SoundBlaster Roar, një altoparlant portabël që është i përkushtuar në cilësinë e zërit

Tregu i altoparlantë portabël Isshtë shumë e gjerë, për fat të keq, zgjedhja e një aksesori të këtij lloji mund të jetë e komplikuar nëse nuk mund ta provojmë ose nuk kemi ndonjë referencë për të zgjedhur atë që i përshtatet më mirë nevojave tona.

El Altoparlant SoundBlaster Roar pozicionohet si një nga opsionet më të përshtatshme nëse ajo që ne po kërkojmë është cilësia e zërit, diçka që produktet e tjera konkurruese duket se e harrojnë që vetëm kufizohen në "ulëritës", domethënë duke ofruar vëllime të larta, por pa ndonjë qartësi në tingull. Le të shohim se çfarë na ofron kjo SoundBlaster Roar pasi brenda saj fshihen shumë sekrete.

Altoparlant SoundBlaster Roar, përshtypjet e para

Ulërimë krijuese

Ndjenja e parë që kemi kur nxjerrim SoundBlaster Roar nga kutia e tij është që altoparlanti të premtojë. Pesha dhe madhësia e tij janë një tregues i mirë se brenda ka potencial për tu shfrytëzuar dhe edhe nëse kjo do të thotë sakrifikoni faktorin e transportueshmërisë, ne e bëjmë atë në favor të cilësisë së zërit. Për të sqaruar pak më shumë çështjen e madhësisë dhe peshës, ne po flasim për dimensionet 57.0 x 202.0 x 115.0 mm dhe një peshë prej 1,10 Kg.

Dizajni i SoundBlaster Roar është i përkushtuar për një formë drejtkëndëshe, kryesuar nga një rrjet metalik që i jep asaj qëndrueshmëri dhe një përfundim më të sofistikuar. Në krye kemi butonat bazë për të kontrolluar altoparlantin (fuqia, kontrolli i volumit, aktivizimi i barazimit të zhurmës dhe kontrolli i Bluetooth) por pika e saj e fortë është në pjesën e pasme, ka shumë mundësi lidhjeje që do t’i shohim më vonë.

Në këtë pjesë të pasme ne gjithashtu gjejmë një prizë të rrymës 15V dhe nëse dëshirojmë, mund të lëmë SoundBlaster Roar të fiksuar në një pikë të caktuar në shtëpinë ose zyrën tonë dhe të përdorim transformatorin që vjen standard me produktin. Për sa kohë që është e lidhur, juaj Bateri e brendshme 6.000 mAh Do të ngarkohet që të jetë gjithmonë i gatshëm kur duam ta çojmë në ndonjë pjesë tjetër dhe pa varësi nga kabllot, duke qenë në gjendje të shijojmë deri në 8 orë autonomi.

Cilësia e zërit të SoundBlaster Roar

Ulërimë krijuese

Rezultati që SoundBlaster ka arritur me Roar-in e tij është befasues, tingëllon shumë më mirë në aspektin cilësor sesa produktet e tjera konkurruese shumë më të shtrenjta. Siç e thashë në fillim, qëllimi i këtij folësi nuk është të na ofrojë një vëllim të tepruar me koston e sakrifikimit të cilësisë, në këtë rast ai është i përkushtuar për një tingull i ekuilibruar në të cilin janë të pranishme të gjitha frekuencat, përfshirë edhe bas-et që zakonisht mungojnë shumë në këtë lloj altoparlantësh të lëvizshëm.

Për të përdorur SoundBlaster Roar me iPhone, ne thjesht aktivizojmë Bluetooth në celular, ndezim altoparlantin dhe kryejmë çiftimin përmes menusë Cilësimet. Pasi të kemi përfunduar, ne mund të përdorim SoundBlaster Roar si altoparlant i jashtëm dhe Bluetooth pa duar. Në këtë rast ne do ta përdorim atë për të dëgjuar muzikë kështu që zgjedhim një këngë që na pëlqen dhe klikojmë Luaj.

Ulërimë krijuese

Në momentin që kënga fillon të luajë, ne do të kuptojmë pse Rënia e SoundBlaster rëndon. Brenda kemi tre folës aktivë, një nga 2,5 inç për frekuencat e mesme dhe të ulëta ndërsa dy të tjerët janë më të vegjël (1,5 inç) dhe do të jenë përgjegjës për riprodhimin e frekuencave të larta. Duhet të theksohet se SoundBlaster Roar ka dy përforcues, secili i dedikuar llojit të frekuencës që do të riprodhojë në varësi të faktit nëse do të jetë i lartë apo mesatar-i ulët.

Nëse ajo që duam është të rrisim më tej tingullin e basit, Modaliteti TeraBass (aktivizuar nga një buton në pjesën e pasme të SoundBlaster Roar) aktivizon një sistem me dy radiatorë pasivë të kundërt që amplifikojnë thellësinë e frekuencave të ulëta. Opsioni është i suksesshëm dhe në zhanre të caktuara muzikor është i mirë, por në përgjithësi zvogëlon natyrshmërinë e tingullit, kështu që përveç në ahengje ose jashtë, nuk do ta aktivizoja për vëllime të ulëta ose të mesme.

Së fundi, mënyra e ulërimës aktivizuar nga një buton i dedikuar do të bëjë që zëri të fitojë intensitetin, duke rritur volumin dhe duke e shpërndarë atë më mirë. Përsëri, ky është një funksion i projektuar për t'u përdorur jashtë ose në mjedise të zhurmshme. Nëse kombinojmë mënyrën Roar me TeraBass, rezultati na lë me gojë hapur pasi vëllimi dhe cilësia që marrim nga një altoparlant i kësaj madhësie janë mbresëlënëse.

Conectividad

Ulërimë krijuese

SoundBlaster Roar nuk jeton vetëm në Bluetooth. Në dispozicionin tonë kemi gjithashtu NFC, një hyrje ndihmëse e bazuar në një fole audio 3,5 mm, një fole për të futur karta microSD, një port USB që do të shërbejë gjithashtu për të karikuar baterinë e iPhone dhe së fundmi, një port microUSB. Ka shumë mundësi që kemi për të përdorur burime të ndryshme audio kështu që në këtë aspekt, SoundBlaster Roar edhe një herë e tejkalon këtë pjesë me shënim edhe pse nuk mbaron këtu.

SoundBlaster Roar përfshin një Regjistrues audio falë mikrofonit të integruar që do të përdorim edhe për pa duar. Thjesht duhet të fusim një kartë microSD në altoparlant dhe të shtypim butonin e kuq që do të fillojë regjistrimin.

Ulërimë krijuese

Një tjetër tipar që më pëlqeu është se ne mund të përdorim SoundBlaster Roar sikur të ishte një kartë e jashtme e zërit. Për ta bërë këtë, ne duhet të lidhim altoparlantin me kompjuterin tonë përmes portës USB dhe të zgjedhim në sistemin operativ që duam që SoundBlaster Roar të jetë i ngarkuar me përpunimin e audios së kompjuterit. Nëse përdorim karta zanore të integruara, përmirësimet e siguruara nga SoundBlaster Roar do të jenë të dukshme, aq më tepër nëse përdorim softuerin Sound Blaster Control Panel që mund të shkarkojmë nga faqja zyrtare e internetit e produktit.

Konkluzione

Ulërimë krijuese

Epo, bukur dhe lirë, kjo është SoundBlaster Roar. Pasi provova shumë opsione nga marka të tjera të mëdha, mendoj se SoundBlaster Roar fiton një vend të lartë në kategorinë e tij, si për cilësinë e zërit dhe ekstra dhe mundësi të shtuara. Të gjitha me çmim 149,99 euro edhe pse mund ta marrim edhe pak më lirë nëse bëjmë disa hulumtime në internet.

Nëse jeni duke kërkuar një altoparlant portabël që ju ofron vërtet cilësi të mirë të zërit, SoundBlaster Roar nuk do të zhgënjej.

Lidhja - SoundBlaster gjëmon


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.