Sondazhi zbulon mbështetjen e njerëzve për Apple kundër FBI

ndihmat e kuqe-mollë

Jo shumë kohë më parë, një studim i supozuar, ne supozojmë se mjaft i motivuar (për të mos thënë i financuar) nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, zbuloi se në rastin e Apple kundër FBI për zhbllokimin e iPhone 5c të një terroristi të dyshuar të përfshirë në bombardimet e San Bernardino, njerëzit çuditërisht ishin në anën e FBI. Sidoqoftë, një sondazh më i fundit duket se tregon se njerëzit po ndryshojnë mendje. Sondazhi i fundit i zbuluar nga Reuters / Ipsos, Ato duken nga ana e kompanisë së mollëve, ne ju japim të dhënat.

46 përqind e 1.284 të anketuarve besojnë se Apple ka arsye të mjaftueshme të kundërshtosh urdhrin e gjykatës që kërkon të të detyrojë të zhbllokosh iPhone 5c. Nga ana tjetër, 35 përqind e të anketuarve besojnë se Apple po bën një gabim duke penguar drejtësinë, përveç një 20 përqind të konsiderueshëm të cilët nuk janë të sigurt se çfarë t'i përgjigjen kësaj pyetjeje, domethënë, ata preferojnë të mos pozicionohen në çështje.

Rezultatet zbulojnë se njerëzit kanë filluar të mos besojnë në metodat e qeverisë për të kapërcyer këtë pengesë, të paktën midis të anketuarve:

Kur njerëzit u pyetën nëse qeveria do të përdorte aftësinë për të zhbllokuar iPhone për të "spiunuar përdoruesit", 55 përqind mendojnë se do ta bënin pikërisht këtë, 28 përqind e mohuan atë, dhe të tjerët nuk ishin të sigurt.

«Nuk mendoj se është e nevojshme të heqim dorë nga e drejta jonë e privatësisë për t'i bërë njerëzit të ndjehen më të sigurt."Tha Steve Clevenger, një vlerësues i pasurive 55-vjeçare nga Wheelersburg, Ohio, i cili mori pjesë në sondazh duke u mbështetur në Apple.

Ndërkohë njerëzit fillojnë të ndryshojnë mendje. Nëse ata do ta bënin këtë studim në Evropë, një gjel do të këndonte, por natyrisht, këtu mbizotëron Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut, dhe ajo që ne bëjmë përballë sulmeve është që të bashkohemi dhe të edukojmë veten, jo natyrisht të imponojmë një diktaturë të fshehtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   asdf dijo

  Claaaaaaro, sepse ata nuk janë të vetëdijshëm se një ditë diçka mund të ndodhë me një të afërm të atyre që apollan Apple dhe se e vetmja mënyrë për të ditur se kush është autori i vrasjes së të afërmit të tyre është, të përdorin informacionin në iPhone e tyre, cilat minuta Para se të dyshonte se diçka mund të ndodhte, ai e regjistroi atë në mënyrë që të supozohej se kush ishte djali i keq ose thjesht të kishte prova për të raportuar më vonë, pa dyshuar se ai do të vritej.

  Epo, për fat të mirë kjo ndodh vetëm në filma dhe kjo nuk do t'i ndodhë askujt, apo jo?