Si të përdorni funksionin e ri të shpullës në tastierën iPad me iOS 11

Me fillimin e sistemit të ri operativ iOS 11, iPad ka pësuar një ndryshim mjaft të jashtëzakonshëm, duke e bërë këtë pajisje të duket gjithnjë e më shumë si një kompjuter. i ri Më e dukshme ka qenë përfshirja e dok në ekranin kryesor dhe i pranishëm në çdo aplikacion për të cilin po punojmë dhe në programin e ri sistemi i skedarëve, nga e cila ne mund të menaxhojmë të gjithë dosjet tona të icloud. Përveç kësaj, tastierë në ekran, duke siguruar atë me funksione të reja që na lejojnë të zgjedhim karakteret më shpejt dhe rrjedhshëm.

Kjo tastierë e re IPad QuickType ka përfshirë në të njëjtat tasta kryesore ku shfaqen secila prej shkronjave, simboleve dhe numrave më të zakonshëm në mënyrë që me një gjest të thjeshtë të mund t'i përdorim ato pa pasur nevojë të ndryshojmë tastierën me tastin në këndin e poshtëm të majtë. Ky funksion i ri quhet, në anglisht, «Çokë»

Tastiera QuickType iPad Pro me iOS 11

Si të aktivizoni tastierën Flick

Në përgjithësi, ky funksion i tastierës vjen aktivizuar nga default dhe në momentin që azhurnojmë iPad-in tonë në iOS 11 duhet të jemi në gjendje ta përdorim, por përndryshe, me këto hapa të thjeshtë mund ta aktivizojmë.

 1. Shko tek settings iPad dhe më pas i përgjithshëm
 2. Pasi të jeni atje, kërkoni dhe futni opsionin Teclados
 3. Midis një liste opsionesh duhet të shfaqet një me tekstin vijues: «Lejoni të rrëshqisni gishtin tuaj në çelësat".
 4. Ju duhet të aktivizojeni atë të jetë në gjendje të përdorë funksionin e rrëshqitjes.

Aktivizoni funksionin e rrëshqitjes në tastierën QuickType

Pasi të aktivizohet, funksionimi i kësaj është shumë i thjeshtë, thjesht duhet të shtypim butonin e dëshiruar dhe pa ngritur gishtin rrëshqitni poshtë për t'u aktivizuar çelësi dytësor që shfaqet sipër shkronjës. Sapo të bëhet kjo, ajo automatikisht do të shfaqet në fushën tonë të tekstit pa pasur nevojë të bëni asgjë tjetër.

pajtueshmëri

Kjo veçori e re do të jetë në dispozicion për të gjithë ata iPad që mbështesin sistemin e ri operativ iOS 11Me përjashtim të modelit 12'9 ″ Pro. Pjesa tjetër e iPad-ve të pajtueshëm janë nga iPad Mini 2 e tutje, iPad i gjeneratës së XNUMX-të, iPad Air dhe, natyrisht, modelet iPad Pro.

Çaktivizo funksionin e rrëshqitjes

Megjithëse është një funksion që mund të na kursejë kohë kur po shkruajmë, është e mundur që jo të gjithë përdoruesit e pëlqejnë atë dhe preferojnë të mbajnë tastierën ashtu siç po e përdornin në iOS 10. Për ta bërë këtë, ne thjesht do të duhet të kryejmë hapi i njëjtë i mëparshëm por çaktivizimi i funksionit, domethënë:

 1. Shko tek settings iPad dhe më pas i përgjithshëm
 2. Pasi të jeni atje, kërkoni dhe futni opsionin Teclados
 3. Midis një liste opsionesh duhet të shfaqet një me tekstin vijues: «Lejoni të rrëshqisni gishtin tuaj në çelësat".
 4. Ju duhet të çaktivizojeni atë të jetë në gjendje të përdorë funksionin e rrëshqitjes.

Çaktivizo funksionin e rrëshqitjes në tastierën QuickType

Konkluzione

Nga këndvështrimi ynë, është një funksion që mund të jetë vërtet e dobishme nëse kërkojmë prodhimtari me iPad tonë dhe rehati të mos duhet të ndryshojmë tastierën për të qenë në gjendje të shkruajmë numra ose ndonjë simbol që na nevojitet. Apple ka ndërmarrë një hap të madh duke na ofruar këtë veçori pothuajse në të gjitha modelet e iPad që janë në përputhje me iOS 11.

Çfarë mendoni ju, përdorues të iPad me iOS 11, për këtë veçori të re?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendosjes së Alberto Guerrero dijo

  Unë mendoj se është mirë që ata shtojnë këto lloje gjestesh për lehtësinë e përdoruesve, është një sukses.

 2.   Rodrigo dijo

  Ky funksion ishte tashmë në iOS 10 vetëm se mund të përdoret brenda aplikacioneve të tilla si faqet

 3.   Fernando dijo

  Tastierë e shkëlqyeshme !!!

 4.   Anthony dijo

  Më jep përshtypjen se ato i bëjnë trëndafilave marramendëse. Kur jeni mësuar me diçka dhe e trajtoni atë me lehtësi dhe pa probleme, ato ju ofrojnë përmirësime që nuk i dinit se ju duheshin.
  Çështja është që të mbahet zinxhiri i azhurnimeve dhe të digjet burimet për të kërkuar azhurnime të pajisjeve.

 5.   Anthony dijo

  Kam harruar të komentoj më parë se përveç përparimeve të diskutueshme, përfshihen edhe lajme të padëshiruara.
  Në rastin tim, unë përdor një seri prej pesë vizash të ndara me hapësirë ​​të bardhë për të ndarë shënimet në shënime, për shembull midis referencave të librave. Epo, me tastierën e re pas vizës së parë kur shtypni hapësirën bosh, ajo automatikisht hyn në formatin e listës së prerë. Nuk mund të gjej një mënyrë për ta çaktivizuar këtë veçori, e cila më duket veçanërisht irrituese.

 6.   Jonatan dijo

  Epo, e shoh një koncept mjaft të mirë për të qenë më produktiv (mendoj në mungesë të lustrimit të gjërave që thuhen në komente të tjera). Të mos kesh nevojë të ndërrosh "tastierë" për të vendosur simbole është shumë më shpejt. Tani, a e di dikush arsyen për përjashtimin e iPad 12,6 ”nga kjo veçori?

  Unë mund ta kuptoj atë në lidhje me modelet më të reja, pasi ky ishte modeli i parë "Pro". Por kur e shoh që është diçka që vjen edhe në modelet e vjetra ... Çfarë zhgënjimi. Nuk e di se kur duhej të paguante më shumë ky model për të marrë më pak. 🙁