Apple studion duke ulur koston mujore të Apple Music me 20%

mollë-muzikë-10-2

Që kur u lançua zyrtarisht më 30 qershor të vitit të kaluar, shërbimi i muzikës streaming Muzika Apple ka gëzuar një sukses të jashtëzakonshëm. Siç raportoi kompania në fillim të shtatorit të kaluar, gjatë ngjarjes prezantuese të iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus, Apple Music tashmë ka më shumë se 17 milion përdorues që paguajnë, një shifër që e ka arritur në vetëm një vit (pa llogaritur tre muajt e parë menjëherë pas lëshimit, të cilat ishin absolutisht falas për të gjithë përdoruesit). Përkundër numrave të mirë, kompania Cupertino duket e gatshme t'i japë shërbimit një hov, madje edhe me kosto.

Nga ka raportuar mesi Digital Music News, Apple po konsideron uljen e tarifës së pajtimit mujor për Apple Music me 20% si për planet individuale ashtu edhe për planet familjare.

Apple Music me 7,99 €? eshte e mundur

Nuk është hera e parë që flitet për çmime më konkurruese për Apple Music në krahasim me shërbimet e konkursit, veçanërisht Spotify, rivali i tij më i madh ende i pamposhtur. Para se Apple Music të debutonte në publik, shumë thashetheme sugjeronin që kompania mund të vendoste pajtimin mujor në 7,99 €., saktësisht 20% më pak se çmimi me të cilin u lansua përfundimisht.

Megjithëse u zgjodh norma standarde për këto shërbime, Apple bëri befasi me një plan familjar për 14,99 €, shumë më i favorshëm sesa opsionet e ngjashme nga konkurrenca, dhe që bëri që Spotify të zvogëlojë "planin e familjes", i cili në atë kohë, kushtoi dy herë aq sa.

mollë-muzikë-10

Më në fund, dhe pas gati një viti e gjysmë në punë, jo pa kritika, dhe pas rimodelimit të thellë ndaj të cilit Muzika e Apple është nënshtruar me lëshimin e iOS 10, kompania do të shqyrtojë mundësinë e uljes së kostos mujore të Apple Music me 20% në një mënyrë të tillë që çmimet të jenë si më poshtë:

 • Abonim individual: 7,99 € (nga 9,99 € aktuale)
 • Abonim familjar: 12,99 € (nga 14,99 € aktuale)

Plani nuk është shumë i menduar dhe, nëse ato thashetheme para nisjes ishin të sakta, ato mund të tregonin se kjo ide ka qenë në mendjen e Apple për një kohë të gjatë. Në fakt, aktualisht kompania shet një kartë dhuratë me një pajtim një vjeçar në Apple Music për 99 euro, në vend të 119,88 € të zakonshme, që përfaqëson një zbritje prej pak më shumë se 17%, ekuivalente me dy muaj pajtim falas.

Dhe megjithëse ideja duket se shqetëson kokat e Cupertino për një kohë të gjatë, motivimi kryesor do të ishte Amazon Music Unlimited, çmimi i së cilës është 7,99 dollarë për abonentët Prime, që paraqet një kërcënim të madh pasi tashmë ka nga ata që mendojnë se gjiganti i shitjeve mund të përfundojë duke përfshirë këtë shërbim, pa ndonjë kosto shtesë, në pajtimin e tij Prime, i cili mund të rezultojë katastrofik si për Apple Music dhe Spotify dhe të tjerët.

Një ide në ajër

Informacioni i siguruar nga Digital Music News, siç mund ta imagjinoni, nuk është zyrtare. Në fakt, ai tregon se burimet e tij nuk vijnë nga vetë Apple, megjithëse ato do të ishin burime që kanë punuar shumë ngushtë me kompaninë e mollës që nga fillimi i shërbimit.

Nga ana tjetër, nuk ka të bëjë me një vendim që, nëse është i vërtetë, tashmë është marrë, nëse jo diçka që po konsiderohet dhe që, për këtë arsye, Unë mund të mos e shoh dritën.

Më ndodh edhe mua, dhe ky është spekulim i pastër, se Duke pasur parasysh afrimin e Krishtlindjes, mbase ajo që Apple po konsideron është të fillojë një promovim, sesa një rënie e përhershme e çmimit.

Apple do të merrte koston

Por gjëja më kurioze është se, sipas këtyre burimeve, do të ishte vetë Apple që do të përballonte koston e kësaj ulje të çmimit të pajtimit Apple Music duke pasur parasysh që industria e rekordeve nuk do të ishte e gatshme të shkurtonte fitimet e saj.

Pa dyshim, një pajtim më i lirë se Spotify do ta ndihmonte Apple Music edhe më shumë në rritjen e tij dhe, pse jo !, Kjo mund t'i lejojë ata të përputhen me të dy shërbimet më herët sesa pritej.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   david dijo

  Plani familjar me 20% zbritje nuk është 12,99 €, është 11,99 €.