WatchOS 8, HomePod 15 dhe tvOS 15 tani në dispozicion

përditësimet e mollës

Përveç lëshimit të iOS 15 dhe iPadOS 15, Apple gjithashtu ka lëshuar përditësime për Apple Watch, HomePod dhe Apple TVMe Ne ju tregojmë lajmet kryesore dhe pajisjet e përputhshme.

watchOS 8

Përditësimi i iOS 15 për iPhone SE tonë shoqëron përditësimin për Apple Watch. Ora inteligjente Apple është një shoqëruese e pandashme e iPhone, kështu që është më se e këshillueshme të përditësoni njërën nëse përditësoni tjetrënMe Lajmi i mirë është se ka shumë pajisje të mbështetura, të njëjtat që ishin në përputhje me watchOS 7:

 • Seria Apple Watch 3
 • Seria Apple Watch 4
 • Seria Apple Watch 5
 • Apple Watch SE
 • Seria Apple Watch 6
 • Seria Apple Watch 7

Për të qenë në gjendje të instaloni përditësimin në orën tuaj Apple së pari duhet të azhurnoni iPhone tuaj në iOS 15, dhe pas kësaj mund të futni aplikacionin Clock dhe të azhurnoni Apple Watch tuaj në versionin e ri që do të shfaqet në ekran. Çfarë lajmi përfshin?

 • Mundësia e ndarjes së të dhënave shëndetësore me familjen tuaj ose me mjekun tuaj
 • Aplikacioni i ri Mindfulness që integron ushtrimet e frymëmarrjes me të tjerët për përqendrim dhe relaksim
 • Sfera të reja si ajo e re me fotografi në modalitetin e portretit dhe orët e botës
 • Monitorimi i gjumit me ritmin e frymëmarrjes
 • Përmirësime në aplikacionin Home me funksione të reja siç është aftësia për të parë se kush po thërret në shtëpi nëse keni një njësi të pajtueshme të hyrjes së videove.
 • Gjithmonë në ekran me aplikacione të palëve të treta
 • Ushtrime të reja në aplikacionin Training si Pilates
 • Aplikacioni i kontakteve
 • Aplikime për të gjetur njerëz, objekte dhe pajisje

tvOS 15

Përditësimi i ri për Apple TV është në dispozicion për modelet Apple TV 4 dhe 4K, përfshirë modelin e fundit të lëshuar disa muaj më parë. Risitë që përfshihen janë:

 • Hyni përmes Face ID dhe Touch ID nga iPhone ose iPad, për aq kohë sa aplikacioni i palës së tretë Apple TV e mbështet atë
 • Rekomandimet e përmbajtjes bazuar në mesazhet që marrim me seri ose filma, dhe shijet tona
 • Audio hapësinore me AirPods Pro dhe AirPods Max
 • Njoftimet për lidhjen e AirPods kur zbulohen
 • Lidhja e dy mini HomePod mini në stereo për të dëgjuar përmbajtjen e televizorit tonë
 • Aftësia për të parë kamera të shumta të shtuara në HomeKit
 • SharePlay për të ndarë atë që po shohim përmes FaceTime (do të vijë më vonë)

HomePod 15

Folësit e Apple gjithashtu marrin përditësimin e tyre. Nëse duam që i gjithë ekosistemi ynë Apple të funksionojë në mënyrë perfekte, përditësimi i altoparlantëve në versionin e ri është më se i rekomanduar. Të gjitha HomePods të lëshuara deri më tani janë të mbështetura, si HomePod origjinal ashtu edhe mini HomePod. Risitë e përfshira janë:

 • Aftësia për të konfiguruar HomePod mini si dalje të paracaktuar audio
 • Kontrollimi i riprodhimit të HomePod nga Ekrani i Kyçjes së iPhone
 • Kontrolli i basit në mënyrë që të mos shqetësojmë të tjerët kur luajmë përmbajtje
 • Siri ju lejon të ndizni Apple TV, të luani një film ose të kontrolloni riprodhimin
 • Siri kontrollon volumin e përgjigjes bazuar në volumin e zërit tuaj
 • Kontrolli i pajisjes HomeKit pas disa minutash që duhet të specifikoni
 • HomeKit Secure Video zbulon paketat e lëna në derë
 • Aftësia për të kontrolluar HomePod nga pajisje të tjera të pajtueshme me Siri të palëve të treta

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.