Telenovela e zhvillimit HomePod filloi pesë vjet më parë

Ishte një nga produktet e njoftuar këtë vit nga Apple por nuk do të mbërrijë deri vitin e ardhshëm. Altoparlanti inteligjent i Apple, i quajtur HomePod, ka pësuar një vonesë në minutën e fundit, shkaku i së cilës është plotësisht i panjohur, por është ajo në historinë e kësaj altoparlanti, anulimet dhe rinisjet e projekteve kanë qenë normë. Sipas një raporti të arritur nga Bloomberg, telenovela HomePod filloi pesë vjet më parë.

Një projekt filloi si diçka paralele me punën e zakonshme të disa inxhinierëve, por që në fund përfundoi duke tërhequr vëmendjen e Apple dhe që u braktis disa herë për të rifilluar më vonë. Përpara Amazon me Echo dhe madje edhe Google me Google Home, HomePod do të qëndrojë në gjysmë të rrugës për atë që ëndërronin krijuesit e tij.

Commonshtë e zakonshme që Apple të jetë e lirë të zhvillojë projekte të tjera paralele që nuk kanë lidhje me ato që u janë dhënë punëtorëve të saj, për sa kohë që të parët nuk ndërhyjnë me të dytët. Kështu filloi HomePod pesë vjet më parë, një ide e inxhinierë të ndryshëm Mac që dëshironin të krijonin një altoparlant që kishte cilësi më të lartë audio sesa ajo që ishin mësuar të shihnin në treg nga markat si Harma Kardon, Bose ose JBL. Ata dëshironin që ai të ishte një produkt që audiofilët e duan mbi të gjitha.

Vetëm dy vjet më parë Apple zyrtarisht mori përsipër frenat e projektit dhe filloi puna për të marrë një produkt të vërtetë për publikun e gjerë. Kjo është kur Amazon Echo u shfaq, altoparlanti i parë i zgjuar që doli në treg, gjë që çoi edhe në dyshime të përgjithshme midis disa inxhinierëve në rast se dikush kishte zbuluar detaje në konkurs. Ata madje shkuan aq larg sa të blinin pajisje të ndryshme për t'i ndarë dhe për t'i provuar ato, dhe duke parë që cilësia e audios ishte aq e ulët, ata thjesht shqetësoheshin nëse do të vazhdonin punën e tyre me HomePod.

Prototipi i parë HomePod kishte pak ngjashmëri me modelin aktual, duke qëndruar një metër i lartë dhe i formuar si altoparlantë konvencionalë. Përveç kësaj, inxhinierët kishin në mendje një produkt më të ngjashëm me Amazon Echo sesa HomePod përfundimtar që Apple ka prezantuar.. Ata donin që Siri të ishte zemra e pajisjes, ndërsa në modelin që do të lançohet në fillim të vitit 2018 Siri do të jetë pothuajse një zbukurim që mezi do të lejojë të ndryshojë muzikë, të dërgojë mesazhe dhe të diktojë shënime. Por planet e Apple për momentin duken të ndryshme, të paktën në këtë gjeneratë të parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.