Testimi i Eufy 2K Pan dhe Tilt, një aparat fotografik i shkëlqyeshëm me një çmim të shkëlqyeshëm

Vendosja e një sistemi të mbikëqyrjes video është më e lehtë se kurrë falë HomeKit Secure Video, dhe gjithashtu shumë lirë pa e bërë me kamerën shumë interesante 2K Pan dhe Tilt nga Eufy që e analizojmë në këtë artikull me video.

Dizajni dhe specifikimet

Eufy nuk ka qenë e komplikuar kur bëhet fjalë për të vendosur mbi modelin e kësaj kamere, e cila as nuk duhet të jetë diçka e keqe. Në fund, një kamera sigurie duhet të duket si ajo, pasi pjesë e misionit të saj është të parandalojë çdo kërcënim të mundshëm. Dizajni i tij konvencional përfshin elementet themelore të çdo kamere: një LED statusi, një altoparlant në pjesën e pasme, lidhësin microUSB dhe butonin e rivendosjes, si dhe lentet lëvizëse dhe kokën rrotulluese që lejon kamerën të lëvizë në kamera. dhe boshtet horizontale, ose duke përdorur automatikisht ose manualisht aplikacionin.

Kutia përfshin karikuesin dhe kabllon microUSB, dhe bazën për ta vendosur në tavan, me një fije standarde që mund ta përdorim për ta vendosur në një mur (duke përdorur një përshtatës që nuk përfshihet). Ne mund ta vendosim kamerën vertikalisht në çdo sipërfaqe ose të përmbysur në tavan, nuk mund të vendoset horizontalisht. Lidhja me rrjetin tonë WiFi bëhet përmes rrjetit 2,4GHz dhe nuk ka një bateri të integruar, kështu që gjithmonë do të jetë e nevojshme të keni një prizë afër. Një detaj tjetër që duhet të merret në konsideratë është se nuk është krijuar për përdorim në natyrë, kështu që ne duhet të zgjedhim një zonë të mbrojtur mirë nga dielli, shiu dhe i ftohti direkt nëse duam ta vendosim atë jashtë shtëpisë, ose direkt brenda.

Ne po përballemi me një aparat fotografik me rezolucion 2K, domethënë dy herë FullHD, edhe pse nëse e përdorim me HomeKit Secure Video do të kufizohet në FullHD (gjërat nga HomeKit). Cilësia e imazhit është shumë e mirë, me një kënd shikimi prej 125 gradë, e cila mund të duket e vogël, por nuk mund ta harrojmë atë është një aparat fotografik i motorizuar kështu që më shumë se e kompenson atë mungesë të këndit të shikimit. Sigurisht që përfshin vizionin e natës, një mikrofon për të dëgjuar gjithçka që ndodh në anën tjetër dhe një altoparlant që të mund të flisni përmes tij, si dhe alarm manual ose automatik. Magazinimi mund të bëhet direkt në a kartë microSD (deri në 128 GB) ose në re, ose në HomeKit Secure Video ose në shërbimin cloud që na ofron Eufy (i vetmi shërbim pagese që do ta gjejmë në këtë aparat fotografik).

Eufy Security, një aplikacion i shkëlqyeshëm.

Një kamera sigurie nuk është asgjë pa një aplikacion të mirë për ta shoqëruar atë, dhe këtu Eufy ka bërë një punë të shkëlqyeshme, duke ofruar një aplikacion (lidhje) me opsione shumë të avancuara që shërbimet e tjera i ngarkojnë në formën e tarifave mujore dhe që Eufy i ofron plotësisht falas kur blini kamerën tuaj. Njohja e fytyrës, inteligjenca artificiale që ju lejon të bëni dallimin midis njerëzve ose kafshëve, ndryshimi i gjendjes në varësi të vendndodhjes tuaj (brenda ose jashtë shtëpisë), zbulimi i thirrjes, zonat e aktivitetit, ndjekja e lëvizjesReally Në të vërtetë nuk më mungon asgjë. Eufy tarifon vetëm për ruajtjen në re, e cila është plotësisht opsionale sepse mund të zgjedhësh hapësirën ruajtëse lokale përmes microSD.

Diçka që më befasoi gjatë testimit të kamerës është se ajo madje ju ofron funksionin e regjistrimit të një audio që do të luhet automatikisht kur zbulon një kafshë që hyn në një zonë që keni vendosur. Imagjinoni sikur jeni lodhur që qeni juaj të hipë në divan, sepse kur kamera e zbulon, automatikisht do të luajë audion tuaj duke e porositur që të zbresë nga divani. Do të doja të shihja fytyrën e qenit. Kontrolli i kamerës është total nga aplikacioni, na lejon të kontrollojmë lëvizjen, madje edhe panning falë rrotullimit të saj 360º horizontale. Njoftimet inteligjente dhe sistemi i sinjalizimit funksionon shumë mirë, nuk kam pasur ndonjë lajmërim të rremë që kur e kam përdorur.

HomeKit Secure Video

Ka kaq shumë mundësi që Eufy Security na ofron, saqë pothuajse mund të harroni pajtueshmërinë me HomeKit Secure Video. Ky shërbim i Apple le ta kujtojmë atë ofron hapësirë ​​për ruajtjen e kamerës së vetme për planin 200 GB dhe deri në 5 kamera për planin 2TB, hapësira ruajtëse e videos që nuk llogaritet në kufirin tuaj të hapësirës. Përveç hapësirës ruajtëse, Apple na ofron njoftime inteligjente në varësi të vendndodhjes në të gjitha kamerat e saj të përputhshme, zbulimin inteligjent të njerëzve, kafshëve ose automjeteve, njohjen e fytyrës, zonat e aktivitetit ... shumica e funksioneve për të cilat ju thashë më parë në aplikacion Eufy Por me HomeKit Secure Video nuk na intereson kamera dhe marka, ne mund të kombinojmë kamera të ndryshme nga marka të ndryshme, ndërsa në aplikacionin Eufy mund të trajtojmë vetëm kamera të përputhshme Eufy. Përveç kësaj, integrimi me të gjitha pajisjet Apple është total nga aplikacioni Home.

Me HomeKit Secure Video ne humbasim kontrollin e lëvizjes së kamerës, por meqenëse mund të vazhdojmë të mirëmbajmë aplikacionin Eufy Security, as ky nuk është një problem i madh. Për të shtuar kamerën në HomeKit duhet së pari ta konfigurojmë me Eufy Security dhe më pas, nga vetë aplikacioni, kaloje atë tek HomeKit. Mirëmbajtja e dy aplikacioneve është krejtësisht e mundur dhe gjithashtu më e rekomanduara, kështu që ne mirëmbajmë më të mirën nga të dy shërbimet.

Mendimi i redaktorit

Eufy ka hedhur bast shumë të fortë në kamerat e saj të sigurisë dhe e bën këtë duke ofruar një paketë të shkëlqyeshme softuer harduer me një çmim shumë interesant, dhe pa asnjë lloj pagese mujore për të shijuar opsionet më të përparuara të sigurisë. Përputhshmëria me HomeKit Secure Video është gjithashtu një bonus për ata që duan të përdorin platformën e automatizimit të shtëpisë të Apple. Dhe kam kursyer më të mirën për fund: një çmim prej 49,99 € në Amazon (lidhje)

Pan Eufy 2K dhe anim
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
49,99
 • 80%

 • Dizajn
 • Qëndrueshmëria
 • Përfundon
 • Cilesia e cmimit

rekuizitë

 • Të motorizuar
 • Rezoluta 2K
 • E pajtueshme me Homekit Secure Video
 • Aplikacion i shkëlqyeshëm

Contras

 • Nuk është i përshtatshëm për jashtë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Pershendetje Luis,
  Faleminderit për rishikimin, shumë i plotë.
  Një pyetje teknike: duhet të konfigurohet me 2.4 Ghz wifi, por atëherë kur të jeni të lidhur nga pajisjet tuaja në WiFi 5 Ghz a keni qasje në imazhe? Apo duhet të jeni në të njëjtën wifi me kamerën (2.4 Ghz)? Faleminderit per pergjigjen tuaj

  1.    Louis Padilla dijo

   Sapo të konfigurohet nuk ka rëndësi

   1.    Oscar dijo

    Faleminderit për përgjigjen Luis.
    Përshëndetje.

 2.   holandez dijo

  Përshëndetje, një pyetje në lidhje me diçka që unë kam lexuar në mendime. Ata thonë se nëse e lidhni me Homekit nuk mund ta përdorni më në aplikacionin e tij, është e vërtetë? Në analizë, ju thoni se mundeni: «Me HomeKit Secure Video ne humbasim kontrollin e lëvizjes së kamerës, por meqenëse mund të vazhdojmë të mbajmë aplikacionin Eufy Security, as ky nuk është një problem i madh. Për të shtuar kamerën në HomeKit duhet së pari ta konfigurojmë me Eufy Security dhe më pas, nga vetë aplikacioni, ta kalojmë në HomeKit. Mirëmbajtja e dy aplikacioneve është krejtësisht e mundur dhe gjithashtu më e rekomanduara, kështu që ne mirëmbajmë më të mirën nga të dy shërbimet.

  Ju faleminderit.