Federighi zbulon detaje të rëndësishme në lidhje me Face ID

Sistemi i ri i zhbllokimit i iPhone X ka qenë protagonisti kryesor pasi të mbaronte prezantimi i smartphone-it të ri Apple, dhe ka qenë për të mirë dhe për të keq. Kompania ka qenë e para që i besoi këtij sistemi të sigurisë për të bërë pagesa në celular, duke demonstruar besimin që ai ka në të, por gjithashtu është kritikuar për dështimin e ndodhur gjatë prezantimit.

Falë videove të atyre me fat që ishin në gjendje të provonin iPhone X të ri pas Keynote të Apple dhe informacionit të botuar në media të ndryshme, ne kemi mësuar detaje të tilla si Face ID funksionon edhe me syze dielli, që lejon vetëm njohjen e një personi dhe se ata janë ju lehtë mund të çaktivizoni. Por Craig Federighi, i njëjti që na e prezantoi në ngjarjen e Apple, donte të sqaronte më shumë gjëra dhe Në një intervistë për TechCrunch, ai zbuloi fakte interesante. 

Një nga kuriozitetet në lidhje me zhvillimin e teknologjisë Face ID është se Apple mblodhi miliarda imazhe për disa vjet për të trajnuar sistemin e saj të njohjes së fytyrës. Të gjitha këto imazhe u përdorën për të bërë harta të fytyrës që përmes sistemeve të inteligjencës artificiale kanë shërbyer për ta bërë këtë Face ID të ri më të besueshëm dhe të sigurt. Sidoqoftë, një nga gjërat që shqetëson shumë është se çfarë ndodh me kapjen e imazhit që iPhone X bën kur e zhbllokojmë. Apple insiston që të gjitha të dhënat për fytyrën tonë do të ruhen në pajisje dhe vetëm në pajisje, ato nuk do të ngarkohen në iCloud as te ndonjë server për të përmirësuar sistemin, në mënyrë që privatësia jonë të garantohet.

Dyshime kanë lindur edhe në lidhje me mundësinë që dikush të përdorë këtë sistem pa lejen tonë, pasi do të ishte aq e lehtë sa marrja e iPhone-it tonë dhe përqendrimi i tij në fytyrën tonë në mënyrë që të zhbllokohet. Federighi na ka zbuluar se si Face ID mund të çaktivizohet shpejt, vetëm duke shtypur butonin e majtë dhe të djathtë njëkohësisht për disa sekonda. nëse e bëjmë atë, ekrani i mbylljes do të shfaqet dhe Face ID do të çaktivizohet. Do të çaktivizohet gjithashtu pas pesë përpjekjeve të pasuksesshme ose nëse nuk e përdorni për 48 orë.

A do të funksionojë me syze dielli? që ka qenë gjithashtu një nga pyetjet më të përsëritura këto ditë. Përgjigja e shpejtë është po, megjithëse përgjigjja e saktë është se varet. Nuk do të ketë rëndësi nëse syzet janë të polarizuara apo jo, por ka disa veshje në kristale që parandalojnë kalimin e infra të kuqe, në mënyrë që iPhone-i ynë të mos jetë në gjendje të zbulojë sytë tanë, diçka e nevojshme që Face ID të funksionojë. Sipas Federighi, shumica e syzeve nuk duhet të kenë probleme, por nëse tuajat janë të këtij lloji, ju keni vetëm mundësinë e përdorimit të kodit ose heqjes së syzeve për të zhbllokuar celularin tuaj. Gjithashtu nuk duhet të ketë problem me helmetat apo shamitë për sa kohë që ato nuk mbulojnë të gjithë fytyrën.

Ekziston mundësia për të hequr këtë shtresë sigurie dhe për ta bërë Face ID të funksionojë edhe pa parë sytë tuaj, duke eleminuar opsionin "zbulimi i vëmendjes". Nëse e çaktivizojmë këtë mundësi, edhe nëse nuk shikojmë iPhone-in tonë, ai do të zhbllokohet nëse njeh fytyrën tonë. Kjo është e dobishme për personat e verbër që nuk mund të shikojnë iPhone ose për ata që duan që edhe me syze të pambështetur mund të përdorin Face ID. Padyshim që eliminimi i këtij opsioni ul sigurinë e sistemit, por ka raste kur do të jetë e nevojshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricky Garcia dijo

  Shtë e qartë se identifikimi i fytyrës nuk dështoi në prezantim, ju vetë ngarkuat një artikull që e shpjegon atë

 2.   Alexander dijo

  Preferoj të pres të lirohet dhe të shoh se si evoluon. Për mua, unë nuk shoh shumë kthim me këtë teknologji.
  Se ata janë spikatur edhe një herë, për këtë, nuk ka dyshim, por nuk e di nëse kjo është rruga.

  Siç e përmendët në artikull; Unë nuk kam besim as në atë që bëjnë ata, as ku janë të dhënat tona të fytyrës. Vini re se para se të na kërkonin gjurmë dhe pasiguria ishte e njëjtë; Epo, tani ata na kërkojnë të dhënat e fytyrës.
  Cili do të jetë hapi tjetër?

  1.    Rafael pazos dijo

   Ata kanë thënë për vite me rradhë që të dhënat e gjurmëve të gishtave të tilla si Face ID ruhen në një çip me siguri pothuajse të pathyeshme, përveç kësaj Apple nuk ka qasje në atë çip, kështu që të dhënat e makinës tuaj dhe gjurmët e gishtave janë të sigurta atje!

   Përshëndetje!

 3.   Raúl Aviles dijo

  Më pëlqeu artikulli, dhe çfarë dreqin në lidhje me gotat e polarizuara ... të miat janë ...

  1.    Luis Padilla dijo

   Ato mund të funksionojnë, thashë tashmë në artikull