonës së çipave 5G nga Intel, Apple tani ka një kohë shumë më të lehtë për të zhvilluar modemet e saj me shpejtësi të lartë.
 2. Çmimet e telefonave inteligjentë 5G me Android pritet të ulen në intervalin prej 250-350 dollarë. Ai beson se këto celularë të lirë 5G do të jenë të pajtueshëm vetëm me bandën Nën-6Ghz. Kjo mund të ngatërrojë konsumatorin, pasi që në Shtetet e Bashkuara 5G do të punojë në grupe mmWave. Më vonë do të shpjegojmë ndryshimin midis këtyre dy grupeve.
 3. Zhvillimet drejtuese në teknologjinë 5G mund të përfitojnë nga ekosistemi i realitetit të shtuar të Apple.

Analisti i famshëm kinez siguron që tre iPhone të rinj të planifikuar për vitin 2020 do të jenë në përputhje me dy spektrat e bandës 5G, si mmWave ashtu edhe sub-6Ghz për të arritur në tregun amerikan, por nuk është aq e qartë që ata bëjnë një model më të lirë vetëm me brezin nën-6Ghz për tregun kinez. Ai dyshon se edhe me blerjen e teknologjisë Intel, ato të Cupertino mund të zhvillojnë dy patate të skuqura të ndryshme.

Skema e dy spektrave të përdorura nga banda 5G

Skema e dy spektrave të valëve të përdorura në brezin 5G

Dy lloje të rrjeteve 5G

Ne do të shpjegojmë pak dy llojet e rrjeteve që janë zbatuar në të gjithë botën, për të shmangur disa frikëra, të tilla si kur u shfaqën telefonët e parë 4G. Më shumë se një njeri i zgjuar bleu terminalin e tij të parë 4G direkt nga Kina, me një çmim shumë të lirë dhe më pas ai u befasua që kjo pajisje nuk ishte në përputhje me Spanjishten 4G. Ekzistojnë dy rrjete të ndryshme që punojnë me të njëjtën bandë 5G:

 1. MmWave është teknologji super e shpejtë 5G për të cilin flasin të gjithë. Përdor një brez shumë të lartë dhe është më i përshtatshmi për zonat urbane më të dendura. Mund të mbulojë shumë pajisje me shpejtësi të lartë, por me një diapazon të shkurtër.
 2. I ashtuquajturi Sub-6Ghz. Do të jetë 5G në zonat rurale dhe periferike. Përdor banda mesatare dhe të ulëta, me një shpejtësi shumë më të ulët, por me një gamë veprimi shumë më të gjerë. Stillshtë akoma më i shpejtë se rrjeti 4G, por shumë më i ngadaltë sesa 5G mmWave.

Apple ka nënshkruar një kontratë me Qualcomm për të furnizuar patate të skuqura të saj 5G deri në gjashtë vjet. IPhone XI i këtij viti do të mbetet 4G me modem Intel. Terminalet e rinj për vitin 2020 do të jenë tashmë 5G, ka shumë të ngjarë të mbulojnë të dy spektrat e shpjeguara më lart, pasi ato do të jenë patate të skuqura Qualcomm. Vullneti i Apple është që të jetë në gjendje të prezantojë patate të skuqura të saj 5G në pajisjet 2021. A do të kenë sukses?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.