Të ardhurat e shërbimit të Apple vazhdojnë të rriten çdo tremujor

Disa ditë më parë Apple njoftoi zyrtarisht rezultatet financiare për tremujorin e dytë fiskal të vitit 2020. Mos harroni se ky TM2 korrespondon me tremujorin e parë të vitit: janar, shkurt dhe mars. Pasiguria se si do të vareshin rezultatet ekonomike varet nga ndikimi që COVID-19 do të kishte në shitjet e Apple. Sidoqoftë, Apple njofton më shumë të ardhura sesa krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar. Por gjithçka që shkëlqen nuk është ari, pasi ndikimi i madh i koronavirusit do të arrijë në Q3, ku do të shihet domethënia e këtyre muajve të fundit, pasi ato do të korrespondojnë me muajt ku shumica e vendeve janë në karantinë.

Apple vendos rekorde për pajisjet e bartshme dhe shërbimet në Q2 2020

Tim Cook njoftoi disa ditë më parë rezultatet financiare të Apple për këtë tremujor të dytë fiskal. Përfundimi para se të shkojmë në rezultate është i dyfishtë. Në një dorë, shërbimet dhe argjendaritë janë xhevahiri në kurorë për Apple duke vendosur rekord pas rekord në çdo tremujor. Dhe nga ana tjetër, Apple arrin të maskojë ndikimin e pandemisë globale duke rritur pak të ardhurat. Sidoqoftë, është koha që muajt e ardhshëm të përballen në mënyrën më të mirë të mundshme pasi ato janë muaj me shumë rëndësi për Big Apple: WWDC 2020 dhe lansimi i iPhone-ve të rinj.

Apple ka ngritur 58.313 milionë që në krahasim me 58.015 milionë Në të njëjtin tremujor të vitit 2019 ne shohim një rritje prej rreth 300 milion dollarë. Sidoqoftë, këto të dhëna janë të kamufluara që deri në shkurt Apple pritet të ketë rreth 63 deri 67 miliardë dollarë. Kriza COVID-19 bëri që financuesit e kompanisë të korrigjonin shifrat për të shmangur një goditje të rëndë.

Nëse analizojmë linjat e ndryshme të produkteve të Apple shohim se iPhone është ende burimi më i madh i të ardhurave me 28.962 milion dollarë. Pasohet nga shërbimet ndër të cilat gjejmë Apple TV +, Apple Arcade apo Apple Music me 13.348 milion dollarë. Pastaj janë gjërat e vlefshme (Apple Watch, AirPods, Apple TV) të ardhurat e të cilave ishin 6.284 milion. Në vendin e parafundit janë Mac-et me 5.315 milion dollarë. Dhe, së fundmi, iPad në të gjitha gjeneratat e tij në dispozicion me 4.368 milion.

Suksesi më i madh i Apple në tremujorët e fundit janë shërbimet dhe gjërat e shquara ata janë duke vendosur rekorde historike për kompaninë. Tim Cook vlerësoi rritjen në këtë aspekt, duke marrë gjoksin e tij nga momenti i vështirë që ata kishin për të jetuar si kompani të tjera të mëdha, por duke treguar dëshirën e tyre për të vazhduar inovacionin:

Pavarësisht ndikimit të paparë global të COVID-19, ne jemi krenar të raportojmë se Apple u rrit gjatë tremujorit, i drejtuar nga një rekord i të gjitha kohërave për shërbimet dhe një rekord tremujor për pasuritë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.