Ngjashmëria e teknologjisë Face ID të Apple me Kinect të Xbox

Teknologjia e ID-së së fytyrës dhe sensorët që iPhone X fsheh në pjesën e përparme të tij mbetet një mister, apo jo. Realiteti është që ne imagjinojmë që një teknologji ekzistuese është minimizuar ose shtrydhur në maksimum, nëse diçka që Apple ka ditur të bëjë mirë për një kohë të gjatë është të përmirësojmë një teknologji ekzistuese për ta bërë atë diçka me të vërtetë të dobishme dhe të përfundojë duke e standardizuar atë në një treg që gjithnjë e më pak i nënshtrohet ndryshimeve të paqëndrueshme.

Megjithatë, Një vështrim nga afër i sensorëve dhe skanerëve të thellësisë të përfshirë në iPhone X shpejt na kujton Xbox Kinect të famshëm dhe gjithnjë e më të papërdorur… Si janë të dy sistemet njësoj?

Të paktën ky është përfundimi i arritur nga Paul Miller, redaktori i suksesshëm i Prag, e cila ka ardhur në përfundim se sensori i përparmë i iPhone X ndan shumë arsye me Xbox Kinect. Në thelb na kujton se në thelb përdor të njëjtat sisteme sensori si Kinect, një produkt i prezantuar gati një dekadë më parë, më konkretisht në qershor 2009. Nëse marrim parasysh sensorët dhe funksionin e tyre, ne e kuptojmë se në thelb, përtej atyre që përdoren zakonisht në një telefon të zgjuar të nivelit të lartë, ata janë pothuajse tërësisht i ndarë.

Një arsye tjetër është se PrimeSense ishte kompania që krijoi Kinect, e njëjta që u ble nga Apple në 2013 ... çfarë koincidence? Një tjetër arsye më e sigurt për të përfunduar rrotullimin dhe për të përfunduar rrotullimin. Sidoqoftë, Apple ndoshta e ka patentuar dhe përsosur sistemin, nuk kemi dyshim se kjo do të ishte shumë më tepër një Kinect 3.0 sesa një teknologji e krijuar dhe projektuar nga e para në Cupertino. Por Do të jetë e vështirë për ne të mohojmë nga sot që themelet e Face ID dhe funksionalitetet e tij si Animoji kanë një vend mjaft larg zyrave të AppleKonkretisht, ato ishin të falsifikuara në Izrael dhe kompania kryesore e investimeve ishte Microsoft.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.