Eddy Cue është "pak" më i pasur pasi shiti aksionet e Apple

Eddy-Cue

Eddy Cue është një nga personazhet emblematikë të firmës së Amerikës së Veriut, ne i duam ndërhyrjet "e Salao Indian" në të gjitha Keynotes të Apple. Sidoqoftë, burri gjithashtu duhet të jetë i vëmendshëm ndaj financave të tij. Menaxheri i iTunes në Apple ka shitur rreth 335.000 aksione të kompanisë Cupertino këtë javë të fundit, gjë që i ka sjellë atij një fitim prej rreth 35 milion dollarë. Ndoshta ekzekutivi i Apple është i vetëdijshëm se vështirë se do të arrijnë përsëri një vlerë si ajo aktuale, një nga kohët më të mira në historinë e kompanisë, kështu që është një kohë e mirë për t'i hequr qafe ata dhe për të fituar para nga Ai kaloi.

Gjatë shtatorit të kaluar, ekzekutivi i Apple fitoi rreth 525.000 aksione, me vlerë rreth 59,6 milion dollarë. Dua të them, Eddy Cue ka shitur rreth 75% të aksioneve të saj totale të Apple, e cila ishte akumuluar që nga nëntori 2011.

Por ai nuk është i vetmi në Apple që po zhvlerëson aksionet, Zëvendës Presidenti i Lartë i Inxhinierisë së Hardware Dan Riccio gjithashtu ka bërë një fitim nga aksionet e tij, rreth 33.300, të cilat Ata i kanë sjellë një përfitim prej pak më shumë se tre milion e gjysmë dollarësh.

Apple është financiarisht e shëndetshme, pothuajse më e mirë se kurrë, gjë që po çon në lëvizje në këto lloj aktivitetesh financiare. Gjithçka që rritet bie dhe Apple duhet të ulet. Jo shumë kohë më parë ai arriti kulmin kur bëhet fjalë për vlerën e tregut, një kulm që ndoshta nuk do ta arrijë për shumë vite (nëse iPhone i ardhshëm nuk është "bomba"), kështu që heqja e aksioneve tani është një sfidë. një ekzekutiv i lartë i Apple, i cili ju siguron qasje në një pjesë të mirë të aksioneve në të ardhmen, në rast se gjërat përmirësohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.