Test i nivelit decibel të Apple Watch

Fuqia e altoparlantit Apple Watch

Brezi i parë i Apple Watch përfshiu një altoparlant shumë të dobët, një altoparlant që megjithëse është e vërtetë që na lejoi të ruajmë konservimin, ishte e mundur vetëm në ambiente të mbyllura dhe pa zhurmë. Ndërsa Apple ka lansuar modele të reja, siç pritej, fuqia e altoparlantëve është rritur.

Brezat e fundit të Apple Watch që Apple ka nisur na lejojnë të kemi një bisedë në rrugë casi Nuk ka problem Nëse doni të dini cili është niveli decibel i altoparlantëve të modeleve më të fundit të Apple Watch që Apple ka hedhur në treg, ju ftoj të hidhni një vështrim në videon e iClarified.

Në këtë krahasim, djemtë në iClarified kanë analizuar vëllimin e zërit të Apple Watch Series 4, 5 dhe 6, duke mos përfshirë Apple Watch SE. Për të kryer matjen ata kanë përdorur një metër decibel dhe një udhë zhurme rozë. Rezultatet e këtij testi na tregojnë Apple Watch Series 5 si fitues, me 101,4 dBA, i ndjekur nga Apple Watch Series 4 me 100,7 dBa dhe, çuditërisht Seria 6 mbyll klasifikimin me 99,99 dBa.

Dallimi në fuqi është i drejtë e padukshme për veshin e njeriut, kështu që ky ndryshim në fuqi nuk duhet të jetë një arsye për të përjashtuar blerjen e modelit të fundit të Apple Watch. Në specifikimet e Apple Watch, Apple nuk ka treguar kurrë se cila është fuqia e altoparlantit të integruar, kështu që nuk mund të kontrollojmë nëse i njëjti altoparlant përdoret vërtet apo ka ndryshuar në gjenerata të ndryshme.

Zhurma rozë përdoret për të bërë matje akustike, duke u përdorur zakonisht për të barazuar dhomat dhe dhomat, si dhe për të kalibruar materialin e zërit.

Përdoret gjithashtu për të analizuar sjelljen e folësve dhe stereos. Tingulli i tij është shumë e ngjashme e cila dëgjohet kur përpiqemi të akordohemi ndërmjet dy stacioneve FM.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.