Të dhënat tuaja WhatsApp nuk do të ndahen me Facebook, në Evropë

Tullumbace WhatsApp në aplikacion

Ky ka qenë vendimi i fundit i marrë nga ekipi i zhvillimit të Facebook dhe WhatsApp ndërsa lindën polemika, veçanërisht në nivelin institucional në Bashkimin Evropian, ku zërat filluan të dëgjoheshin për një thirrje të mundshme zgjimi që komuniteti i trupit më të lartë i kishte dhënë Facebook në tema e ndarjes së të dhënave nga aplikacioni i mesazheve me rrjetin e tij social. A) Po Ne i dhamë fund, të paktën përkohësisht, një polemike që na ka shoqëruar që nga gushti, dhe kjo është që Facebook nuk do të marrë të dhënat tuaja WhatsApp, tani për tani.

Kjo ka qenë deklarata që Agjencia Spanjolle për Mbrojtjen e të Dhënave ka bërë në lidhje me vendimin nga Facebook për shkak të presionit të marrë në Evropë:

Autoritetet Evropiane të Mbrojtjes së të Dhënave kanë marrë konfirmimin se WhatsApp nuk ka filluar ndonjë shkëmbim informacioni nga llogaritë e përdoruesve të BE me Facebook për përdorimin e kompanisë në mënyrë që të përmirësojë produktet dhe përvojat e rrjetit social. të ndahen me Facebook për qëllime të tilla.

Sidoqoftë, të gjithë tregojnë për faktin se e gjithë kjo procedurë është paralizuar vetëm përkohësisht, ne imagjinojmë se në firmat ligjore që kanë Facebook si klient ata po punojnë pjesë-pjesë me qëllimin për të gjetur se si ata mund të kryejnë transferimin e të dhënave nga forma juridike. Kështu që, CEO i WhatsApp Jan Koum ka njoftuar se transferimi i të dhënave do të jetë efektiv në të ardhmen, por së pari ata duan të përgjigjen në të gjitha pyetjet që vijnë nga Evropa, me qëllimin e vetëm të përpiqen të na bindin se të dhënat tona janë të sigurta në duart e tyre, por hej, kjo është ajo që të gjithë thonë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.