Të gjitha lajmet e beta-së së parë për zhvilluesit e iOS 15.5

iOS 15.5 beta për zhvilluesit

Pak ditë më parë Apple na kapi në befasi dhe lançoi zyrtarisht beta e parë i iOS 15.5 dhe të gjitha sistemeve të tjera operative të zhvilluesve. Nga ai moment, fillon procesi i korrigjimit për të gjitha veçoritë e reja që Apple dëshiron të prezantojë në këtë version. Me këtë rast, iOS 15.5 nuk prezanton veçori të reja të mëdha në sistemin operativ por ka ndryshime të vogla që do të jenë të dukshme për përdoruesit kur versioni përfundimtar të dalë pas disa javësh. Më poshtë po ju tregojmë të gjitha të rejat.

Apple fillon korrigjimin e iOS 15.5 me versionin e parë beta të zhvilluesit

L i ri i iOS 15.5 fillon në kodin burimor të vetë sistemit operativ. Janë gjetur referenca për aplikacioni i ri i quajtur Apple Classical. Ky aplikacion do të kishte kuptim pas blerjes së Primephonic nga Apple disa muaj më parë. Primephonic është një shërbim transmetimi muzikor i dedikuar muzikës klasike. Në kodin burimor ka copa kodi që i referohen aplikacionit: "Hap në Apple Classic". Sidoqoftë, nuk ka asnjë gjurmë të aplikacionit ose veçorisë askund tjetër.

Disa ndryshime të vogla të dizajnit janë futur gjithashtu në applepaycash, Funksioni i pagesës nga personi në person i Apple. Janë prezantuar dy butona të rinj: Dërgoni ose kërkoni. Për të lehtësuar pretendimin e parave te një mik ose pagesën tek një kontakt. Për më tepër, në aplikacionin Messages, shërbimi është referuar si Apple Pay Cash vetëm për Apple Cash.

Artikulli i lidhur:
Beta e parë për zhvilluesit e iOS 15.5 dhe iPadOS 15.5 është tashmë në dispozicion

Disa zhvillues kanë paralajmëruar gjithashtu se funksioni Kontrolli Universal lançuar në iOS 15.4 që lejonte menaxhimin e përdoruesve të ndryshëm në të njëjtën kohë të lidhur përmes këtij funksioni nuk është i pajtueshëm ndërmjet versioneve. Kjo do të thotë, versionet beta të para të iOS dhe iPadOS 15 përveç macOS Monterye 12.4 nuk janë të pajtueshme me macOS 12.3, iOS dhe iPadOS 15.4.

Më shumë ndryshime emri në lidhje me Apple Pay është ndryshimi i emrit të Apple Card fizike, e cila është riemërtuar Kartë Titanium brenda Portofolit. Në përgjithësi, këto janë risitë kryesore të beta-së së parë të iOS 15.5 për zhvilluesit. Jemi të sigurt se më shumë lajme do të vijnë në versionet beta të ardhshme. Por deri atëherë… prisni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.