Spotify u jep një prekje zhvilluesve që vazhdojnë të transferojnë listat e dëgjimit në shërbime të tjera

Korporatat e mëdha i kanë nervat në buzë të taktikave monopolistike të kundërshtarëve të tyre. Të paktën një duzinë kompani e quajnë Apple një monopol dhe veprimet ligjore vazhdojnë. Për më tepër, komisionet rregullatore të Bashkimit Evropian përpiqen të sqarojnë të vërtetën për të përfshirë klauzola të reja në ligjet e tyre në mënyrë që të shmangin monopolin në kufijtë e tyre. Spotify është një nga ato kompani kundër Apple. Disa ditë më parë, disa zhvillues që përdorin Spotify API për të transferuar listat e dëgjimit në shërbime të tjera muzikore kanë marrë një telefonatë zgjimi për shërbimin, duke siguruar që Ata duhet të ndalojnë së ofruari transferimin ose qasja e tyre në Spotify API do të revokohet.

Spotify mbron përdoruesit e saj duke bllokuar transferimin e listave të dëgjimit

Kur u shfaqën shërbime të reja të transmetimit të muzikës si Play Music ose Apple Music, miliona përdorues të Spotify vendosën të largohen për të ndërmarrë një shërbim të ri. Sidoqoftë, ata lanë pas përpilimin e viteve të muzikës në listat e tyre të dëgjimit. Listat e dëgjimit që përcaktojnë jo vetëm qenien e tij, por shijet e tij dhe mënyrën e tij të të kuptuarit të muzikës. Ja përse dolën në dritë mjete që ishin të afta të transferonin listat e dëgjimit nga një shërbim muzikor në një tjetër.

Një nga ato mjete është Ndryshimi i këngës, një aplikacion që ju lejoi të merrni listat e dëgjimit Spotify në shërbime të tjera muzikore. Sidoqoftë, disa ditë më parë ka marrë një njoftim nga shërbimi i muzikës duke siguruar që ata do të revokonin aksesin në API-në e tyre zyrtare nëse nuk ndalonin lejimin e transferimit të listave të dëgjimit:

Ekipi i platformës së zhvilluesit Spotify arriti të na tregojë se do të duhet të heqim transferimin e shërbimit të tyre në një shërbim muzikor konkurrues ose që qasja jonë në API do të revokohet për shkak të një shkelje të TOS. Ndërsa ky nuk është lajmi që kemi dashur të dëgjojmë, ne e respektojmë vendimin tuaj.

Ka të ngjarë që me këtë lëvizje, Spotify dëshiron të mbrojë përdoruesit e saj përkundrejt konkurrencës. Parandalon përdoruesit që të lënë shërbimin tuaj në një shërbim tjetër siç është Apple Music. Nga ana tjetër, ky lajm i mahnit ekspertët që nga viti Kushtet dhe shërbimet e Spotify janë azhurnuar në 2018 duke ndaluar transferimin e listave të dëgjimit. Sidoqoftë, dy vjet më vonë e ka ndaluar këtë veprim. Sepse tani? A po bëhet më e fortë konkurrenca midis shërbimeve të mëdha si Apple dhe Spotify? Përgjigja është po dhe ka të ngjarë që rregullat e lojës që kemi njohur deri më tani do të ndryshojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.