Të gjitha sukseset e Apple në 40 vitet e jetës së saj

DPA përmes Press Association Images Apple Computer u themelua në 1976 nga Steve Jobs (majtas), Steve Wozniak (djathtas) dhe Ronald Wayne (nuk është në foto) në garazhin e prindërve të Jobs. (Fotografi arkivi nga 1976). Steve Jobs vdiq të Mërkurën në moshën 56 vjeç, pas një beteje të gjatë dhe shumë publike me kancerin.

Apple feston dyzet vjet nga themelimi i saj. Gjigandi i sotëm i teknologjisë mund të mburret se është një nga të paktët që ka arritur të ndryshojë botën teknologjike disa herë gjatë gjithë historisë së tij, dhe kjo e ka bërë tashmë edhe para prezantimit të iPhone. Shumë prej pajisjeve elektronike që ne përdorim në jetën tonë të përditshme janë frymëzuar drejtpërdrejt nga produktet e Apple, i cili nga ana tjetër shumicën e kohës ishte frymëzuar nga produkte të ngjashëm që për një arsye ose një tjetër nuk kishin pasur ndonjë pasojë deri në atë moment. Ne ju tregojmë një përmbledhje të shkurtër të historisë së Apple duke parë produktet më ikonike të saj. 

Miu

Po, e di, Apple nuk e shpiku miun. Në të vërtetë, kjo pajisje ishte patentuar më parë nga Xerox, por ata e hodhën poshtë atë, ata nuk panë asnjë përdorim ose të ardhme dhe ishte atëherë që Steve Jobs vendosi ta modifikojë atë dhe ta adaptojë për herë të parë në një kompjuter personal. Ishte në 1983 kur Apple nisi kompjuterin e saj Lisa me këtë pajisje si kontrollues.. Jo vetëm që miu ndryshoi mënyrën se si do të kontrollonim kompjuterin, por ishte gjithashtu e nevojshme të krijonim ndërfaqen e desktopit dhe dritares që përdorim sot.

Mushama

Macintosh

Ishte i pari "Mac", kompjuteri i parë personal i projektuar në mënyrë që të gjithë ta përdorin atë, dhe fiksimi i madh i Steve Jobs, i cili donte të braktiste pjesën tjetër të projekteve të kompanisë për t'u përqëndruar në këtë produkt. U prezantua në 1983 por nuk u lansua deri më 1984. Me një fillim të lëkundur për shkak të mungesës së softuerit të krijuar posaçërisht për të, më vonë provoi të ishte një revolucion i vërtetë në tregun e kompjuterëve personal.

IMAC

Ndoshta kompjuteri më ikonik i kompanisë, një koleksionist sot dhe i pari "gjithçka në një" në treg. Gama e gjerë e ngjyrave, mungesa e një disku floppy dhe portet USB ishin disa nga tiparet e tij më dalluese në lançimin e tij, në vitin 1998. 18 vjet më vonë ajo është akoma në treg, megjithëse me një dizajn krejtësisht të ndryshëm.

IPod

Kush nuk ka pasur një iPod? Ky muzikant i vogël ishte hyrja e shumë prej përdoruesve aktualë të Apple në botën e tyre. Paraqitur në 2001 ishte një revolucion i vërtetë duke na lejuar të mbanim 1000 këngë në xhep. Krahasuar me lojtarët e kohës, qoftë Walkman apo CD i lëvizshëm, madhësia e tij ishte qesharake. Por pothuajse më i rëndësishëm se iPod ishte iTunes, një dyqan muzikor dixhital që ekziston ende sot dhe i ka fituar Apple miliona dollarë gjatë viteve.

Iphone

Në vitin 2007 Apple prezantoi smartphone-in e parë me një ekran me shumë prekje dhe që ne mund të vepronim me gishtat tanë. IPhone ishte, pavarësisht nga kushdo që të ishte, fillimi i telefonave inteligjentë siç i njohim ne sot. Të gjithë prodhuesit e imituan atë, dhe madje edhe sot të gjithë e ndjekin anash për të kopjuar karakteristikat e tij. Shifrat e tij të shitjeve janë thjesht të pabesueshme dhe radhët për ta blerë atë ditën e lëshimit të tij janë akoma të gjata me kilometra. Nëntë vjet më vonë, iPhone është ende telefoni inteligjent më i njohur në botë, dhe më i dëshiruari.

MacBook Air

E para (dhe tregu) e Apple e ultraportabile pa një disk disk optik. Ndërsa çdo lançim i Apple u kritikua nga shumë, i dënuar nga dështimi nga të tjerët, shënoi fillimin e një game të re të fletoreve në të cilat transportueshmëria ishte kryesore.

IPad

Në janar 2010 Apple prezantoi një produkt të ri: iPad. Nuk ishte as tableti i parë në treg, por ishte i pari që arriti në çdo shtëpi si një pajisje argëtimi. Mungesa e tastierës fizike dhe ekranit pothuajse në tërësinë e saj, Steve Jobs e katalogoi atë si pajisjen e parë të «Epokës Post-PC», dhe megjithëse koha nuk e ka provuar si të drejtë, ai përfaqësonte një ndryshim të rëndësishëm që përfundoi në Netbookët e Mëpasëm ", ata laptopë të lirë përdorimi i të cilëve ishte një martirizim i vërtetë për pothuajse gjithçka. Pastaj erdhën iPad më të fuqishëm, më të hollë dhe më të lehtë, dhe së fundmi iPad Pro i madh 12,9 inç.

https://www.youtube.com/watch?v=zKjyvZsCTbs

Apple Watch

Paraqitur në 2014 por lëshuar në 2015, Apple Watch nuk ishte ora e parë inteligjente që doli në treg, por pa dyshim që aktualisht është ora inteligjente më e njohur dhe më e shitur në treg. Ka qenë kategoria e fundit e re e produkteve të prezantuara nga Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Monitor dijo

    Në foton e parë, në kyçin e Steve, mund të shihni një orë me një dial katror që mund të jetë një Apple Watch. Edhe nëse nuk është, duket shumë. Nëse kjo tregon shijet tuaja, për këtë dizajn, në ato vite. Pershendetje