Siri njeh disa komanda jashtë linje në iOS 11.2

IOS 11.2 beta po lëshohen për zhvilluesit rregullisht gjatë ditëve të fundit. Zhvilluesit kanë qenë në gjendje të vërejnë dy karakteristika të reja në këtë azhurnim: Apple Pay Cash dhe shpjegime shtesë në lidhje me funksionimin e Qendrës së Kontrollit. Për më tepër, azhurnimi përmirëson disa aspekte vizuale në iPhone X, një pajisje që Apple ka nxjerrë në shitje vetëm disa javë më parë. Disa zhvillues e kanë vërejtur atë Siri njeh disa komanda jashtë linje në iOS 11.2 beta, një aspekt interesant pasi që asistenti kërkon një lidhje aktive për të qenë në gjendje të punojë në të gjitha pajisjet e mollës së madhe.

Apple mund të lejojë që Siri të punojë pjesërisht jashtë linje

Funksionimi i Siri është shumë i thjeshtë. Kur një përdorues thërret shërbimin, pajisja nga e cila thirret Duhet të jetë i lidhur me një rrjet me internet. Kjo është e nevojshme pasi që Siri do të drejtojë ndërhyrjen e saj te serverat Apple nga të cilët do të lëshojë përgjigjen që shohim në ekranet e iPhone dhe iPad-ve tona. Kështu, Lidhja e internetit është thelbësore që Siri të funksionojë.

Kjo mund të ndryshojë në iOS 11.2, Meqenëse disa përdorues që kanë beta të zhvilluesit iOS 11.2 në pajisjet e tyre, kanë qenë në gjendje të thirren Siri jashtë linje dhe ka qenë në gjendje të ndalojë muzikën dhe të avancojë këngën pa pasur qasje në internet. Këto komanda themelore janë ekzekutuar tashmë nga asistentë të tjerë virtualë siç është Google Assistant, kështu që nuk do të ishte e pazakontë për të Apple evoluon asistentin e saj nga presioni nga konkurrenca.

Ky modifikim i asistentit nuk është i dukshëm në të gjitha versionet e iOS 11.2 beta pasi disa përdorues nuk janë në gjendje të kontaktojnë Siri nëse nuk kanë një lidhje aktive interneti. Apple mund të jetë duke e testuar mjetin dhe të shohë cilat detyra mund të përfitojnë nga përdoruesi dhe që nuk do të kishin nevojë për lidhje me serverat e tyre, si një provë eksperimentale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.