Tastet dhe mausi POP Logitech, argëtues dhe funksional

Logitech ka lëshuar tastierën dhe mausin e saj më të fundit argëtuese, plot ngjyra dhe me emoji si protagonistë kryesorë, por mos u gënjeni se kemi të bëjmë me produkte Logitech, dhe kjo është sinonim i cilësisë. Ne i testuam ato dhe ju treguam përshtypjet tona.

Logitech POP janë tastierat dhe maustë e rinj nga prodhuesi i njohur që këtë herë na ofron produkte argëtuese, të shkujdesura, shumë të ndryshme nga ato që janë të zakonshmet në markë, por pa harruar cilësinë dhe funksionalitetin e produkteve. Me këto aksesorë të rinj për Mac dhe iPad tonë, Logitech jo vetëm që dëshiron tastiera juaj funksionon mirë, por gjithashtu tërheq vëmendjen, dhe të arrihen të dy qëllimet.

Tastet POP dhe miu

Gjëja e parë që bie në sy në këtë tastierë dhe maus është dizajni i saj plot ngjyra. Me çelësat e saj të rrumbullakët, tastierën Logitech POP Keys dëshiron t'ju kujtojë makinat e vjetra të shkrimit, që shumë prej jush që e keni lexuar këtë artikull do ta keni parë vetëm në foto. Mouse POP ka gjithashtu një dizajn më retro me ato forma të rrumbullakosura, që të kujton shumë modelet Pebble të Logitech, minj të thjeshtë por shumë efikas.

Ne kemi disa opsione ngjyrash kur zgjedhim kombinimin e miut dhe tastierës, të gjitha këto janë shumë të gjalla dhe argëtuese. Daydream, Heartbreaker dhe Blast janë tre modelet nga të cilat mund të zgjedhim, dhe në këtë rast kam vendosur për modelin Blast, më "agresivin" nga të tre. Në të gjitha spikat elementi më identifikues i kësaj tastierë: kolona e tasteve të dedikuara posaçërisht për emoji, i konfigurueshëm përmes aplikacionit dhe me çelësa të këmbyeshëm.

Nëse lëmë pas dizajnin mbresëlënës të tastierës, e gjejmë veten para soliditetit dhe cilësisë së tastierave Logitech, por me këtë rast duhet theksuar se është një Tastierë mekanike me valë për Mac ose PC tonë. Është një tastierë e rëndë, 779 gramët e saj nuk e bëjnë atë tastierën më të mirë portative, është më shumë e destinuar për t'u përdorur në tavolinën tuaj të punës me të gjitha pajisjet tuaja. Lidhja me kompjuterin tonë mund të bëhet përmes Bluetooth ose duke përdorur përshtatësin Logitech Bolt (të përfshira në tastierë), dhe falë 2 baterive (të përfshira AAA) të tastierës do të kemi deri në 3 vjet autonomi, fantastike. Ka tre memorie, kështu që ne mund të lidhim deri në tre pajisje dhe të kalojmë mes tyre duke shtypur një buton të thjeshtë. Është në përputhje me Mac, Windows, iPadOS, iOS dhe Android.

Miu POP gjithashtu gëzon të njëjtën cilësi ndërtimi, megjithëse është shumë më i lehtë. Është pothuajse identik me Logitech Pebble, edhe pse me më shumë veçori. Logitech ruan kutinë e sipërme magnetike që mund ta heqim lehtësisht për të ndryshuar baterinë dhe mua personalisht më pëlqen ky opsion. Ai gjithashtu ka lidhje Bluetooth, dhe tre memorie që ne mund ta kalojmë përmes një butoni të dedikuar në bazë.

Shkrimi me çelësat POP

Kam kohë që përdor tastierë mekanike në shtëpi dhe tani e kuptoj atë "fenë" që ekziston me këtë lloj tastierë, madje kuptoj diçka dhe ndryshimin midis Red Cherry, Brown dhe Blu. Për shumë njerëz kjo mund të tingëllojë si kineze, por ju garantoj që pasi të provoni një tastierë mekanike, nuk do të përdorni më një tastierë membranore nëse nuk jeni të detyruar. Logitech ka zgjedhur disa Mekanizma të ngjashëm me Cherry MX Brown, ndoshta mekanizmat më të ekuilibruar dhe të heshtur, me synimin për të pasur një tastierë për shumicën e përdoruesve.

Ndjenja kur përdorni tastierën është fantastike për dikë që tashmë është mësuar të përdorë tastierën mekanike, nuk do të jetë e tillë nëse nuk jeni mësuar me të. Pavarësisht se është një mekanizëm "i heshtur", ai bën më shumë zhurmë sesa me tastierat membranore dhe lëvizja e çelësit është më e madhe. DHEËshtë një ndjenjë e çuditshme me të cilën duhet të mësoheni dhe t'i jepni pak kohë. Kësaj duhet t'i shtojmë formën e rrumbullakët të tasteve, që do të thotë se derisa gishtat të fitojnë kujtesën e nevojshme, në disa raste do të shtypni tastin e gabuar.

Pas disa javësh përdorimi të tastierës dhe me avantazhin e të qenit tashmë një përdorues mekanik i tastierës, ky çelës POP Logitech është një alternativë e shkëlqyer për ata që kërkojnë një tastierë të këtij lloji pa komplikime të mëtejshme. Përvoja e të shkruarit është vërtet e mirë, dhe vetëm një gjë më pengon ta konsideroj atë si një tastierë kryesore: nuk është me dritë prapa. Sa keq që Logitech nuk donte ta shtonte këtë veçori në këtë tastierë. Është diçka që shumë prej jush mund të mos i interesojë, por për të tjerët është diçka thelbësore.

Pozicioni i shtypjes është i rehatshëm, pavarësisht se nuk ka këmbë për të rregulluar lartësinë. Vetë dizajni i tastierës e vendos atë me një prirje që për shijen time është adekuate. Kam shpenzuar mjaft orë duke shtypur në këtë tastierë, dhe ndjenja e lodhjes është më e vogël se me tastierat konvencionale me membranë, dhe shumë më pak se me tastierën e MacBook Pro tim.

Nuk i kam harruar tastet kushtuar emoji-t, një element kyç i tastierës që në momentin që hapëm kutinë, por një funksion më shumë për disa, si unë. Unë përdor emoji si gjithë të tjerët: rrjetet sociale, mesazhet, në Discord ku kemi komunitetin tonë të përdoruesve, etj. Nuk do të më kishte shkuar kurrë në mendje të shtoja çelësa të dedikuar emoji, edhe pse janë 3 që i përdor në 99% të rasteve. Më duket një funksionalitet kurioz, madje argëtues dhe më pëlqen estetika e tastierës me emoji në anën e djathtë. Logitech gjithashtu ju lejon t'i konfiguroni ato nga aplikacioni për Windows dhe macOS, dhe tastiera ka disa çelësa zëvendësues me emoji të tjerë.

Personalisht nuk mendoj se është funksioni më i rëndësishëm i tastierës, larg tij, por është aty dhe nëse edhe unë, që nuk jam audienca e synuar e kësaj tastierë, e përdor, jam i sigurt se do të ketë njerëz. kujt do t'i pëlqejë ky funksionalitet. e pëlqen atë Ju keni katër çelësa emoji individualë dhe një në fund për të hapur dritaren e emoji-ve dhe zgjidhni manualisht atë që dëshironi. Gjithçka është e konfigurueshme, madje mund t'i jepni funksione të tjera përveç emoji nëse dëshironi.

Dhe miu? Pop Mouse është një maus bazë, me funksionalitet të mirë, me saktësi të mirë, shumë i lehtë, me klikime të mira të butonave, shumë i qetë (nuk do ta vini re klikimin kur shtypni) dhe me një rrotë lëvizëse që funksionon sinqerisht mirë. Butoni pak poshtë rrotullës së lëvizjes është ai që mund t'i kushtoni emoji-ve, ose për të zgjedhur një individual ose për të hapur drejtpërdrejt dritaren e emoji-ve dhe zgjidhni manualisht atë që dëshironi. Ose për t'i dhënë një funksion tjetër duke përdorur aplikacionin kompjuterik.

Logitech Options, një aplikacion fantastik

Cilësive të shkëlqyera të tastierave dhe minjve Logitech, duhet të shtojmë softuerin e tyre të konfigurimit. Opsionet e Logitech, të disponueshme si për Windows ashtu edhe për macOS (lidhje) ju lejon të konfiguroni tastierat dhe miun tuaj, dhe personalizoni shumë nga butonat e tyre për të ekzekutuar funksionet që përdorni më shumë në ditët tuaja. Tastiera Logi POP vjen me një rresht të tërë të sipërm të tasteve funksionale speciale për riprodhimin e mediave, pamjen e ekranit, kontrollin e volumit, etj. Por nëse dëshironi, mund të shtoni funksione të tjera në të, dhe me disa klikime. Ju mund të bëni të njëjtën gjë me miun.

Aplikacioni ju lejon gjithashtu të përditësoni firmware-in e pajisjeve, të modifikoni lëvizjen e treguesit të miut dhe një funksionalitet shumë praktik për ata që përdorin disa kompjuterë në të njëjtën kohë: Logitech Flow ju lejon të lëvizni lehtësisht nga një kompjuter në tjetrin, edhe nëse janë nga platforma të ndryshme (Windows dhe macOS), duke lëvizur kursorin e miut në skajin e ekranit, ngjashëm me Kontrollin Universal që Apple sapo lëshoi ​​në macOS dhe iPadOS. Ju gjithashtu mund të transferoni skedarë nga njëri në tjetrin duke i zvarritur nga një ekran në tjetrin.

Mendimi i redaktorit

Çelësat dhe mausi POP Logitech janë dy pajisje argëtuese dhe të guximshme, por mos u ngatërroni sepse nën këtë estetikë të rastësishme ka dy aksesorë pune që do t'ju ofrojnë një përvojë të shkëlqyer përdoruesi. Me cilësinë klasike të Logitech dhe përvojën e saj në tastierat mekanike të lojërave, prodhuesi na ofron një tastierë dhe një maus që do të gjallërojnë tryezën tuaj, por gjithashtu do t'ju ndihmojnë në punën tuaj të përditshme. Megjithatë, çmimi i tij është 105 € për tastierën dhe 41,50 € për miun mund t'i gjeni me çmime më të ulëta në Amazon:

 • Logitech POP Keys + Maus për 127 € (lidhje)
 • Tastet POP Logitech (vetëm tastierë) 86 € (lidhje)
 • Mouse Logitech POP (vetëm miu) 40 € (lidhje)
Çelësat POP të Logitech + Maus
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
41,50 a 105
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Ndërtoni cilësinë
 • Dizajne shumëngjyrëshe
 • Çelësat e konfigurueshëm
 • Autonomi e shkëlqyeshme
 • komode për të shkruar
 • Pajisje të shumta

Contras

 • Nuk ka dritë të ndriçuar


Na ndiqni në Google News

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.