Snapchat nis një mundësi për të ndarë vendndodhjen tuaj në kohë reale

Jo, nuk kemi gabim. Snapchat vazhdon të gjenerojë karakteristika të reja në aplikacionin e tij pavarësisht numrave të këqij që ka marrë muajt e fundit. Një muaj më parë ishte lansimi i syzeve të tyre të reja: Spektakli 2, dhe vetëm pak ditë më parë ata lançuan lojëra të realitetit të shtuar në aplikacionin e tij, të cilat kanë pasur një pranim shumë të mirë mes përdoruesve të këtij rrjeti social.

Sot mësuam se Snapchat ka përfshirë opsionin për të ndani vendndodhjen tuaj në kohë reale me miqtë tuaj në vende të caktuara të botës. Funksioni pritet të zgjerohet në vendet e tjera në ditët në vijim. Ky opsion ka shkaktuar zhurmë rreth privatësisë së rrjetit social, meqenëse nuk ka asnjë lloj kontrolli.

Ndani vendndodhjen tuaj në kohë reale me Snapchat

Aktualisht Snapchat ju lejon të lokalizoni kontaktet tuaja në një hartë që azhurnohet herë pas here. Kjo ju lejon të dini se ku është një kontakt i caktuar, por jo ta lokalizoni atë në kohë reale. Për të hapur këtë menu, thjesht ngulni ekranin në zonën e kapjes së imazhit dhe do të shihni avatarët e përdoruesve tuaj në të gjithë hartën, në varësi të vendit ku ndodhen.

Karakteristika e re Snapchat lejon ndani vendndodhjen tuaj në kohë reale, ashtu si mund të bëjmë për disa muaj në WhatsApp. Mekanizmi është shumë i thjeshtë. Ka dy mënyra për të ndarë vendndodhjen tuaj:

  • Ndani vendndodhjen me të gjithë përdoruesit ose me një përdorues specifik
  • Kërkoni nga një përdorues të ndajë vendndodhjen e tij

Thjesht ngulni në ekran për të hyrë në hartën e botës për të parë emrin e një përdoruesi. Nëse klikojmë në emrin e tij mundemi ju dërgoj vendndodhjen ose kërkoni vendndodhjen tuaj, në këtë mënyrë ne mund ta përfundojmë veprimin për sa kohë që ne ose miqtë tanë e pranojmë kërkesën. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se ky informacion mund të kërkohet vetëm nga ajo që ata kanë thirrur "Shokë me dy drejtime", kjo do të thotë, që ju e keni shpëtuar atë, por që ai ju ka shpëtuar juve. Kjo është, ne nuk mund të kërkojmë një vendndodhje nga artisti ynë i preferuar.

Polemikat me privatësinë janë më të nxehta se kurrë dhe fillimi i kësaj veçorie në Snapchat pa ndonjë siguri me sa duket ka vendosur alarmet. Ne do të shohim me kalimin e kohës se çfarë masash merr rrjeti social dhe cila është forma më e sigurt e zbatimit për vendet e tjera që ende nuk kanë këtë funksion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.