Sonos Ray: Ne shqyrtojmë shiritin e zërit premium më të përballueshëm

Sonos ka lançuar një shirit zanor për të gjitha buxhetet: Sonos Ray. Ky altoparlant i vogël për televizorin tuaj do t'ju lejojë të shijoni muzikë, filma dhe seriale për pak para, dhe me cilësinë e Sonos.

Vitet e fundit, prodhuesit e televizorëve janë shqetësuar me përmirësimin e cilësisë së imazhit deri në kufij të padyshimtë, duke u dhënë atyre funksione që deri vonë ishin të paimagjinueshme si asistentë virtualë dhe duke u dhënë atyre një dizajn që i bën ato elemente dekorative në dhomën tonë të ndenjes. Por në gjithë këtë proces diçka u harrua: cilësia e zërit. Televizorët më të sheshtë do të thotë se tingëllojnë gjithnjë e më keq, dhe nëse imazhi është i rëndësishëm për të shijuar një film të mirë, tingulli i mirë është po aq i rëndësishëm.

Sonos na ofron zgjidhje për këtë problem me pajisje modulare për kinemanë në shtëpi dhe rezultate të jashtëzakonshme, siç është Sonos Beam 2 i ri, madje edhe me nderime, siç është Sonos Arc fantastik. Por çmimi i tij e bën atë të paarritshëm për shumë njerëz që nuk janë në kërkim të produkteve të tilla të avancuara, por thjesht duan tingull të mirë në qendrën e tyre argëtuese. Dhe pikërisht për këtë ka lançuar Sonos Ray të ri, një shirit zëri me çmim më të vogël se 300 €, dizajn dhe përfundime në lartësinë e Sonos, veçori shtesë si përputhshmëria me AirPlay 2 dhe kontrolli i aplikacioneve, dhe tingulli që do t'ju bëjë vërtet të shijoni atë që shikoni në TV.

karakteristika të

Ky shirit i vogël zanor paketon katër amplifikues të klasës D, dy midvuferë dhe dy cicërima brenda. Për nga madhësia është më i ngjashëm me Sonos Beam, megjithëse dizajni i tij është paksa i ndryshëm, siç janë specifikimet e tij, si për shembull fakti që nuk ka një lidhje HDMI ARC/eARC, por përkundrazi. Ka një hyrje të vetme optike që do të jetë përgjegjëse për bartjen e zërit të televizionit tonë.

Ai do të lidhet nëpërmjet WiFi me rrjetin tonë të shtëpisë, ose nëpërmjet kabllit ethernet nëse dëshirojmë. Kjo lidhje WiFi do të përdoret jo vetëm për përditësimet e firmuerit, por gjithashtu ne gjithashtu mund të dërgojmë muzikë nga iPhone, iPad ose Mac-i ynë nëpërmjet AirPlay 2 dhe ne mund të dëgjojmë muzikë direkt në të falë aplikacionit Sonos (më vonë do ta zgjerojmë). Nuk ka lidhje Bluetooth (për çfarë do ta dëshironim?).

Duke mos pasur HDMI, nuk do të jemi në gjendje të shijojmë tingullin më të avancuar si Dolby Atmos, diçka që nuk mund ta bënim as duke pasur parasysh specifikimet e Sonos Ray, kështu që kjo nuk është një humbje e madhe, por ka diçka të rëndësishme për t'u marrë parasysh. llogari. Kur lidhet me kabllo optike, kontrolli i volumit kryhet falë kontrollit të vetë televizorit dhe marrësit infra të kuqe që ka shiriti i zërit, për sa kohë që telekomanda e televizorit tuaj është me rreze infra të kuqe. Nëse televizori juaj është shumë modern, mund të mos jetë, kështu që nuk do të mund ta kontrolloni volumin me të. Nëse ky është rasti juaj, mund të përdorni gjithmonë kontrollet fizike në krye, aplikacionin Sonos për iPhone dhe Android ose komandën e Apple TV tuaj, i cili ka një emetues infra të kuqe.

Nëse jeni mësuar të shihni komente për produktet Sonos, do të humbisni seksionin mbi asistentët virtualë të pajtueshëm. Jo, ky Sonos Ray nuk ka asistent virtual, nuk ka mikrofonë apo diçka të ngjashme. Për shumë njerëz ky do të jetë një lehtësim.

Dizajn

Gjatësia e tij prej 56 centimetrash e bën atë një shirit zanor me madhësi mesatare, i cili është i përsosur për televizorë të vegjël ose dhoma të mesme. Sonos ka hequr disa veçori "të larta" për të kursyer kostot, por Për sa i përket cilësisë së ndërtimit, ky shirit zanor është një Sonos i vërtetë. Minimalist, diskrete dhe i bërë nga plastika e cilësisë së mirë, është perfekt për ta vendosur mbi kabinetin e televizorit ose për ta varur në mur (mbështetja shitet veçmas).

Grila e saj e përparme me shumë vrima të vogla dhe logoja e Sonos në qendër, ngjyra e zezë mat (e disponueshme edhe në të bardhë), LED-et e vogla të përparme dhe të gjitha detajet e këtij shiriti janë të pazakonta për një produkt në këtë gamë çmimesh (pozitive). Është një produkt cilësor si nga jashtë, ashtu edhe nga brenda.

konfiguracion

Për instalimin e tij duhet ta lidhim vetëm me kabllon që vjen në kuti. Nga rruga, është një kabllo konvencionale, pa "tulla" në mes të kabllit që duhet të fshihesh pas televizorit, një pikë tjetër në favor të tij. Do të lidhim edhe kabllon optike që është përfshirë dhe që duhet ta lidhim me daljen optike të televizionit tonë dhe do të mund ta konfigurojmë që të fillojë të punojë.

Po, përdorimi i aplikacionit Sonos është thelbësor (lidhje) për konfigurimin, por pesë minutat e kohës që do të konsumojmë do të kompensohen më shumë nga gjithçka që ofron aplikacioni. Është gjithashtu një procedurë e udhëhequr shumë mirë nga vetë aplikacioni, kushdo (fjalë për fjalë kushdo) mund ta bëjë këtë. Gjatë procesit të konfigurimit, mund të na kërkohet një përditësim i disponueshëm i firmuerit dhe ne gjithashtu mund të konfigurojmë funksionin TruePlay që do t'ju lejojë të përshtatni tingullin me madhësinë e dhomës tuaj duke përdorur iPhone tuaj. Kjo është diçka e disponueshme vetëm për përdoruesit e iPhone dhe tregon me të vërtetë përmirësimin e zërit, kështu që ju rekomandoj që të kaloni ato dy minuta duke e bërë atë.

Në rastin tim zbulimi i televizorit dhe i telekomandës ka qenë automatik, por nëse nuk do të ishte kështu, do t'ju duhet vetëm të konfiguroni televizorin në mënyrë që zëri të dalë përmes daljes optike dhe të mund të konfiguroni telekomandën nga aplikacioni Sonos. Nuk më është dashur të rregulloj asnjë lloj sinkronizimi të zërit me televizorin, por ju gjithashtu e keni atë mundësi nëse është e nevojshme.

Cilësia e tingullit

Mos u mashtroni nga madhësia e këtij Sonos Ray, ose çmimi i tij, ose mungesa e HDMI. Tingulli është vërtet i mirë dhe nuk është vetëm për fuqi, por edhe për ekuilibër. Basi, niveli i mesëm dhe trefishi kombinohen bukur për të ofruar një përvojë shumë shpërblyese kur shikoni çdo lloj përmbajtjeje dhe gjithçka me një vëllim që në rastin tim nuk është dashur të kalojë kurrë 50%. Ndryshe nga produktet e tjera në këtë gamë çmimesh, ku basi është jashtëzakonisht i fuqishëm dhe artificial dhe pjesa tjetër e tingujve nuk mund të shihen qartë, Sonos ka zgjedhur tingullin cilësor ku efektet speciale do të jenë mahnitëse, por dialogët do të jenë krejtësisht të kuptueshëm.

Aplikacioni Sonos gjithashtu ju lejon të modifikoni barazimin e zërit, në rast se dëshironi të përmirësoni një gamë të caktuar, dhe gjithashtu ka dy funksione që janë thelbësore për mua: modaliteti i natës, për të reduktuar pak basin dhe për të mos zgjuar ata në dhomën tjetër dhe qartësinë e dialogëve, për ata filma në të cilët shpërthimet dhe efektet speciale janë shumë të spikatura.

Siç e thashë edhe më parë, fuqia e Sonos Ray për sa i përket zërit është më se e mjaftueshme pavarësisht madhësisë së saj. Çdo dhomë me madhësi mesatare, madje edhe një dhomë mesatare e jetesës, do të mbushet me natriumin e emetuar nga bari Sonos, dhe pa pasur nevojë të arrini nivele të larta të volumit. Sigurisht që mund ta rrisni më shumë volumin nëse keni nevojë dhe nuk do të ketë asnjë lloj shtrembërimi, megjithëse basi ndikohet pak, i cili duket se humbet njëfarë prezence.

sonos-logo

E vetmja pikë jo aq pozitive e këtij Sonos Ray është e pashmangshme duke pasur parasysh madhësinë dhe përbërësit e tij të brendshëm: tingulli është mjaft i drejtuar. Nuk do të gjeni efekte rrethuese me këtë altoparlant, do të keni tingull stereo cilësor, por stereo. Gjithmonë mund të shtoni dy Sonos One si satelitë të pasmë, por mendoj se kjo është disi e gabuar me këtë shirit zanor. Personalisht, unë preferoj të kaloj në një Sonos Beam 2 përpara se të blej një Sonos Ray dhe dy Sonos One. Një tjetër gjë është që ju i keni tashmë ata altoparlantë, atëherë mund t'i përdorni vërtet.

Karakteristika shtesë

Deri tani kemi folur për një sound bar që mund të ketë një konkurrent për çmimin e tij, por nuk është vetëm kaq. Përputhshmëria me AirPlay 2 do t'ju lejojë ta përdorni si altoparlant për të dëgjuar muzikë nga iPhone, Mac dhe iPad juaj, me funksion Multiroom, i kombinuar me altoparlantë të tjerë Sonos ose çdo altoparlant të pajtueshëm me AirPlay 2, si HomePod. Performanca e tij si spikere për muzikën është e mirë, dhe cilësitë që kam përmendur si folës për televizionin mund të ekstrapolohen edhe në muzikë.

Gjithashtu mund të luajmë muzikë direkt nga interneti falë aplikacionit Sonos dhe integrimit të tij me Apple Music, Spotify, Amazon Music etj. Mund ta kontrolloni riprodhimin nga aplikacioni për iPhone, iPad dhe Android. Ajo që nuk është e mundur është përdorimi i lidhjes Bluetooth sepse nuk e ka atë. E di që ka ende nga ata që janë ende të ankoruar në këtë teknologji për altoparlantë, por Sonos mendon se është e panevojshme në këtë lloj produkti, diçka me të cilën jam plotësisht dakord.

Mendimi i redaktorit

Sonos ka zgjedhur të lançojë një altoparlant më të përballueshëm sesa Sonos Beam klasik dhe Sonos Arc, dhe e ka bërë këtë me një produkt që është i pakrahasueshëm në gamën e tij të çmimeve. Sonos Ray nuk ka ndërmend të konkurrojë me pajisjet e tjera premium të tingullit me Dolby Atmos, vendi i tij është në dhomat e ndenjes së shumë njerëzve që duan një produkt cilësor me një çmim të përmbajtur, dhe atje jo vetëm përputhet, por edhe merr një shumë të mirë. gradë. Çmimi i tij është 299 € në Amazon (lidhje).

rreze sono
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
299
 • 80%

 • rreze sono
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • tingull
  Redaktori: 80%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Cilësia e materialeve dhe ndërtimi
 • Aplikacioni Sonos
 • AirPlay 2
 • Tingull cilësor dhe i balancuar

Contras

 • Mund të shkaktojë probleme me disa telekomandë
 • Asnjë tingull rrethues

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.