Testimi i baterisë së re MagSafe për iPhone 12

Që nga prezantimi i sistemit MagSafe që lejoi bashkimin e ngarkesës magnetike të iPhone 12, të gjithë kishin aksesorin perfekt për këtë teknologji të re: një bateri të lëvizshme. Të jeni në gjendje të rimbushni iPhone tuaj me një aksesor të vogël që do të ngjitet në telefon pa pasur nevojë për kabllo Somethingshtë diçka që për disa vjet as nuk mund ta ëndërronim, dhe tani është një realitet. Ishte e qartë që Apple duhej të kishte menduar për këtë, dhe megjithëse prodhuesit e tjerë po e prisnin, ne tashmë kemi atë bateri portative me emrin MagSafe Battery Pack.

E vogël dhe e thjeshtë por e rrallë?

Bateria e re MagSafe plotëson specifikimet e pritshme. E vogël me vetëm 115 gram dhe pak më e trashë se iPhone 12, kjo bateri në formë sapuni është në dispozicion vetëm në ngjyrë të bardhë. Sipërfaqja e saj plastike e bardhë mat ishte një surprizë, pasi shumë prej nesh prisnin silikonin klasik të bardhë që Apple përdori në kutinë e tij të baterisë. Ndoshta është një sukses ky material që me siguri i qëndron më mirë kalimit të kohës, sepse silikoni i bardhë nuk i reziston shumë mirë agresioneve të jashtme. Një lidhës Lightning dhe një LED i vogël pranë tij janë elementët e vetëm që mund të nxjerrim në pah. Lidhësi për të rimbushur baterinë (ose iPhone siç do ta shohim më vonë), dhe drita LED për të treguar statusin e karikimit, me ngjyrat klasike portokalli dhe jeshile të Apple. Pjesa që ngjitet në iPhone është e mbuluar me silikon gri për të mbrojtur sipërfaqen e xhamit të telefonit.

Surpriza tjetër erdhi në formën e kapacitetit të karikimit: 1.460mAh që dukej shumë e pakët për të qenë në gjendje të merrnim një rimbushje mesatare të konsiderueshme të telefonave tanë. Shumë është shkruar për këtë shifër, natyrisht negativisht, por ka detaje të rëndësishme që shumë kanë dashur t’i injorojnë. Për shembull, tensioni është dyfishi i shumicës së baterive të këtij lloji (7,62V), i cili na ofron një total prej 11,12Wh që do të thotë se, në praktikë, Ne mund ta krahasojmë këtë bateri me të tjerat që kanë dyfishin e kapacitetit, rreth 2.900mAh. Me këtë kapacitet karikimi, kjo bateri MagSafe përmbush në mënyrë të përkryer detyrën për të cilën është projektuar: t'i japë iPhone një nxitje në mënyrë që të mund të zgjasë gjithë ditën me përdorim intensiv.

Sistemi MagSafe

Siç sugjeron edhe emri, bateria përdor sistemin MagSafe për të rimbushur pajisjen tuaj dhe për t'u lidhur me iPhone tuaj. Magnetët në iPhone dhe vetë bateria janë të lidhur magnetikisht në mënyrë që të qëndrojë në vendin e përsosur dhe ju mund ta përdorni iPhone tuaj ndërsa e përdorni. Mbërthimi është i mirë apo jo, varësisht nëse e përdorni me një kuti në iPhone apo jo. Somethingshtë diçka që unë tashmë e kam vërejtur me të gjithë aksesorët MagSafe që kam provuar: nëse i përdorni me iPhone "të zhveshur" kontrolli është i pamjaftueshëm, dhe para çdo presioni anësor zbret lehtë. Sidoqoftë, gjërat ndryshojnë rrënjësisht kur shtoni një mbulesë në grup. Sigurisht që duhet të jetë një rast "MagSafe", gjithnjë e më i zakonshëm në katalogun e prodhuesve kryesorë si Nomad ose Spigen, përveç rasteve zyrtare të Apple.

Mbërthimi me këllëfin e pajtueshëm është vërtet i mirë, dhe këllëfi mund të futet lehtë në pothuajse çdo xhep të pantallonave pa u shkëputur nga iPhone, ashtu si ta nxjerrësh. Sigurisht edhe në çanta shpine, çanta, pallto, etj. Sistemi MagSafe është këtu për të qëndruar Dhe nuk më habit që prodhuesit e tjerë po e imitojnë atë, sepse hap një botë plot mundësi për sa i përket aksesorëve për telefonin tonë. Jo vetëm që ofron komoditet sa i përket veshjes dhe hedhjes, por gjithashtu ndihmon që sistemi i karikimit pa tel, joefikas sipas definicionit, të përmirësohet në këtë drejtim, duke humbur më pak energji sepse përshtatja midis mbështjellësve të karikimit është e përsosur.

Thjeshtësia dhe shkathtësia

Bateria MagSafe funksionon si kutitë e baterive të Apple për gjeneratat e mëparshme. Asnjë buton energjie, hapeni dhe rimbushni, hiqeni dhe fikeni. Por ekziston një ndryshim thelbësor, meqenëse ndërsa veshja ishte veshur që kur dolët nga shtëpia, kjo bateri MagSafe mund të bartet në xhepin tuaj dhe të vendoset vetëm kur keni nevojë për të, që është një përmirësim i konsiderueshëm. Pse të shtoni një buton të energjisë? Nëse nuk do ta përdorni, gjëja normale është që ju nuk e mbani iPhone me atë "gungë" të ndezur, dhe kur të keni nevojë, e vendosni në vend dhe kaq.

Sidoqoftë, rasti ka një operacion mjaft kompleks, po, plotësisht transparent për përdoruesit. Mund ta rimbushni iPhone tuaj me fuqi 5W, ose 15W, në varësi të mënyrës se si e përdorni. Mund të rimbushet përmes kabllit Lightning, ose përmes iPhone. Dhe gjithashtu kujdeset për baterinë tuaj iPhone duke u fikur sapo telefoni të arrijë rimbushjen 90%. Theshtë i vetmi në treg që mund t'i bëjë të gjitha këto, dhe e bën këtë pa pasur nevojë që përdoruesi të përdorë menutë ose të shtypë butona.

Nëse vendosni baterinë MagSafe në iPhone tuaj do të merrni një rimbushje 5W që do të zgjasë rreth 2 orë derisa bateria e jashtme të shkarkohet plotësisht. Përqindja e rimbushjes së iPhone do të varet nga modeli, me më të voglat janë ato që do të marrin një përqindje më të lartë, siç është e qartë:

 • iPhone 12 mini: 80% shtesë
 • iPhone 12 dhe 12 Pro: shtesë 60%
 • iPhone 12 Pro Max: shtesë 50%

Një rimbushje e dobët? Nëse e krahasoni me një bateri të jashtme 20.000mAh, pa dyshim. Por ideja e kësaj baterie MagSafe nuk është të rimbushni iPhone tuaj disa herë. Në varësi të iPhone që keni, Sa bateri shtesë do të keni nevojë në ato ditë të përdorimit të rëndë në mënyrë që të mos mbaroni telefonin në mes të pasdites? Unë mendoj se shifrat që kam vënë më lart do të jenë fare pranë asaj që keni menduar. Qëllimi i baterisë MagSafe është t'ju kalojë ditën pa asnjë problem. Si përdorues i iPhone 12 Pro Max, mund të numëroj ditët kur më mbaron energjia e baterisë në gishtat e të dy duarve, por ato ekzistojnë. Nëse do të kisha atë baterinë "shtesë" MagSafe do të mbahej pa probleme.

Aspekti tjetër shumë i kritikuar është ngadalësia e rimbushjes: 2 orë. Unë nuk e shoh problemin, meqenëse bateria është ngjitur në iPhone tim dhe unë mund të vazhdoj ta përdor pa asnjë problem. Gjatë kësaj jave unë kam qenë në gjendje ta provoj atë në disa raste, dhe është shumë komode për tu veshur, nuk shqetësohet kur përdorni iPhone, kështu që Nuk më intereson nëse zgjat një ose dy orë, nuk shton pothuajse asgjë në verdiktin tim përfundimtar në lidhje me këtë bateri MagSafe.

Por ky nuk është rasti, sepse nëse e lidh këtë bateri me një karikues 20W ose më shumë, do të jetë në gjendje të rimbush iPhone tim me një fuqi 15W. Kjo do të thotë, bateria MagSafe mund të jetë një bazë e përsosur e ngarkimit të shpejtë për udhëtimet tona. Një detaj i rëndësishëm është se mund të rimbushë çdo pajisje të pajtueshme me karikimin Qi, megjithëse nuk do ta bëjë këtë me 15W ose të përfitojë nga sistemi MagSafe, por për shembull mund të rimbushë AirPods tim. E përkryer për udhëtime, pasi është një bazë karikimi për iPhone dhe AirPods, të cilat gjithashtu mund t’i mbaj në xhep për të rimbushur telefonin nëse më nevojitet. Sigurisht, ngarkuesi 20W dhe kabllo USB-C to Lightning do të duhet të vendosen nga ju, sepse asnjëri prej tyre nuk përfshihet në kuti (pa koment).

Bateria MagSafe na ka ndihmuar të konfirmojmë përfundimisht se iPhone 12 ka karikim të kundërt, domethënë që mund të veprojë si bazë karikimi dhe të përdorë baterinë e tij për të rimbushur pajisje të tjera që janë në përputhje me karikimin me valë. Tani për tani (dhe me siguri kjo nuk do të ndryshojë) është e kufizuar në baterinë MagSafe, e cila mund të rimbushet për sa kohë që është e lidhur me iPhone -in tonë dhe është e lidhur me një karikues. Por kjo rimbushje e baterisë është jashtëzakonisht e ngadaltë, praktikisht e padobishme. Shumë më mirë të lidhni baterinë me karikuesin dhe ta lini atë dhe iPhone të rimbushen. Sigurisht, ai gjithashtu mund të rimbushet vetvetiu përmes kabllit Lightning, duke përfunduar një karikim të plotë për rreth 1 orë e 10 minuta.

Mendimi i redaktorit

Bateria MagSafe përmbush në mënyrë të përkryer idenë që është konceptuar: rimbushni iPhone në mënyrë që të zgjasë gjithë ditën në ditë intensive në të cilat në mes të pasdites ju lë gjithmonë të gënjyer. Mund ta rimbushni iPhone më shumë? Sigurisht. Mund të jetë më shpejt? Shumë Por ju duhet të gjeni një ekuilibër midis madhësisë dhe performancës, dhe unë mendoj se ajo që Apple ka arritur me këtë bateri është mjaft e saktë. Keni nevojë për një bateri më të madhe për disa rimbushje? Kjo nuk është kategoria e produkteve në të cilën futet bateria MagSafe. A ka bateri më të lira? Sigurisht, por asnjëri prej tyre nuk i ka të gjitha veçoritë që na ofron Apple. A ja vlen të paguani 109 € për të? Unë e lë atë në zgjedhjen tuaj pasi të di të gjitha detajet e saj. Nëse jeni të interesuar, mund ta blini në Apple në kjo lidhje.

Bateria MagSafe
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
109
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 60%

rekuizitë

 • Dizajn kompakt
 • Sistemi i ndryshueshëm i rimbushjes
 • Sistemi MagSafe, i rehatshëm dhe i thjeshtë
 • Mund të përdoret si bazë për karikim të shpejtë

Contras

 • Rimbushje 5W
 • Rimbushni deri në 50% të iPhone 12 Pro Max
 • Cmim i larte
 • Nuk përfshin përshtatës ose kabllo

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.