Testet e para të performancës së iPhone SE të ri përputhen me ato të iPhone 13

iPhone 13 kundrejt iPhone SE

Në pak orë rezervimet e të gjithë produkte të reja prezantuar më 8 mars në eventin special të Apple. Një nga pajisjet e paraqitura ishte iPhone SE që integroi A15 çip Bionik dhe për të rritur lidhjen 5G në një pajisje pak mbi 500 euro. Njësitë e para të dorëzuara për shqyrtim kanë filluar të arrijnë në një grup të përzgjedhur gazetarësh dhe kanë filluar të shfaqen testet e para të performancës. Rezultatet kanë treguar disa pikë shumë e ngjashme në krahasim me iPhone 13, Flamurtari i Apple. Pas kërcimit analizojmë të dhënat.

Performanca e iPhone SE në rritje falë çipit A15 Bionic

L provë e performancës Ato lejojnë vlerësimin dhe vlerësimin e aspekteve të ndryshme teknike të harduerit të një pajisjeje në një mënyrë të thjeshtë. Një nga këto teste është i njohur Geekbench, një nga mjetet më të besueshme. Geekbench analizon Performanca e CPU-së dhe shpejtësia e llogaritjes trajtojnë detyra shumë elementare. Ky grup testesh, komplekse dhe banale, ju lejon të merrni një rezultat që është afër realitetit të performancës së pajisjes. Këto rezultate ndryshojnë në varësi të faktit nëse pajisja ka funksionuar në një bërthamë të vetme ose me shumë bërthama.

Ngjyrat jeshile të reja iPhone 13 dhe 13 Pro

iPhone SE (2022) i prezantuar më 8 Mars përfshinte A15 çip Bionik i cili gjithashtu mban iPhone 13 brenda. Është një procesor 64-bit me një CPU me 6 bërthama, një GPU me 4 bërthama dhe një Motor Neural 16-bërthamë. Geekbench kryer derdhur rezultate mjaft të barabarta midis iPhone SE dhe iPhone 13:

 • një bërthamë:
  • iPhone SE: 1695
  • iPhone 13: 1672
 • Shumë bërthama:
  • iPhone SE: 4021
  • iPhone 13: 4481

Më në fund 4 GB RAM për iPhone SE

L dallimet midis pikave janë vërtet të papërfillshme duke theksuar barazinë e performancës midis të dy pajisjeve. Kjo tregon se çipi A15 Bionic i jep iPhone SE performancë të mirë dhe jetë të gjatë për sa i përket përditësimeve dhe veçorive duke qenë një pajisje 4,7 inç.

Artikulli i lidhur:
iPhone SE (2022) Si është iPhone më i lirë në histori?

Versionet e reja beta të iOS 15.4 të publikuara dje na ofrojnë gjithashtu informacione shtesë që u bënë jehonë MacRumours: iPhone SE integron 4 GB RAM. Kjo është e re pasi në gjeneratën e mëparshme iPhone SE kishte 3 GB RAM. Kjo lejon që performanca të rritet në përputhje me integrimin e çipit A15 Bionic.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.