Sonos Sub Mini, qershia mbi tortë

Ne testuam Sonos Sub Mini të ri, subwooferin që plotësoni sistemin tuaj të zërit të shtëpisë me karakteristika të shkëlqyera dhe një çmim më të përmbajtur.

Sonos ka lançuar një subwoofer të ri për të zgjeruar katalogun e produkteve të tij, i cili tashmë kishte një subwoofer, Sonos Sub, madhësia dhe çmimi i të cilit e bëjnë atë të papërballueshëm për shumë njerëz. Ky Sonos Sub Mini i ri, siç sugjeron edhe emri i tij, është më i vogël dhe kushton shumë më pak, por premton të ofrojë një përmirësim në cilësinë e zërit që kompleton sistemin tuaj të zërit në shtëpi. A ja vlen ky model i ri? Ne do t'ju tregojmë atëherë.

karakteristika të

Sonos Sub Mini i ri vjen në dy ngjyra, bardh e zi, si zakonisht për Sonos. Është i vetmi ndryshim që do të gjeni midis dy modeleve. Ngjyra e bardhë ka "tunelin e erës" në të zezë, që i jep një kontrast estetikisht spektakolar, megjithëse duhet të them që për shkak të ngjyrës së sistemit tim të tingullit më pëlqen më shumë e zeza, e cila është edhe më diskrete. Madhësia e saj prej 23×30.5 cm së bashku me formën e saj cilindrike e lejojnë atë të vendoset pothuajse kudo., një avantazh i madh ndaj modelit konvencional, shumë më i madh dhe i rëndë. Ka këmbë të trasha gome që e bëjnë shumë të qëndrueshme dhe që nuk ka dridhje edhe në vëllime të larta.

Sonos Sub-Mini

Nuk ka rrjeta, vrima apo diçka të tillë, vetëm ai tuneli qendror ku ndodhen dy vuferët 15 mm, të cilët janë përgjegjës për riprodhimin e atyre baseve që do të shijojmë. Secili nga dy altoparlantët ka amplifikuesin e tij të klasës D dhe grupi na ofron një përgjigje frekuence që zbret në 25Hz. Jemi mësuar me pajisjet Sonos me dizajne minimaliste, por kjo arrin shprehjen maksimale, pa asnjë lloj LED që tregon se është duke punuar, as logoja e markës nuk bie shumë në sy në pjesën e sipërme të cilindrit. Ka vetëm një buton në pjesën e pasme dhe të poshtme të altoparlantit dhe në bazën e tij gjejmë lidhësin për kabllon e prizës dhe një lidhje ethernet në rast se duam ta lidhim direkt me ruterin. Nuk është e nevojshme, pasi ka një lidhje Wi-Fi me dy bandë, të cilën e përdor në rastin tim pa më të voglin problem.

pajtueshmëri

Ky Sonos Sub Mini është projektuar për t'u përdorur së bashku me altoparlantët e markave të tjera. Cilët altoparlantë janë të pajtueshëm? Çdo altoparlant Sonos jo portativ. Kjo do të thotë se ne mund ta përdorim atë me çdo Sonos përveç Sonos Roam, Roam SL dhe Sonos Move:

 • ne jemi 5
 • Sonos One (Gjenerata 1 dhe 2)
 • Sonos Një SL
 • Sonos Luaj: 1
 • Sonos Luaj: 2
 • Sonos Luaj: 3
 • Lojë Sonos: 5 (Zanafilla 2)
 • Harku Sonos
 • Sonos Arc SL
 • Sonos Beam (Gjenerata 1 dhe 2)
 • Sonos Playbar
 • Sonos Playbase
 • rreze sono
 • Amp amp. Sonos
 • Sonos Connect: Amp (Gjenerata 2)
 • Altoparlantët IKEA SYMFONISK

konfiguracion

Procesi i konfigurimit për Sonos Sub Mini është shumë i drejtpërdrejtë, siç është me të gjithë altoparlantët Sonos. Duke qenë një altoparlant që ka nevojë për altoparlantë të tjerë për të punuar, tashmë do të keni aplikacionin Sonos në iPhone dhe një sistem zanor të krijuar. DHELidheni Sonos Sub Mini, hapni aplikacionin Sonos në smartphone tuaj dhe ai duhet të shfaqet automatikisht Sonos Sub Mini për ta shtuar në sistemin tuaj. Është kaq e lehtë, kaq e drejtpërdrejtë. Nëse jo, për këtë shërben butoni në anën e pasme të altoparlantit.

Aplikacioni Sonos

Hapat për ta shtuar atë në sistem janë shumë të thjeshtë dhe aplikacioni ju udhëzon gjatë procesit në një mënyrë shumë intuitive, gjë që e ndihmon edhe fakti që është përkthyer në spanjisht. Pasi të shtohet pak më shumë, ne mund të bëjmë ... vetëm konfiguroni tingullin TruePlay, diçka që mund ta bëjnë vetëm përdoruesit e iPhone dhe kjo ju lejon të përshtatni tingullin me dhomën në të cilën ndodheni. Për ta bërë këtë, fillimisht duhet të vendosni veten në vendin ku zakonisht uleni për të shijuar zërin dhe më pas të bëni një shëtitje me aplikacionin të hapur në të gjithë dhomën. Ky proces zgjat rreth dy minuta dhe ia vlen të bëhet për tingullin më cilësor të mundshëm.

Cilësia e tingullit

Sistemi im i zërit përbëhet nga një Sonos Arc dhe dy Sonos One që punojnë si satelitë. Pavarësisht asaj që mund të duket, nuk është sistemi më i mirë që Sub Mini të tregojë potencialin e tij të plotë. Sonos rekomandon Sub Mini me Sonos Beam (gjenerata 1 ose 2) sepse ju ofrojnë më pak bas. Sonos Arc është shiriti zanor më premium nga Sonos dhe ai që ju jep tingullin më të mirë, duke përfshirë basin. Për këtë arsye, a priori, është më pak e dukshme të shtoni një subwoofer të dedikuar siç është Sub Mini. Në fakt, Sonos rekomandon që të përdorni Sonos Sub, subwoofer-in e tij më të mirë. Por realiteti është se edhe me këtë "disvantazh" Sonos Sub Mini përmirëson sistemin tim në një mënyrë më se të dukshme.

Sonos Sub-Mini

Edhe pse është gjithmonë e vështirë të shprehet se si tingëllon një folës duke shkruar një artikull, në këtë rast është shumë më e lehtë për mua. Me siguri ju e dini shumë mirë ndjenjën e të shkuarit në kinema për të shijuar një film aksion, se si tingulli tregon atë fuqi që tingëllon edhe brenda jush. Kjo ndjenjë e brendshme është ajo që merrni me Sub Mini, dhe kjo është shumë shpërblyese për këdo që kërkon ta ketë në dhomën e ndenjes. një sistem zëri që ju jep përvojën e shikimit të një filmi në një kinema. Sonos gjithashtu e bën këtë me notën e zakonshme të cilësisë, sepse ndryshe nga subwooferët e tjerë që ofrojnë bas të shkëlqyeshëm pa vonesë, këtu nuk do të vini re që dyshemeja dridhet ose se enët e qelqit në vitrinë tuaj lëvizin.

Me sistemet e tjera të tingullit, volumi në të cilin duhet të dëgjoni filmat tuaj për të marrë një përvojë "të fuqishme" tingulli duhet të jetë shumë i lartë, aq sa nuk përfundoni kurrë duke e përdorur atë sepse shqetësoni personin në dhomën tjetër, ose fqinji.. Kjo nuk ndodh me sistemin tim Sonos, i cili edhe me volum normale ju keni bas të shkëlqyer që ofron një përvojë të shkëlqyer. Kam gjithmonë mundësinë të dëgjoj mirë dialogët që ofron Sonos në aplikacionin e tij aktiv, gjë që rrit zërat mbi tingujt e tjerë, sepse edhe me atë opsion është e dukshme prania e Sub Mini.

Për të dëgjuar muzikë, Sub Mini është gjithashtu një shtesë e shkëlqyer për sistemin tuaj. Në varësi të muzikës që ju pëlqen, prania e sub-vuferit do të jetë pak a shumë e dukshme, por nëse doni të provoni fuqinë e subwoofer-it, mjafton të dëgjoni Acid Rain nga Lorn ose Royals nga Lorde. Dallimi midis dëgjimit të tyre pa Sub Mini dhe me të është i mrekullueshëm. Dhe kjo është se subwoofer jo vetëm shton basin, por edhe eliminon basin e pjesës tjetër të altoparlantëve në sistem, i cili, i çliruar nga ky mision, mund të përmirësojë pjesën tjetër të frekuencave, duke ofruar një tingull më të pasur dhe më të ekuilibruar.

Mendimi i redaktorit

Tingulli mund të përmirësohet gjithmonë, dhe megjithëse mendoni se sistemi juaj i zërit është i përsosur, asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta. Një shirit zanor përmirëson gjithmonë cilësinë e televizorit tuaj, shtimi i disa satelitëve për të marrë një efekt rrethues më të mirë është hapi tjetër, dhe edhe nëse mendoni se me këtë tashmë keni më shumë se sa duhet, nëse provoni një Sonos Sub Mini nuk do më gjatë të jetë në gjendje të bëjë pa të. Falë modularitetit që na ofron Sonos, kjo mund të bëhet hap pas hapi me sistemet e tij zanore. A do të ishte elementi i fundit për të shtuar? Sipas mendimit tim, sigurisht që po. A kushton më shumë se shiriti zanor Sonos? Sigurisht, por do ta shtoja pa dyshim. Mund ta blini në Amazon për 499 € në Amazon (lidhje)

Nën Mini
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
499
 • 80%

 • Nën Mini
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: 9 janar 2023
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • tingull
  Redaktori: 90%
 • konfigurimi
  Redaktori: 100%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 70%

rekuizitë

 • diskrete dhe kompakte
 • Konfigurim i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë
 • Pajtueshmëria me pothuajse të gjithë altoparlantët Sonos
 • pa tel

Contras

 • Cmim i larte

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.