Testimi i HomeKit të IKEA me dritat Tradfri

Ekziston një ide që automatizimi i shtëpisë është i shtrenjtë, veçanërisht kur flasim për HomeKit, por realiteti është se çmimet e aksesorëve të pajtueshëm me platformën e automatizimit të shtëpisë të Apple kanë rënë ndjeshëm pasi më shumë prodhues kanë hyrë në lojë. Dhe nëse ndonjë prodhues tashmë mund t'i japë prekjen e fundit çmimeve, është IKEA, e cila me gamën e saj "Tradfri" sjell automatizimin në shtëpi për çdo përdorues i cili ende nuk ka vendosur të hyjë në këtë botë të varur. Unë kam zgjedhur një nga kombinimet më të lira për të filluar në HomeKit dhe unë ju tregoj se si funksionon në këtë video dhe në artikull.

Ura, dritat dhe çelësi

Tradfri nga IKEA është në përputhje me HomeKit, Google Assistant dhe Alexa. Siç është e qartë, ne do të përqendrohemi në përdorimin e tij me HomeKit, por për platformat e tjera do të jetë e ngjashme. Në videon në krye të artikullit do të shihni të gjithë procesin e konfigurimit dhe funksionimin e sistemit, si dhe disa ide për automatizime dhe ambiente. Për të arritur këtë do t'ju duhen elementet e mëposhtëm të Tradfri:

 • Pajisja e lidhjes Tradfri: është elementi më i shtrenjtë (30 €) por thelbësor për pajisjet shtesë të Tradfri që të integrohen në HomeKit. Mundësohet nga një karikues dhe kabllo mikro USB (përfshirë) dhe lidhet me routerin duke përdorur kabllon Ethernet (përfshirë). Nuk ka lidhje WiFi.
 • Dritë ndriçimi Tradfri: ne do ta përdorim atë për të kontrolluar dritat tona (ndizni, fikni dhe rregulloni intensitetin). Alsoshtë gjithashtu thelbësore të përdorni këtë ndërprerës ose ndonjë model tjetër të disponueshëm, por ky është më i lirë (6 €) dhe kjo është arsyeja pse ai që kam zgjedhur. Ajo ka një bazë që mund ta rregullojmë me vida ose ngjitës, në të cilën kaloni është bashkangjitur në mënyrë magnetike, kështu që mund ta lëvizim atë pa probleme.
 • Llambë Tradfri LED 600 lumen E14: (6 €). Llamba e rregullueshme në intensitet dhe temperaturë (nuk ndryshon ngjyrën).

Funksionimi i kompletit është i thjeshtë: llamba (ose llambat) shoqërohen me ndërprerësin që e kontrollon atë dhe ndërprerësin me pajisjen e lidhjes. Nëse ndërprerësi është shumë larg nga pajisja e lidhjes, IKEA gjithashtu ka përsëritës që mund t'i vendosni për të zgjeruar shtrirjen e tij. I gjithë çanta është konfiguruar falë aplikacionit Tradfri (lidhje) dhe e gjithë procedura mund të shihet nga fillimi në fund në videon në fillim të artikullit.

Produktet Tradfri janë 100% IKEA për sa i përket dizajnit dhe materialeve: materiale diskrete, të lira, por të mbaruara mirë. Siç thonë ata, ata përmbushin funksionin e tyre, por ato nuk janë të dizajnuara për t'u vendosur në vendin më të dukshëm në dhomë, por përkundrazi.

Integrimi me HomeKit

Pasi të konfigurohet gjithçka, ne mund t'i shtojmë pajisjet në HomeKit duke skanuar kodin QR në bazën e pajisjes së lidhjes, dhe të gjithë aksesorët që kemi shtuar do të shfaqen. Ata gjithashtu na shfaqen në mënyrë të pavarur, domethënë, Megjithëse kam lidhur tre llamba me të njëjtin ndërprerës, kam tre llamba që mund t'i përdor në mënyrë të pavarur në aplikacionin Home. Nga këtu, gjithçka funksionon si zakonisht: kontroll përmes Siri, automatizime, ambiente, kontroll përmes aplikacionit Home, ndërveprim me pajisje nga markat e tjera ...

Nëse keni pritur që për shkak të pajisjeve më të lira ato do të kishin përfitime më të ulëta se të tjerët, e vërteta është se do të befasoheni, sepse funksionimi i tyre është shumë korrekt, mbase ata mund të kenë pak më shumë vonesë kur ekzekutojnë një urdhër, por është diçka absolutisht e tolerueshme dhe kjo nuk është problem për ju që të keni një përvojë shumë të mirë të përdoruesit. Mund të përfundoj duke thënë se mendoj se nuk do të jenë produktet e fundit të IKEA Tradfri që blej për të vazhduar zgjerimin e automatizimit të shtëpisë time. Nëse dëshironi më shumë informacion në lidhje me produktet ose i blini ato, mund ta bëni përmes kjo lidhje në faqen e internetit të IKEA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  Kam lexuar diku që llambat e IKEA mund të lidhen me urën e Philips, a është e vërtetë kjo?

  1.    Louis Padilla dijo

   Shtë e mundur, nuk është zyrtare dhe ka problemet e veta, por është e humbur