tadoº Smart AC Control, më në fund kontrolloni kondicionimin e ajrit me HomeKit

Një nga elementët e çdo shtëpie që mund të përfitojë më shumë nga avantazhet e integrimit në një platformë demotike është, pa dyshim, kondicionimi i ajrit. Përdorimi përmes komandave zanore, rutinat dhe mjediset, përparësitë e përdorimit të aplikacioneve mobile, telekomanda dhe një etj. të gjatë që shkojnë shumë përtej funksioneve që mund të kryejnë butonat e zakonshëm të kontrollit.

tadoº ka zgjedhur prej kohësh këtë lloj kontrolli për sistemet e kondicionimit të ajrit, dhe versioni i ri i kontrollit tuaj Smart AC (V3 +) tani ka gjithashtu pajtueshmërinë e pritur me HomeKit. Ne kemi testuar këtë sistem të ri kontrolli për kondicionerët dhe do t'ju tregojmë më poshtë.

Especificaciones

Isshtë një aksesor i vogël, i lehtë dhe minimalist që mund ta vendosni kudo në shtëpi. Pesha e tij e ulët (73 gramë) do të thotë që për ta vendosur në mur nuk keni nevojë të bëni stërvitje, dhe me dy ngjitësa që përfshihen në kuti mund ta mbani në çdo sipërfaqe të lëmuar pa e dëmtuar. Ajo ka një model të bardhë mat katror (10 × 10 cm), duke thyer sipërfaqen e saj me dritaren minimale të përdorur për kontrollin infra të kuqe dhe duke kaluar nga njëra anë në tjetrën.

Ekrani është përgjithësisht i fikur dhe përbëhet nga LED të bardha që ndizen kur prekni sipërfaqen e përparme, duke ju lejuar të kontrolloni opsionet me prekje, pa butona fizikë. Nuk ka asnjë lloj baterie, kështu që gjithmonë duhet të jetë i lidhur me një fole duke përdorur kabllon microUSB (1,85 metra) dhe përshtatësin e prizës të përfshirë në kuti. Nëse priza hiqet, mund të përdorni çdo kabllo standard microUSB me gjatësinë që ju nevojitet.

Lidhja bëhet përmes rrjetit WiFi në shtëpi, duke qenë i pajtueshëm me rrjetet 2,4GHz b / g / n. Kjo lidhje ju lejon ta vendosni kudo në shtëpi që ka mbulim WiFi, pa pasur nevojë për ura të çfarëdo lloji. E vetmja kërkesë që ju nevojitet është të keni një pamje të drejtpërdrejtë të makinës së kondicionimit të ajrit në mënyrë që urdhrat e lëshuar nga infra të kuqe të arrijnë pa probleme. Kudo ku funksionon kontrollori juaj konvencional, mund të vendosni kontrolluesin tadoº Smart AC V3 +.

Përputhshmëria e HomeKit është ai që ne do të analizojmë në blogun tonë, por nuk mund ta harrojmë atë gjithashtu mbështet IFTTT, Google Assistant dhe Amazon Alexa. Me tadoº përfshihen të gjitha platformat e automatizimit të shtëpisë, përveç aplikacionit të tij që është i disponueshëm për iOS dhe Android. Disa marka ju detyrojnë të zgjidhni, tadoº është plotësisht e drejtë duke ju dhënë të gjitha opsionet në dispozicion.

Instalimi dhe konfigurimi

Në videon në krye të artikullit mund të shihni të gjithë procesin e konfigurimit që përfshin lidhjen me kontrolluesin, duke i dhënë atij hyrje në rrjetin tonë WiFi dhe duke e përfshirë atë në HomeKit. Ju gjithashtu mund të shihni se si është konfiguruar që të jetë në përputhje me makinerinë tonë të kondicionimit. Përputhshmëria është e madhe, me një listë të gjatë të markave dhe modeleve të përputhshme, por nëse do të ishit aq të pafat që makina juaj nuk ishte e përputhshme, gjithmonë mund t'i mësoni asaj udhëzimet e njësisë suaj të kontrollit, një proces i gjatë, por efektiv.

E gjithë procedura kryhet duke ndjekur udhëzimet e hollësishme të aplikacionit gjithçka që mund të shkarkoni falas nga App Store (lidhje) dhe i cili është gjithashtu ai që përdoret për sistemin e kontrollit të ngrohjes të markës që gjithashtu kemi analizuar në blogun tonë. TE gjithë procedura është në Spanjisht, kështu që nuk do të ketë problemin më të vogël në mënyrë që ajri juaj të lidhet me Smart AC Control V3 + brenda pak minutash.

Artikulli i lidhur:
Ne analizojmë Termostatin Smart Tado për të kontrolluar ngrohjen tuaj

operacion

Aplikacioni tadoº ju lejon të përdorni iPhone tuaj si një telekomandë konvencionale nëse dëshironi. Ju keni në dispozicion të gjitha kontrollet që mund të përdorni në telekomandën tuaj normale, duke përfshirë shpejtësinë e ventilatorit, temperaturën, zgjedhjen midis nxehtë dhe të ftohtë ... Por pa dyshim më interesantja Kjo është ajo që ju ofron sa i përket kontrolleve të avancuara, diçka që asnjë telekomandë nuk mund të përputhet.

Programim i ndryshëm inteligjent për kur jeni në shtëpi ose kur jeni larg tij, ndryshimet ndërmjet ditëve ... opsionet e ofruara nga aplikacioni tadoº janë të shumta, dhe më e mira nga të gjitha është se është një kontroll shumë intuitiv që nuk kërkon shumë njohuri. më e lehtë për tu operuar se çdo programues konvencional i telekomandës. Me gjithë këtë sistem kontrolli është shumë më e lehtë për të menaxhuar kondicionerin tuaj në mënyrë më efikase, që do të thotë të kurseni në faturat e energjisë elektrike, dhe ky është gjithmonë një lajm i mirë.

Përputhshmëria me HomeKit është një plus që shumë prej nesh e kanë pritur për një kohë të gjatë dhe që më në fund ka mbërritur. Kjo do të thotë që ju mund të kontrolloni kondicionerin tuaj me zë, nga iPhone, iPad, Appel Watch dhe HomePod. Hyrja në shtëpi dhe duke i thënë HomePod-it tuaj që të ndizni kondicionerin ndërsa ndërroni rrobat është tani një realitet., ose kontrolloni temperaturën nga divani pa pasur nevojë të kërkoni dorezën e kontrollit që humbet gjithmonë midis jastëkëve. Ne gjithashtu mund të përdorim aplikacionin Home për ta kontrolluar atë me ndërfaqen e re që na ofron iOS 13 dhe që mund ta shihni në imazhe.

Por HomeKit shkon shumë më tej, dhe integrimi në platformën Apple do të thotë mundësia e krijoni mjedise që përfshijnë pajisje të ndryshme dhe që ne mund t’i aktivizojmë sipas dëshirës, ​​ose automatizime që përfshijnë oraret, mbërritjet ose nisjet nga shtëpia, etj. Ajo gjithashtu na ofron informacion në lidhje me temperaturën e shtëpisë tonë, gjithmonë informacion të dobishëm.

Mendimi i redaktorit

Integrimi i një kontrolli të kondicionimit të ajrit në një platformë demotike është një nga shembujt më të mirë të si të përmirësoni efikasitetin e energjisë dhe komoditetin në shtëpinë tuaj, dhe tadoº me Smart AC Control V3 + e ka bërë pikërisht atë. Përputhshmëria me tre platformat kryesore të automatizimit të shtëpisë (HomeKit, Google Assistant dhe Amazon Alexa) është një sukses dhe kësaj duhet t'i shtojmë një aplikacion shumë intuitiv dhe të lehtë për t'u përdorur me mundësi të mëdha. Çmimi i tij është gjithashtu shumë interesant, për vetëm 99,99 € në Amazon (lidhje) ju mund të domotizoni kondicionerin në dhomën tuaj.

Kontroll i zgjuar AC V3 +
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
99
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • konfiguracion
  Redaktori: 90%
 • kërkesë
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Në përputhje me HomeKit, Alexa dhe "Asistentin e Google"
 • Dizajn minimalist
 • Kontrolli i prekjes dhe i aplikacionit
 • Konfigurimi dhe konfigurimi i lehtë

Contras

 • Pa bateri

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  E shkëlqyeshme, faleminderit që treguat se si duket dhe si funksionon me HomeKit (mendoj se jeni i pari që e bëni atë), duket vërtet mirë