Të gjitha lajmet për Shëndetin dhe Aktivitetin në iOS 13

iOS 13 është afër cepit, ne mund të shijojmë sistemin e ri operativ që kompania Cupertino ka përgatitur për iPhone-t tanë më 19 Shtator nga ora 19:00 me kohën Spanjolle. Ne ju ftojmë të qëndroni të akorduar në kanalin tonë YouTube ku do t'ju tregojmë të gjitha të rejat. Nderkohe, Ne duam t'ju tregojmë gjithçka që iOS 13 ka përgatitur për ne në aplikacionet e tij të Shëndetit dhe Aktivitetit, karakteristika të reja që do ta lehtësojnë ditën tonë. Qëndroni me ne në mënyrë që të jeni të vetëdijshëm për atë që nuk duhet të humbisni në këtë muaj të rëndësishëm të lançimit për Apple.

Modaliteti i errët është plotësisht i integruar

Modaliteti i errët ka qenë një nga tiparet më të kërkuara nga përdoruesit në kohët e fundit dhe duket se Apple ka vendosur të kënaqë dëshirat e tyre. Modaliteti i errët është konfiguruar plotësisht përmes menusë Cilësimet dhe natyrisht gjithashtu nga Qendra e Kontrollit në iOS 13, Dhe do të ketë një ndikim të veçantë në aplikacionet vendase iOS, të cilat janë plotësisht të integruara për të punuar krah për krah me këtë kapacitet të ri, aplikacioni Shëndeti dhe Aktiviteti nuk do të ishin më pak.

Tani do të shfaqen me të zeza plotësisht automatikisht kur mënyra e errët aktivizohet, pavarësisht nëse e bëjmë manualisht ose nëse është programuar nga oraret. Kështu që ne do të jemi në gjendje të përdorim të dhënat e Shëndetit dhe Aktivitetit në mënyrë të paqartë në një mënyrë më "miqësore" për shëndetin tonë vizual, megjithëse realiteti është se aplikacioni Activity kishte përdorur tashmë kryesisht ngjyra të errëta në versionin e tij standard për mjaft kohë, duke ardhur në përputhje me ndërfaqen e përdoruesit që ofrohet direkt në Apple Watch. Lajm i mirë për adhuruesit e kësaj mënyre të errët.

Shëndeti menstrual vjen natyrshëm dhe gjerësisht

Monitorimi i shëndetit menstrual është i rëndësishëm në shumicën e rasteve për gratë, i ndihmon ato të kontrollojnë më mirë ciklet dhe cilësinë e tyre. Ky informacion mund të jetë shumë i rëndësishëm për projektet e ardhshme të shëndetit riprodhues, kështu që mbajtja nën kontroll e këtyre të dhënave nuk dëmton kurrë. Me iOS 13, aplikacioni Shëndetësor vazhdon të jetë plotësisht i integruar me aplikacione të ndryshme të përqendruara në menaxhimin e ciklit menstrual, megjithatë, me shtimin e ri të kontrolli i ciklits brenda aplikacionit Shëndetësor do të na lejojë të bëjmë pa këto.

Kjo na lejon të prezantojmë një sasi të konsiderueshme të informacion mbi ciklet menstruale dhe të dhëna të tjera në lidhje me shëndetin riprodhues dhe gjinekologjik, një shembull është që ne mund të shtojmë teste të ovulimit, aktivitet seksual, temperaturë bazale dhe shumë më tepër. Apple grupon të gjithë informacionin në aplikacionin Shëndetësor përmes veçorisë së kontrolli i ciklit, të qenit në gjendje të vendosni konfigurime dhe parametra specifikë në varësi të faktit nëse ato përfshihen në një program riprodhimi ose thjesht sepse ata duan të kenë një kontroll më të rreptë mbi këto të dhëna. Më në fund Apple prezanton këtë veçori specifike për gratë, të cilën unë nuk e kuptoj se si nuk ishte më parë në një aplikacion të quajtur Shëndet.

Ndërfaqe e re e përdoruesit më e arritshme

Ndërfaqja e përdoruesit është e rëndësishme për Apple, ka qenë gjithmonë. Me iOS 13 ai po i përkushtohet vetes në lustrimin e atyre aplikacioneve që ofrojnë sasi të mëdha menysh dhe cilësimesh për t'i thjeshtuar ato përmes kartave dhe navigimit gjestual. Aplikacioni Aktiviteti dhe Shëndeti nuk do të ishin më pak, tani Salud tregon vetëm një përmbledhje dhe një zmadhues kërkimi në ekranin e tij fillestar që na lejon të kemi qasje në informacionin që duam pothuajse pa pasur nevojë të lundrojmë nëpër të, meqenëse është plotësisht i redaktueshëm.

Edhe pse është e vërtetë që do të duhet të lëvizim më shumë se zakonisht në këtë aplikacion dhe në Aktivitet, realiteti është se është shumë më komode sesa të kërkosh të lundrosh midis seksioneve të ndryshme. Në të njëjtën mënyrë me të cilën ka ndodhur Mesazhe, tani me iOS 13 në aplikacionin Shëndeti dhe Aktiviteti do të jemi në gjendje të krijojmë një profil që do të përfshijë një fotografia e përdoruesit ku mundemi eksportoni të gjitha të dhënat tona mjekësore në aplikacione të tjera ose edhe në një skedar në formatin Excel. 

Më shumë informacion dhe më shumë grafikë

Grafikët janë shumë të rëndësishëm në monitorimin e aplikacioneve, deri më tani u shfaqën shumë të dhëna numerike dhe grafikët ishin pothuajse ekskluzivë të segmenteve të tilla si sensori kardiak. Megjithatë, Tani kemi një seri ekranesh përmbledhëse që, përveç informacionit, kur klikoni mbi to do të hapë një seri grafikësh në mënyrë që të mund të krahasojmë të dhënat aktuale me ato të mëparshme dhe me mesataret e performancës sonë ose shenjat tona jetësore. Me këto grafikë ne do të jemi në gjendje të vëzhgojmë modele për të kapërcyer ose që tregojnë një funksionim jo normal të organizmit tonë, e gjithë kjo lehtësisht.

Deri tani ishte e vështirë për të marrë këtë informacion pa pasur nevojë të bëjmë llogaritjet tona mendore, dhe kjo na bëri të zgjedhim alternativa ose aplikime nga zhvilluesit e palëve të treta. Sidoqoftë, tani ata gjithashtu do të jenë në gjendje të përdorin të dhëna të reja të tilla si shëndeti i dëgjimit falë mikrofonit të Apple Watch. Këto karakteristika të reja janë zbatuar pothuajse plotësisht në versionin iOS 13.0, por duhet të kujtojmë se iOS 13.1 do të shtojë aftësi të reja që janë ende në fazën e testimit pavarësisht nga fakti se ne tashmë kishim një vështrim të parë gjatë WWDC të këtij viti 2019.

Shëndeti dhe Aktiviteti do të na ndalojnë të shkarkojmë aplikacione të jashtme

Synimi i Apple me të gjitha këto është mjaft i qartë, tani me Shëndetin dhe Aktivitetin kemi një seri funksionalitetesh që do të na lejojnë të heqim dorë plotësisht nga aplikimet e jashtme të shëndetit dhe performancës sportive. Tani me një sistem të ri navigimi sipas preferencave tona, shtuar mundësisë për të parë modele dhe krahasime pa nevojën e kryerjes së llogaritjeve mendore, është e vështirë për mua të gjej tërheqjen e aplikacioneve të palëve të treta. Apple e di që funksionimi i duhur i këtyre aplikacioneve mund të ketë një ndikim pozitiv në shitjet e Apple Watch dhe mundësia e lëshimit të AirPods që përfshijnë sensorë të performancës, prandaj u jep atyre kaq shumë interes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.