Syzet VR të Apple do të kenë MicroOLED të Samsung

AR Syzet e mollës

Thashethemet për syzet e realitetit virtual (ose VR për akronimin e saj në anglisht) nga Apple kthehen në ngarkesë. Nëse këtë mëngjes ju thamë se syzet mund të përfshijnë doreza për përdorim ky post, tani kemi informacione të reja për ekranin që do të përdornin. Apple do t'i kishte kërkuar Samsung që të ishte përgjegjëse për prodhimin e ekraneve MicroOLED për kufjet e saj të ardhshme virtuale ose të realitetit të shtuar më tej në të ardhmen (VR ose AR). Megjithatë, kompania koreano-jugore dëshiron të shmangë prodhimin e kësaj teknologjie për shkak të marzhit të ulët të fitimit.

Informacioni në të cilin keni mundur të ndani Ky artikull mediumi Elec, tregon se Jo vetëm që Apple do të ishte i interesuar për zbatimin e kësaj teknologjie, por edhe vetë Meta dhe Samsung Electronics do të ishin të interesuar ta prodhonin atë.. Meta, sigurisht, për ta përfshirë atë edhe në pajisjet tuaja të realitetit virtual dhe të shtuar për Metaverse-n tuaj të ardhshëm (ose çfarëdo që mund të dalë prej tij...).

Siç shpjegohet në vetë publikimin, teknologjia MicroOLED përdor materiale organike që vendosen në një substrat silikoni në vend të një xhami. Kjo teknologji është shumë e fokusuar në syzet VR/AR. 

Deri më tani, Samsung Display kishte disa studiues që punonin në MicroOLED dhe nuk i kushtonin shumë vëmendje, sipas burimeve. Kjo për shkak se tregu i syzeve apo kufjeve të realitetit të shtuar dhe realitetit virtual aktualisht është shumë i vogël, ndërsa panelet e ekranit të përdorur janë shumë më të vogla se ato të smartfonëve.

Apple pritet të lançojë syzet e saj VR gjatë vitit 2024 duke montuar mbi to këtë teknologji MicroOLED. Deri më tani, LG Display po planifikon dhe kërkon burime për të qenë në gjendje të plotësojë kërkesën nga Apple dhe të prodhojë panelet MicroOLED për Apple. Gjithashtu, thashethemet tregojnë se syzet VR do të montojnë çipa M2 që mund të lëvizin lehtësisht të dy realitetin virtual. Për më tepër, Apple gjithashtu planifikon të krijojë syzet e saj të realitetit të shtuar që e lejojnë atë të përzihet me realitetin virtual, por do të jetë në një gjeneratë të dytë të tyre.

Thashethemet janë shumë të forta dhe gjithçka tregon se Apple do të lançojë këtë pajisje të re më shpejt se sa vonë. Dhe ju, a jeni të emocionuar për idenë e këtij lloji të pajisjes? Me siguri nëse Apple e lëshon atë, ajo i jep një jetë të re përveç asaj që ekziston tashmë në modelet e tjera aktuale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.