Tani mund të përdorni "Asistentin e Google" në altoparlantët tuaj Sonos

Sonos vazhdon në garën e tij të pandalshme për të pajisur altoparlantët e saj me përparimet më të fundit, jo vetëm për sa i përket cilësisë së zërit, por edhe për sa i përket asistentëve virtualë. Ka kaluar një kohë e gjatë që kur keni shtuar aftësinë për të instaluar Alexa në altoparlantët tuaj me mikrofon (Sonos One, Move dhe Beam) dhe tani ndërmerr një hap tjetër të madh për të diferencuar veten nga konkurrenca duke shtuar "Asistentin e Google". Kështu bëhet sistemi i parë që lejon secilin nga dy ndihmësit virtualë në pajisjet e tyre, duke i lejuar përdoruesit të zgjedhin se cili i përshtatet më shumë.

Tani e tutje është e mundur të shtoni Asistentin e Google në cilindo prej altoparlantëve të mikrofonit Sonos. Procesi i instalimit kryhet nga vetë aplikacioni Sonos, në vetëm disa minuta, me një procedurë praktikisht identike me atë që duhet të kryhet për të shtuar Alexa. Për momentin nuk është e mundur të kesh dy asistentët virtualë në të njëjtin altoparlant, diçka që kompania thotë se po punon por nuk e ka arritur ende. Ajo që është e mundur është të instaloni asistentë të ndryshëm në sistemin tuaj Sonos, duke pasur Alexa në dhomën e gjumit dhe Google Assistant në dhomën e ndenjes, gjithashtu lejon ndërveprimin midis të dyve, pasi që nëse filloni një këngë në Alexa, mund të pyesni se cila këngë tingëllon për Google.

Me "Asistentin e Google" mund të kontrolloni riprodhimin e muzikës dhe radios, të ndizni dhe fikni televizorin me Sonos Beam tuaj duke kërkuar Google, të dëgjoni përmbledhje të lajmeve dhe të kontrolloni shtëpinë tuaj inteligjente nëse keni pajisje të përputhshme me ndihmësin e Google. Dhe nëse privatësia ju shqetëson, Të gjithë altoparlantët Sonos me mikrofon kanë një kontroll me prekje që anashkalon plotësisht mikrofonin derisa ta ndizni përsëri. Përveç pajtueshmërisë me Alexa (Amazon) dhe Google Assistant, është e rëndësishme të mbani mend se altoparlantët Sonos janë në përputhje me airPlay 2 dhe për këtë arsye me Siri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.