Stafeta Private iCloud bëhet një veçori beta në beta më të fundit të iOS 15

Stafetë private iCloud

Apple prezantoi në WWDC 2021 një pako risish të mbledhura nën iCloud +, një shtesë e re në cloud të Apple. Brenda këtij grupi risish është Stafetë private iCloud, një sistem i aftë për të rritur privatësinë kur shfletoni internetin. Në të gjitha programet e botuara nga Big Apple, funksioni u shfaq i aktivizuar si parazgjedhje dhe plotësisht funksional. Megjithatë, Apple ka vendosur ta bëjë iCloud Private Relay një beta publike i cili është i çaktivizuar si parazgjedhje në iPadOS beta 7 dhe iOS 15.

Artikulli i lidhur:
Apple jep befasinë dhe nis iCloud + në WWDC 2021

Stafetë Private iCloud - një mënyrë e sigurt dhe private për të shfletuar nga iOS, macOS dhe iPadOS

Shërbimi ICloud Private Relay ose iCloud Private Relay është një sistemlejon që trafiku që lë pajisjen tonë të kodohet. E arrin këtë falë një arkitekture multi-hop në të cilën të gjitha kërkesat që dalin nga iPhone ose iPad dërgohen në dy stafetë (përfaqësues). Falë këtyre dy kërcimeve, lejohet të fshehim IP -në e saktë nga vendi ku po operojmë. Por mbajtja e disa veçorive themelore të pyetjes sonë si një vendndodhje e ngjashme për të siguruar disa funksione të shërbimeve të uebit.

Rezultati përfundimtar është se adresa IP përfaqëson vendndodhjen e përafërt të përdoruesit, por adresa e vërtetë IP është e maskuar duke ndarë një adresë anonime me serverët e faqes në internet. Dhe me këtë arrihet një mënyrë më e sigurt dhe më private për të shfletuar. Shumë ekspertë e kanë krahasuar sistemin me një VPN. Sidoqoftë, me stafetën private të iCloud ne nuk mund të hyjmë me një IP nga një vend tjetër. Dhe për këtë arsye, ne nuk mund të hyjmë në përmbajtje që mund të bllokohen. Ajo që arrihet është maskimi i një IP me informacion vendndodhjeje të ngjashëm me atë të vërtetë, i cili e dallon atë nga një VPN klasik.

Transmetimi Privat i ICloud shpjegoi

Transferimi privat iCloud është një shërbim që ju lejon të lidheni praktikisht me çdo rrjet dhe të shfletoni internetin me Safari në një mënyrë edhe më të sigurt dhe private. Siguron që trafiku që del nga pajisja juaj të jetë i koduar dhe përdor dy stafetë të pavarur të internetit në mënyrë që askush të mos mund të përdorë adresën tuaj IP, vendndodhjen tuaj dhe aktivitetin tuaj të shfletimit për të krijuar një profil të detajuar rreth jush.

iOS 15 do të dalë me këtë funksion si një beta publike

Surpriza kërceu me lansimin e beta të shtatë të iOS dhe iPadOS 15. Në të, Stafeta Private iCloud u çaktivizua si parazgjedhje dhe gjithashtu me një tekst të ri që vendosi funksionin në formë beta. Me fjalë të tjera, funksioni si i tillë kaloi nga të qenit një opsion i aktivizuar si parazgjedhje në një funksion të çaktivizuar paraprakisht, duke iu nënshtruar një testi beta.

Kjo ndodh sepse zhvilluesit kishin zbuluar probleme të performancës dhe aksesit për disa faqe në internet duke përdorur stafetën private iCloud. Në fakt, kjo u specifikua në shënimin zyrtar të lajmit të beta 7:

Stafeta Private iCloud do të lëshohet si një beta publike për të mbledhur reagime shtesë dhe për të përmirësuar përputhshmërinë e faqeve të internetit. (82150385)

Rezultati përfundimtar i kësaj manovre ka një fund shumë më të lumtur sesa me funksionin SharePlay. Ky funksion i fundit nuk do të shohë dritën në versionin e parë përfundimtar të iOS 15, por ka shumë të ngjarë, në iOS 15.1. Në rastin e stafetës private të iCloud po do të shohë dritën në iOS 15 si një version përfundimtar, Të paktën tani për tani, por me një shenjë se është akoma një veçori që po testohet dhe është nën beta publike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.