Sonos mendon për këtë, nuk do të bllokojë më pajisjet e vjetra

Sonos Trade UP

Kompania e Amerikës së Veriut kohët e fundit filloi një program që na lejoi të rinovonim produktet tona Sonos pak më ekonomikisht, për ta bërë këtë ne "pamundësuam" produktin tonë të vjetër Sonos dhe bleu një të ri në këmbim të një zbritjeje. Sidoqoftë, kjo shkaktoi një polemikë të madhe sepse për të përfituar nga kjo zbritje ishte e nevojshme të aktivizohej një "mënyrë riciklimi" në altoparlantin e vjetër Sonos. Tani Sonos ka vendosur të kthehet me bllokimin e altoparlantëve të vjetër dhe ka kërkuar një zgjidhje më të kënaqshme për të gjithë. Një tërheqje në kohë është gjithmonë një fitore, veçanërisht kur flasim për ekologjinë dhe hedhjen e panevojshme të plehrave.

Sonos Trade UP
Artikulli i lidhur:
Sonos na ofron një zbritje deri në 30% nëse rinovojmë ndonjë prej produkteve të tyre

Siç kemi thënë, kur aktivizoni "mënyrën e riciklimit" në një nga altoparlantët tuaj për të përfituar nga zbritja për rinovimin e pajisjes, jo vetëm që fshihet e gjithë përmbajtja e altoparlantit tuaj Sonos, por e bllokon atë plotësisht kështu që nuk mund të mos u përdor kurrë më. Kjo është një marrëzi, veçanërisht nëse e quani mekanizmin "riciklim", sepse ajo që po krijoni është saktësisht më shumë mbeturina në një mënyrë krejtësisht të panevojshme, pasi që edhe pse nuk është azhurnuar, produkti funksionon, kështu që ne do të bënim të kundërtën e asaj që do të thotë fjala riciklim.

Në Sonos ata kanë filluar punën dhe kanë arritur në përfundimin se është më mirë të mos bllokosh altoparlantët e vjetër edhe nëse bëhet procedura e zëvendësimit. Tani ajo që do të na duhet për të kërkuar zbritjen e zëvendësimit është vetëm numri serik i altoparlantit, një opsion që duket shumë më i ndjeshëm sesa është parë deri më tani. Ndoshta ka më shumë kuptim se çfarë bën Apple, të mbledhë pajisjen tuaj të vjetër dhe të kujdeset për çmontimin e saj në një mënyrë të përgjegjshme për mjedisin, por ky opsion është shumë më i dobishëm nga pikëpamja ekonomike (ju përfitoni nga zbritja) dhe personale (ju mund të vazhdojë të shijojë pajisjen e vjetër).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.