Të gjitha lajmet për beta 5 të iOS 16

iOS 5 Beta 16 për zhvilluesit

Zhvilluesit janë me fat dhe duket se nuk ka pushime në Cupertino. Dje ishte dita beta dhe u lansuan versionet e reja beta të të gjitha sistemeve operative të paraqitura në WWDC22. Kjo është beta 5 dhe duket kështu dy javë pas versionit të mëparshëm. Le të fillojmë të analizojmë cilat janë risitë kryesore të beta 5 të iOS 16 që kanë ndodhur deri tani. Shumë prej tyre të papritura.

Përqindja e baterisë arrin (5 vjet më vonë) në beta 5 të iOS 16

Është risia yll e beta 5 e iOS 16. Pas ardhjes së iPhone X, Apple hoqi përqindjen e baterisë në shiritin e statusit. Pesë vjet më vonë, ai rifut këtë numër të rëndësishëm brenda ikonës së baterisë në shiritin e statusit në beta 5 të iOS 16. Është një opsion që aktivizohet ose çaktivizohet nga Cilësimet e baterisë. Pa dyshim, edhe pse e papritur, është një nga risitë më të rëndësishme të këtij përditësimi.

Megjithatë, nuk është gjithçka ari që shkëlqen dhe Apple ka kufizuar paraqitjen e përqindjes në disa iPhone. IPhone të pajtueshëm me opsionin janë iPhone 12, iPhone 13, iPhone X dhe iPhone XS. Prandaj, iPhone 12 mini, iPhone 13 mini, iPhone 11 dhe iPhone XR janë lënë jashtë.

Tinguj të rinj në aplikacionin "Kërko".

Nëse mendojmë për një tingull që lidhet me aplikacionin e Kërkimit, bip-i që kemi dëgjuar gjithmonë kur kemi humbur iPhone-in na vjen gjithmonë në mendje. Në beta 5 të iOS 16 tingulli është ndryshuar në një tjetër. Është një tingull pak më i fortë.

Ju mund ta dëgjoni tingullin e ri në videon e marrë nga 9to5mac, e cila ka nxjerrë tingullin dhe e ka publikuar në faqen e saj zyrtare. Në fakt, ky tingull i ri Është gjithashtu tingulli që luan iPhone kur e kërkojmë nga qendra e kontrollit të Apple Watch.

iOS 16 beta
Artikulli i lidhur:
Apple lëshon versionet beta të pestë të iOS 16 dhe iPadOS 16

Karakteristikat e reja në pamjet e ekranit të iOS 16

Një veçori e re vjen te pamjet e ekranit në këtë version beta 5 të iOS 16. Deri tani, kur bëmë një pamje nga ekrani, mund të kishim akses për ta modifikuar atë. Pasi të mbaronte botimi, mund të shtypnim "Done" dhe u shfaqën një sërë opsionesh, ndër të cilat ishte Fshi, Ruaj në skedarë, Ruaj në foto, etj. Sidoqoftë, në versionin e ri të iOS 16 për zhvilluesit, funksioni është shtuar "Kopjo dhe fshi".

Në këtë mënyrë, ne mund të kopjojmë për një moment pamjen e ekranit në kujtesën e fragmenteve dhe ta fshijmë atë nga sistemi. Një opsion tjetër u shtua në cilësimet e pamjes së ekranit të iOS 16.

Mini lojtar i ri iOS 5 beta 16

Imazhi i marrë nga MacRumors

Lajme të tjera më pak të rëndësishme

Beta e pestë përfshin gjithashtu një miniaplikacion i ri riprodhimi në ekranin bazë. kjo widget i ri është i ndryshëm nga ai i përfshirë në beta të tretë, i cili ishte një rishikim në ekran të plotë. Ajo që prezantohet në këtë beta 5 është një mini-player që nuk zë shumë hapësirë ​​dhe tregon të gjithë informacionin e nevojshëm për të kontrolluar riprodhimin nga ekrani bazë.

Cilësimet janë modifikuar gjithashtu nga ekrani kryesor, si p.sh. heqja e opsionit PerspectiveZoom që lejoi formatimin e sfondit. Prandaj, vetëm opsioni Thellësia është aktualisht i disponueshëm brenda këtyre cilësimeve.

Nga ana tjetër, është shtuar një vend i ri për të treguar kodekët që janë në përputhje me një këngë të caktuar, si për shembull Loseless ose Dolby Atmos. Tani ato shfaqen pranë zhanrit të këngës, të vogla dhe me logon e vetë kodikut.

Më në fund, emri që i jepet thirrjes së urgjencës kur shtypim butonin e ndezjes dhe butonin e volumit për disa sekonda është modifikuar. Tani është thjesht thirrje e urgjencës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.