Tastiera Magjike për rishikimin e iPad Pro: afrimi i rrezikshëm me MacBook.

Ata që dëshironin që iPad të bëhej MacBook po shohin ëndrrat e tyre të realizuara me hapat e fundit që Apple po ndërmerr. Tastiera Magjike e re, një tastierë me ndriçim të pasmë me një trackpad dhe një mekanizëm me të vërtetë të mrekullueshëm të dyfishtë, e bën hendekun midis iPad Pro dhe MacBook praktikisht të papërfillshëm.

Apple bën hapa të shkurtër dhe gjithashtu shkon ngadalë, shumë ngadalë në disa raste, por e ka destinacionin e saj shumë të qartë dhe përparon në mënyrë të pandalshme drejt saj. Shembulli më i mirë i kësaj kemi me iPad Pro, i cili në vitin 2018 mori USB-C për të qenë në gjendje të lidhë pajisjet periferike konvencionale, duke braktisur lidhësin Rrufeja që ai vazhdon të ruajë në pjesën tjetër të pajisjes iOS. Në vitin 2019, iPadOS u nda nga iOS, kështu që iPads tashmë kishin sistemin e tyre operativ me karakteristika të ndryshme se iOS. Në vitin 2020, mbështetja e miut dhe trackpad arriti pas lëshimit të iOS 13.4, dhe Apple shfrytëzoi rastin për të lançuar një tastierë të re: Tastiera Magjike.

Një tastierë e ndriçuar me çelësa konvencionalë (mekanizmi gërshërë) dhe me një trackpad të integruar. Një ëndërr për këdo vetëm disa muaj më parë është realizuar. Dhe gjithashtu e ka bërë atë pasi Apple di të bëjë gjëra, sepse mund të bëhen shumë mbulesa të tastierës, por vetëm Apple ka menduar për një që e bën iPad "noton" mbi tastierë, me një mekanizëm të dyfishtë varet që ju bën të dashuroheni që nga momenti i parë që e shihni, dhe kur e provoni, ju lë me një buzëqeshje në fytyrë. Dhe më e mira nga të gjitha është se është në përputhje me iPad Pro 2018, një detaj.

Një tastierë si një MacBook

Apple ka bërë pikërisht atë që duhej të bënte: pajisni iPad me të njëjtën tastierë si MacBook. Tastiera Smart "e vjetër" ka shumë përparësi, siç është lehtësia dhe hollësia e tij, por përvoja kur shtypni nuk hyn në ato përparësi, përkundrazi e kundërta, edhe pse përfundoni duke u mësuar me ato ndjesi të shtypjes së tastave "flluskë". Por kur ktheheni përsëri në përdorimin e një tastiere konvencionale, kuptoni se kjo është ndjenja që ju po kërkoni. Ky Tastierë Magjike e re ju ofron të njëjtën ndjenjë si të shtypni MacBook Pro tuaj, me mekanizmin gërshërë që Apple sapo e ka marrë pas përvojës së keqe të tastierave të fluturave.

Një tastierë me të njëjtën madhësi çelësash, me të njëjtin udhëtim, me të njëjtin tingull kur shtypni ... dhe më e mira nga të gjitha, me ndriçimin e njëjtë si MacBook. Sistemi i dritës së pasme rregullohet gjithashtu sipas dritës së ambientit që kap iPad, dhe gjithashtu ju ofron ndriçimin e duhur për secilën situatë. Nëse dëshironi ta rregulloni, mund ta bëni nga cilësimet iPadOS, këtu nuk ka butona të dedikuar për këtë funksion. Nuk ka gjithashtu asnjë buton për të fikur ndriçimin, por me të vërtetë nuk është e nevojshme sepse tastiera fiket kur merrni disa sekonda pa e përdorur, kështu që nëse do të shikoni një film në errësirë, tastiera nuk do të shqetësojë ti

Dhe është se një nga të metat e kësaj tastiere është një shirit funksioni në krye, me butonat klasikë për të rregulluar volumin, shkëlqimin e ekranit, etj. Dhe një çelës Escape, të cilin e kupton sa e nevojshme është kur nuk e ke. Gjithmonë mund të rimarrim çelësat nga cilësimet dhe të konfigurojmë (për shembull) bllokimet e kapakëve të sillen kështu. Ne gjithashtu mund të mësojmë shkurtesat e pafundme të tastierës për të bërë shumë detyra dhe kështu kurseni kohë, por mos harroni se shumë nuk janë njësoj si në macOS. Cmd + Q i dashur për të dalë nga një aplikacion këtu është cmd + H. Nuk do të vonojë shumë derisa të gaboj në macOS në vend të iPadOS.

Trackpad me shumë prekje

Justifikim për këtë tastierë të re magjike ka qenë trackpad e tij. Apple ka përfituar nga përfshirja e këtij elementi për të ridizenjuar plotësisht tastierën e saj dhe ka ndryshuar kaq shumë gjëra sa duket që trackpad është më e pakta, kur në të vërtetë është diferencuesi më i dukshëm. Dhe është që trackpad shpejt kalon në plan të dytë, sepse nuk është për t'u habitur. Mos gabo, Isshtë një trackpad i shkëlqyeshëm që shumë laptopë të nivelit të lartë do ta dëshironin tashmë, por i mësuar me trackpad me Force Touch në MacBook tim, ky trackpad më duket i vjetëruar, sepse shiriti për trackpads në Apple është shumë i lartë, dhe kjo bie pak më poshtë.

Funksionimi i tij është perfekt, duke qenë në gjendje të klikoni kudo në trackpad me një përgjigje të menjëhershme, si dhe mundësinë e bërjes së gjesteve me një, dy dhe tre gishta. Unë këmbëngul, një ëndërr për këdo që ka provuar trackpad-et e vajtueshme që zakonisht kanë laptopët e konkurrencës ... por fakti që është një trackpad mekanik do të thotë që ne duhet ta vendosim atë një nivel më poshtë. Me siguri trashësia e tastierës do të ketë qenë një faktor kufizues, por është Apple, gjithmonë duhet të kërkoni maksimumin.

Unë këmbëngul: është kënaqësi të përdorësh iPad për të lëvizur midis aplikacioneve, desktopëve, për të zgjedhur qelizat në Excel ose për të shkruar tekst në Word, për të dalë nga një aplikacion ose për të nisur shumë detyra. Gjestet janë shumë të ngjashme me ato që jemi mësuar të përdorim në macOS, megjithëse ka disa ndryshime. Unë mendoj se iOS 14 do ta lustrojë këtë pjesë me gjeste të reja dhe disa variacione të atyre aktuale, siç është ai që duhet të bëj për Slide Over, ai që më bind më pak për të gjitha gjestet.

Një dizajn i fuqishëm dhe i rëndë

Cilësia e ndërtimit të Tastierës Magjike është jashtëzakonisht e lartë. Pasi të keni fiksuar iPad në mbulesën e tastierës duke përdorur magnet e të dy pjesëve, gjithçka duket se është një element i vetëm. Nëse ia dhuroni dikujt që nuk e ka idenë se çfarë është iPad Pro apo Tastiera Magjike, do të ishte e pamundur që ta dinin se janë vërtet dy copë. E megjithatë lehtësia me të cilën mund të hiqni iPad-in tuaj dhe ta vendosni përsëri është e mahnitshme. Dhe çfarë lidhje me dy menteshat që lejojnë lëvizjet të hapen dhe të orientojnë iPad-in drejt jush. Duket e pabesueshme që diçka kaq themelore mund t'ju japë një ndjesi të një përsosmërie kaq absolute. Hapja e iPad-it, animi i ekranit ndërmjet 90 dhe 130 gradë që lejohen, mbyllja e iPad-it, këto janë lëvizje të kalibruara në mënyrë kaq të përsosur dhe me një saktësi kaq absolute, saqë minutat e para që përdorni tastierën magjike i kushtohen thjesht kësaj.

 

IPad Pro "noton" në tastierë, por gjithsesi nuk e bën, e bën sikur të ishte një bllok i vetëm me mbulesën dhe tastierën, pa asgjësimin më të vogël. Dhe nëse ndryshoni pjerrësinë vetëm disa gradë, do të merrni përsëri të njëjtën ndjesi të një blloku. Nuk ka pozicione të shënuara, vetëm një maksimum dhe një minimum, dhe në mes të këtyre dy pozicioneve të tjera është e mundur. Seti i tastierës Magic Pro + iPad është i përsosur për të shtypur në këmbë, ose të paktën aq perfekt sa çdo laptop. Për atë që nuk është perfekte është të përdorësh Apple Pencil, pasi nuk lejon të vendosësh iPad të sheshtë në një sipërfaqe. Po, mund ta hiqni tastierën dhe të përdorni iPad në tryezë për të marrë shënime ose vizatime me Apple Pencil, por do të doja të ishte ndryshe.

Por e gjithë kjo ka një çmim, dhe kjo është se kjo tastierë ka një peshë më të lartë se vetë iPad Pro. Tastiera Magjike për iPad 12,9 inç ka një peshë 710g, ndërsa vetë iPad Pro peshon 641g. Së bashku ata peshojnë 1.310g, që është pak më shumë sesa peshon një MacBook Air 13 "dhe pak më pak se një MacBook Pro 13".. Ne po flasim për laptopë me të vërtetë të lehtë, kështu që ky nuk është problemi më i vogël. Ne nuk duhet të harrojmë se kjo tastierë ka për qëllim të "shndërrojë" iPad tuaj në një kompjuter portativ. Nëse dëshironi ta përdorni për të parë filma ose lojëra, blini më mirë një mbulesë konvencionale, shumë më lirë dhe më të lehtë.

Ne gjithashtu paguajmë çmimin për trashësinë, megjithëse jo shumë më tepër se Tastiera Smart e mëparshme. Por ne e kishim të qartë se donim një tastierë mekanike, me ndriçim të pasmë dhe me një trackpad, dhe se ishte gjithashtu një paketë solide. Më kujton ato tre qarqe me fjalët "lirë, shpejt, bërë mirë" që një mik arkitekt më kujton sa herë që merr mundësinë më të vogël. Ka gjëra që Apple duhet të kërkojë të përmirësojë, por ka edhe të tjera që janë fizikisht të pamundura derisa të provohet e kundërta. Ajo që mbetet e pandryshuar në lidhje me Tastierën Smart është mbrojtja e vogël që i ofron iPad, pasi skajet janë ende plotësisht të lira. Sigurisht, nëse duam edhe më shumë mbrojtje, trashësia do të ishte më e madhe, duhet vetëm të shohim Logitech Slim Folio Pro për të marrë një ide.

Lidhës i zgjuar, duke bërë një ndryshim

Ne nuk kemi folur për baterinë, ose lidhjen, sepse nuk është e nevojshme të flasim për ndonjë nga ato. Tastiera Magjike përdor Lidhësin Smart që ndodhet në pjesën e pasme të iPad Pro për të funksionuar, duke përdorur baterinë e iPad tuaj dhe duke transmetuar informacionin e nevojshëm në të njëjtën mënyrë. Kjo siguron që lëvizjet e Trackpad dhe shkrimit të ndodhin pa vonesën më të vogël, dhe lidhja Bluetooth është e disponueshme për çdo pajisje tjetër që dëshironi të lidhni. Ju gjithashtu keni lidhësin USB-C të iPad Pro falas, pasi Tastiera Magjike ka një USB-C me të cilin mund të rimbushni iPad Pro, duke lejuar lidhjen e një mikrofoni, disku të jashtëm ose aparati fotografik në të njëjtën kohë kur e ngarkoni atë pa pasur nevojë për ndonjë stacion të ngjashëm. Ky USB-C i Tastierës Magjike lejon vetëm karikimin e iPad Pro, jo lidhjen e ndonjë pajisjeje tjetër.

Mendimi i redaktorit

Apple me tastierën e saj të re Magjike ka treguar se mbetet unike kur bëhet fjalë për dizajnimin e produkteve që hedhin nofullën. Një cilësi e shkëlqyeshme e ndërtimit për një mbulesë tastiere që si një tastierë dhe bllokadë jo vetëm miraton, por gjithashtu arrin një notë të jashtëzakonshme, e cila përdor lidhësin inteligjent për të qenë në gjendje të harrojë Bluetooth dhe një bateri tjetër për të rimbushur, dhe me një mekanizëm hapës dhe anim të iPad që të lë në dashuri që nga minuta e parë. Por ju duhet të paguani një çmim të lartë, dhe unë nuk jam duke iu referuar vetëm 399 € që modeli 12,9 inç kushton (339 € për modelin 11 "), por edhe rritjen e peshës dhe trashësisë së tërësisë. Por nëse përdorni iPad Pro tuaj sikur të ishte një laptop, ky çmim paguhet me përpjekje, por edhe me kënaqësi.

Tastiera MAgic
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
339 a 399
 • 80%

 • Tastiera MAgic
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Soliditeti
  Redaktori: 100%
 • tastierë
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 70%

rekuizitë

 • Dizajn i shkëlqyeshëm dhe cilësi ndërtimi
 • Tastierë dhe sfond i ndriçuar
 • Lidhës inteligjent, pa bateri ose Bluetooth
 • Pjerrësia e rregullueshme 90-130 gradë

Contras

 • I rëndë dhe i trashë
 • Asnjë rresht i çelësave të funksioneve
 • Nuk mund të vendoset horizontalisht në tryezë
 • Cmim i larte

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.