Sonos padit Google për përdorimin e patentave pa kaluar nëpër kuti

Sonos

Nuk është hera e parë, dhe as ndoshta nuk do të jetë e vetmja herë, ajo një kompani e vogël padit një kompani të madhe duke e akuzuar atë për përdorimin e ndonjë prej patentave të saj pa kaluar më parë në kutinë. Ndonjëherë është trollet e patentave, ndërmarrjet që blejnë më të vogla me probleme financiare për të mbajtur patentat e tyre dhe më pas hedhin në gjyq të mëdhenjtë.

Këtë herë, nuk është fjala për këtë, përkundrazi. Sonos, kompania e altoparlantëve që është bërë një nga opsionet më të mira brenda botës së muzikës dhe teknologjisë në vitet e fundit, ka ngritur një proces gjyqësor kundër gjigandit Google, për përdorimin e hapur të informacionit teknologjik të zbuluar në një mënyrë konfidenciale.

Artikulli i lidhur:
Sonos Move, gjithçka që mund të pyesni një altoparlant

Në iPhone të Actualidad kemi analizuar shumë prej produkteve që Sonos na vë në dispozicion, dhe gjithmonë me një shënim shumë të lartë. Kjo kompani kaliforniane pretendon se Google ka përdorur teknologjinë e saj "Në mënyrë të qartë dhe të vetëdijshme" në vargun e vet të folësve, Patrick Spence, shefi ekzekutiv i Sonos, i thotë New York Times.

Pavarësisht nga përpjekjet tona të përsëritura dhe të gjera në vitet e fundit, Google nuk ka treguar gatishmëri për të punuar me ne për një zgjidhje të favorshme, kështu që neve na mbetet gjë tjetër veçse të bëjmë çështje gjyqësore.

Spence siguron të njëjtin botim se Google nuk është i vetmi që ka kopjuar në mënyrë të qartë teknologjinë e tij, pasi Amazon e ka bërë gjithashtu, por për shkak të kufizimeve financiare mund të përballet vetëm me një kërkesë të këtij lloji.

Artikulli i lidhur:
Sonos Beam - Soundbar, AirPlay 2 dhe Alexa në një pajisje

Rasti daton në vitin 2013, kur Google arriti një marrëveshje me Sonos për ta bërë gamën e altoparlantëve të këtij prodhuesi të përputhshme me Google Play Music. Në atë moment, e bënë më të lehtë për Google të hartonte altoparlantët e tyreDuke marrë parasysh që meqenëse Google nuk bëri folës, nuk do të kishte asnjë problem.

Ishte në atë moment kur Google mësoi për teknologjinë e pronave të Sonos me shumë dhomaPor vetëm në vitin 2015 filloi të shkelte qëllimisht këtë teknologji të pronarit me fillimin e Chromecast Audio. Që atëherë, Google e ka integruar këtë teknologji në më shumë se një duzinë produktesh të ndryshme, duke shkelur patentat e saj, jo vetëm në altoparlantë, por edhe në smartphone, tableta dhe kompjuterë.

José Castaneda, një zëdhënës i Google, ka mohuar pretendimet e Sonos për New York Times:

Ne jemi të zhgënjyer që Sonos ka ngritur këto procese gjyqësore në vend që të vazhdojë negociatat në mirëbesim. Ne diskutojmë mbi këto pretendime dhe do t'i mbrojmë me forcë.

Në vend që të vazhdojmë negociatat... tregon qartë se nëse ata kanë kopjuar teknologjinë tuaj por duket se ata nuk kanë synuar në asnjë moment të arrijnë një marrëveshje miqësore për të dy palët.

Natalie Hereth, një zëdhënëse e Amazon, thotë se kompania e Jeff Bezos nuk ka shkelur patentat Sonos:

Familja e pajisjeve Echo dhe teknologjia jonë e muzikës me shumë dhoma u zhvilluan në mënyrë të pavarur nga Amazon.

Sonos pretendon se Google ka shkelur rreth 100 të patentave të sajMegjithëse kërkesa përqendrohet vetëm në 5 prej tyre, përfshirë mënyrën në të cilën altoparlantët pa tel mund të lidhen dhe të sinkronizohen me njëri-tjetrin. Kompania kaliforniane Sonos dëshiron një gjyq jurie dhe kërkon dëmshpërblim, kompensim të paspecifikuar financiar përveç një urdhri gjykate për të ndaluar menjëherë shitjet e të gjitha produkteve të gjigandit të kërkimit që përdorin patentat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.