Tani Apple këshillon përdorimin e pecetave dezinfektues në pajisjet e saj

Peceta dezinfektuese

Të hënën kisha një takim në Bar Genius të Maquinista Apple Store (Barcelona) për të ndryshuar baterinë në iPhone e babait tim. Oscar, tekniku miqësor që më ndoqi mua (nga këtu dërgoj një përshëndetje), gjëja e parë që bëri ishte përhapja e një dhia në tryezë dhe tha "vendos iPhone sipër këtu, të lutem".

Pastaj e spërkati me alkool dhe e fshiu me kujdes me një fshirje të disponueshme para se ta prekte. Ndërsa ai e bëri atë, unë e pyeta nëse ishte nga Coronavirus dhe ai tha po. "As unë nuk të kam shtrënguar dorën kur ke ardhur për të njëjtën gjë," shtoi ai. Në rrethana të tjera mund të më kishte shqetësuar, por për momentin është e kuptueshme dhe pothuajse e nevojshme, nga të dy palët.

Me përhapjen aktuale të Covid-19, të gjitha masat paraprake janë të pakta. Ju kurrë nuk i keni larë duart aq më shumë deri më tani, dhe është një kohë e mirë për të pastruar tastierën tuaj dhe pajisjet elektronike që përdorni (ose përdorni) çdo ditë.

Apple është në dijeni të momentit në të cilin jetojmë, dhe nëse më parë nuk rekomandonte përdorimin e pecetave dezinfektues në pajisjet e saj, tani ajo ka ndryshuar mendje dhe na tregon se është një masë e mirë e parandalimit të infeksionit. Aty ku thashë them, them Diego.

Koronavirusi është treguar i gjallë në sipërfaqe të pajetë si plastika, qelqi dhe alumini deri në nëntë ditë. Kështu që kompania, gjithmonë e gatshme të përdorë kimikate për të pastruar pajisjet e saj, ka ndryshuar mendim.

Udhëzime të reja për pastrimin e pajisjeve Apple

Faqe e stendë pastrimi Apple ofron udhëzime specifike për secilën pajisje. Për vite me radhë, njerëzit e Cupertino këshilluan kundër përdorimit të produkteve pastruese dhe pecetave dezinfektues, duke argumentuar se ato mund të jenë gërryese dhe të dëmtojnë veshjen mbrojtëse kundër gjurmëve të gishtave dhe njollave.

Tani Apple rekomandon përdorimin e dezinfektuesve. Për ta bërë këtë, ai sugjeron që të përdorni një pastrim prej 70 përqind të alkoolit izopropil ose një pastrim dezinfektues Clorox. për të pastruar butësisht sipërfaqet e forta.

Nuk rekomandon përdorimin e zbardhuesit dhe që lagështia të shmanget në çdo vrimë në pajisje. Alsoshtë gjithashtu e ndaluar të zhytni pajisjen në një lëng për pastrim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.