Sonos Move, gjithçka që mund të pyesni një altoparlant

Oneshtë një nga komentet më të përsëritura kur flasim për një altoparlant cilësor, me AirPlay dhe me një ndihmës virtual, pavarësisht nëse quhet HomePod, Sonos One apo ndonjë model tjetër në treg: "Por nuk është i lëvizshëm dhe as nuk ka Bluetooth ". Ka shumë përdorues të cilët Ata duan një altoparlant me karakteristika të plota që mund të merret kudo pa sakrifikuar cilësinë më të lartë.

Sonos më në fund na ofron një përgjigje dhe e bën edhe atë shumë të madhe. Sonos Move i ri bashkon të gjitha tiparet e altoparlantëve Sonos, me cilësi superiore të zërit plus aftësinë për ta çuar kudo falë baterisë së saj të integruar. Nëse kësaj i shtojmë Bluetooth dhe pajtueshmëri me Alexa dhe Google Assistant, a mund të kërkoni më shumë?

Dizajni dhe specifikimet

Sonos Move i ri na kujton shumë Sonos One, por realiteti është se kur i vendosim pranë njëri-tjetrit ne kuptojmë ndryshimet e dukshme midis të dyve. Speakershtë një altoparlant i madh (240x160x126 mm) dhe i rëndë (3 kg), pra termi "i lëvizshëm" i referohet më shumë mundësisë së përdorimit të tij pa tel sesa transportimit të tij me ne. Ideja e këtij Sonos Move është që ta kemi atë në dhomën e ndenjes dhe ta çojmë në kopsht, kuzhinë ose pishinë, jo ta lidhim në çantën e shpinës dhe ta marrim me vete në ekskursione.

Sonos i supozuar nga një dizajn i vazhdueshëm, i ngjashëm me atë të Sonos One por më i rrumbullakosur, dhe me atë skarë metalike në të gjithë pjesën e përparme dhe anësore, duke lënë butonat fizikë (energji, lidhje dhe çelës Bluetooth / WiFi) dhe lidhjen USB-C për pjesën e pasme, si dhe një dorezë mbajtëse që integrohet në mënyrë të përsosur në vetë strukturën e altoparlantit. Në krye kemi butonat klasikë të prekjes Sonos për të kontrolluar riprodhimin dhe vëllimin, si dhe mikrofona me rreze të gjatë për të dëgjuar kërkesat që i bëjmë Alexa ose "Asistentit të Google".

Rimbushja e baterisë bëhet përmes bazës së karikimit, me formën e unazës, shumë minimalist dhe shumë i rehatshëm për t’u përdorur, diçka e rëndësishme me një altoparlant të kësaj peshe. Nuk është e nevojshme të ecni përreth duke llogaritur pozicionin e altoparlantit në milimetër, i cili përshtatet lehtësisht në bazë. Nëse dëshironi, ne gjithashtu mund të përdorim lidhjen USB-C për ta rimbushur atë, megjithëse ky karikues nuk përfshihet në kutinë, por mund të jetë i dobishëm për kur shkojmë në një udhëtim dhe nuk duam të mbajmë bazën zyrtare me ne Bateria ofron një diapazon deri në 10 orë, i cili është i mjaftueshëm edhe për festat më të mira.

Siç është zakon me Sonos, informacioni në lidhje me specifikimet e brendshme është mjaft konciz, dhe ne vetëm e dimë se ai ka dy altoparlantë, njëri për trefish dhe tjetri për midrange dhe bas, me dy amplifikatorë të klasit D. Megjithëse do të flasim për cilësinë e zërit më vonë, unë mund të avancoj se është me të vërtetë mahnitëse.. Ka një matricë prej 6 mikrofonësh me rreze të gjatë, të cilët ju dëgjojnë shumë mirë edhe me muzikë që luan në vëllime të larta (shumë më mirë se Sonos One). Një detaj i rëndësishëm: rezistent ndaj ujit dhe pluhurit (IP56) dhe madje edhe ndaj rënies, i rëndësishëm në një produkt të destinuar të lëvizë.

Sonos Një
Artikulli i lidhur:
Rishikimi i altoparlantëve Sonos One, i zgjuar dhe me AirPlay 2

Konfigurimi dhe funksionimi

Ne tashmë kemi folur në shumë raste për aplikacionin Sonos për iOS, i lehtë për t'u përdorur, intuitiv dhe që ju lejon të shoqëroni llogaritë e Apple Music, Spotify dhe Amazon Music në mënyrë që në një aplikacion të vetëm të keni të gjitha shërbimet muzikore që keni kontraktuar. Në video mund të shihni procesin e konfigurimit të këtij Sonos Move, shumë i drejtuar nga vetë aplikacioni. Diçka që është përmirësuar në krahasim me modelet e tjera të markës është TruePlay automatike. Ky Sonos Move përshtat automatikisht zërin në mjedis kur zbulon se ka lëvizur, ndryshe nga modelet e tjera që kërkonin një proces manual.. Në një altoparlant të dizajnuar për të lëvizur, ky konfigurim automatik ishte absolutisht i domosdoshëm dhe Sonos ka pasur sukses me këtë përmirësim.

Të qenit në përputhje me asistentët virtualë siç është Amazon Alexa na lejon të kontrollojmë luajtjen me zërin tonë, madje duke ditur kohën, takimet tona në kalendar dhe lajmet më të fundit vetëm duke pyetur asistentin. Meqenëse Spotify dhe Apple Music, edhe vetë Amazon Music janë të pajtueshme, ne mund t'i kërkojmë listat tona të leximit tek altoparlanti, ose rekomandimet e tyre pa pasur nevojë të merrni iPhone-in tonë, ose të prekni altoparlantin.

Përputhshmëria me AirPlay 2 do të thotë që ne mund ta kontrollojmë atë përmes Siri, por meqenëse nuk e kemi Siri brenda altoparlantit, do të duhet ta bëjmë atë me iPhone, iPad ose Mac. Ne gjithashtu mund të shijojmë MultiRoom dhe të bëjmë AirPlay direkt nga pajisjet tona, dhe ne mund t'i grupojmë altoparlantët vetëm duke i vendosur brenda së njëjtës dhomë, kështu që ne mund të shijojmë një tingull shumë më të gjerë në kombinim me një Sonos tjetër ose HomePod-in tonë.

Po sikur të shkojmë në një vend ku nuk ka WiFi? Asnjë problem që atëherë shtypja e butonit në pjesën e pasme do të aktivizojë lidhjen Bluetooth. Cilësia e zërit nuk do të jetë e njëjtë me WiFi, dhe gjithashtu do të humbasim asistentët virtualë, pasi që ata kërkojnë një lidhje interneti për të funksionuar, por të paktën do të kemi një altoparlant të papërshkueshëm nga uji me një tingull dhe fuqi të egër.

Cilësia e tingullit

Ky Sonos Move ndan disa karakteristika me Sonos One, por vetëm duke parë madhësinë e tij dhe mund të merret me mend se tingulli i tij do të përmirësohet në krahasim me Sonos të vogël. Unë do ta vendosja atë në mes midis Sonos One dhe Sonos Play: 5. Tingulli është shumë më i fuqishëm, me një bas më të fuqishëm dhe natyrisht, pa shtrembëruar në vëllime të larta. Renditja e altoparlantëve në Sonos Move e bën atë "gjithpërfshirës" diçka që nuk ndodh me Sonos One, të cilat janë ballore, dhe për këtë arsye Sonos Move mbush një dhomë më mirë se Një.

Po sikur ta krahasojmë me HomePod? Epo, nuk mund t'ju tregoja se cili nga të dy ka një tingull më të mirë, edhe pse cili është më i fuqishëm: Sonos Lëvizni pa hezitim. Apple HomePod ka një tingull shumë të mirë, shumë të pasur që nuk ka nevojë për vëllime shumë të larta për ta shijuar atë. Kjo Sonos Move ndan këto karakteristika, por kur duam ta "shkelmojmë" ai mund të ketë HomePod pa dyshim.

Dhe nëse e përdorim atë me baterinë, ajo nuk humbet një pikë të lartpërmendur, e cila është thjesht e bujshme. Po me të vërtetë, nëse përdorim Bluetooth humbasim tingullin TruePlay, dhe kjo shkakton që kur përdorni këtë lidhje të vërehet një rënie e cilësisë, jo e rëndësishme por e vlerësueshme. Sidoqoftë, me 10 orë autonomi, kush do të përdorë Bluetooth?

Mendimi i redaktorit

Nëse keni menduar ndonjëherë se sa mirë do të ishte të ishit në gjendje ta çonit HomePod-in tuaj në kopsht, pishinë ose kuzhinë, ose sa komode do të ishte të përdorni Sonos One tuaj në banjë gjatë përgatitjes, atëherë dëshirat tuaja kanë sapo u përmbush. Sonos ka bërë një punë të shkëlqyeshme me Sonos Move të tyre, një altoparlant i lëvizshëm me cilësi të lartë dhe me autonomi të shkëlqyeshme që gjithashtu ruan të gjitha tiparet e Sonos. Sigurisht, e bën atë me një çmim të lartë që duhet të paguani: 399 € në dyqane si Amazon (lidhje) Por sigurisht, nuk ka asnjë folës tjetër që mund të bëjë të njëjtën gjë.

Sonos Leviz
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
399
 • 80%

 • Sonos Leviz
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • cilësi
  Redaktori: 90%
 • potencia
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 70%

rekuizitë

 • Cilësi superiore e zërit
 • Bas i mirë dhe fuqi e madhe
 • Transportueshmëri dhe aftësi Bluetooth
 • E pajtueshme me Amazon Alexa dhe Google Assistant
 • 10 orë autonomi
 • Bateri e zëvendësueshme

Contras

 • I madh dhe i rëndë
 • Cmim i larte

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.