Spotify integron kërkimet e teksteve të këngëve në motorin e saj të kërkimit

Këngët janë po aq të larmishme sa shijet personale. Herë ngelemi me ritmin tërheqës, herë të tjera me një fragment të këngës ose me artistin që e interpreton atë. Sidoqoftë, kur përpiqemi t'i gjejmë ata që të jenë në gjendje t'i shijojnë përsëri, ne gjejmë kufizime. Ka aplikacione si Shazam që na ndihmojnë në këtë detyrë të mundimshme. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për kërko këngë nga teksti i tyre ne shkojmë direkt në Google. Sot Spotify ka integruar kërkimet për tekste në iOS dhe Android në motorin e tij të kërkimit. Një mënyrë më e thjeshtë dhe më e shpejtë për të gjetur atë këngë për të cilën dëshirojmë kaq shumë.

Ndeshjet me tekst, gjëja e re në lidhje me Spotify për të kërkuar këngë

Mjetet që kemi sot vetëm na e bëjnë jetën më të lehtë. Shazam u shfaq 21 vjet më parë dhe është një nga mjetet më të përdorura për të gjetur këngë falë melodisë ose fragmenteve të saj. Një mënyrë tjetër për të gjetur ato këngë që nuk u kujtohet titulli i tyre është shikoni për fragmente të teksteve që ne kujtojmë. Ne e bëjmë këtë në Google, shumica dërrmuese e njerëzve. Sidoqoftë, platforma si tekstet e këngëve të indeksuara nga Apple Music vite më parë për ta bërë më të lehtë kërkimin.

E njëjta ka integruar sot Spotify në motorin e tij të kërkimit. Këtej e tutje, nëse futim një pjesë të tekstit të një kënge në motorin e kërkimit Spotify do të gjejmë këngë tekstet e të cilave përputhen me tekstin e futur. Kur klikojmë në «Kërko» do të marrim një listë me rezultatet në të cilat shfaqet etiketa «Përputhja e shkronjës».

Ky është një funksion më shumë që është tashmë i disponueshëm në aplikacionet Spotify si në Android ashtu edhe në iOS. Ne kemi testuar disa shkronja në Spanjisht, Valencian dhe Anglisht për të testuar shkronja dhe gjuhë të ndryshme dhe funksionon në mënyrë të përsosur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.