IBM Zgjeron Teknologjinë Kognitive 'Watson' për Aplikacionet e Tij të Biznesit

Watson IBM

IBM njoftoi, në ngjarjen e saj "World of Watson" në Las Vegas, se synon të kombinojë teknologjinë njohëse 'Watson' me aplikacionet e saj të biznesit Së pari për iOS.

Watson është një sistem kompjuterik për analizën e të dhënave të thella dhe të bazuara në gjuhë re i cili ka përdorim të kufizuar, parë më parë në shërbimet e analizës cloud për versionet e ndërmarrjeve të HealthKit dhe ResearchKit të Apple.

Apple dhe IBM bashkëpunuan së pari në iniciativën MobileFirst për iOS në 2014 në një përpjekje për të krijuar zgjidhje biznesi të ndërtuara rreth platformës mobile të Apple. Për vendosjen e Watson në programin MobileFirst, IBM shpreson që ta përshtasë Watson që të integrohet pa ndërprerje me vetë aplikacionin zanor të Apple (Siri) dhe të lejojë përdoruesit e biznesit të zhvillojnë Watson API për nevojat e tyre specifike.

Menaxheri i përgjithshëm i partneritetit Apple dhe IBM, Mahmoud Naghshineh, përshkroi vizionin e dy kompanive në një njoftim për shtyp.

“Apple dhe IBM janë themeluar më shumë se dy vjet më parë për të përcaktuar tregun e lëvizshmërisë së biznesit, duke siguruar që profesionistët më në fund të gëzojnë të njëjtën përvojë në punën që ata kanë pritur të presin si konsumatorë. Kjo po na çon në një nivel të ri duke kombinuar fuqinë e Watson me shërbimin e ri zanor në iOS 10. Kombinimet dhe mundësitë janë praktikisht të pafundme.

Një shembull i përfitimeve të integrimit është aplikimi Pasagjer +, e cila kur përforcohet me Watson u mundëson stjuarduesve që të ofrojnë më shumë shërbime personale dhe përkatëse për klientëtNdërsa gjatë fluturimit, personeli mund të mësojë paraprakisht nëse udhëtarët preferojnë uljen me përparësi dhe nëse ata kanë një ushqim apo pije të preferuar, për shembull, duke lejuar ekuipazhin e kabinës të personalizojë shërbimet e përshtatura për pasagjerin.

Nën partneritetin e vazhdueshëm me Apple, IBM ka bërë shitjen e pajisjeve iOS klientëve të korporatave dhe krijimin e një game të gjerë aplikacionesh të përqendruara në kompani, të përshtatura për industri të tilla si shitja me pakicë, kujdesi shëndetësor, bankat, shërbimet e udhëtimit, transporti dhe më shumë.

Në lajmet e lidhura, u zbulua javën e kaluar se IBM kishte arritur të bënte kursime serioze duke zëvendësuar kompjuterët për të filluar përdorimin e Apple Macs, në një shenjë tjetër të një partneriteti reciprokisht të dobishëm midis dy kompanive.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.