Tim Cook njofton ndihmë për Haitin pas tërmetit të fortë

mollë

CEO i Apple njoftoi disa orë më parë një donacion për Haitin pas tërmetit të madh me magnitudë 7,2 që ata pësuan të Shtunën e kaluar, 14 Gusht. Nuk është hera e parë që Haiti ka një tërmet me përmasa të tilla dhe si gjithmonë problemi kryesor është numri i viktimave që ata shkaktojnë ... Në këtë tërmet të ri bilanci i dëmeve materiale është vërtet i lartë, dhe për momentin sipas shifrat zyrtare që ka shkaktuar 1.294 të vdekur dhe rreth 2.800 të plagosur.

Apple zakonisht ndihmon në çfarëdo mënyre që mundet kur këto fatkeqësi natyrore godasin dhe Cook njoftoi në llogarinë e tij zyrtare në Twitter ndihma financiare e kompanisë për rimëkëmbjen e shpejtë të infrastrukturës, shtëpive dhe shërbimeve thelbësore, si dhe shfaqjen e gjithë mbështetjes së saj për viktimat:

Këto lloj ngjarjesh po bëhen më të shpeshta dhe të papritura, kështu që ka pak ndihmë kur ato ndodhin. Tërmeti i parë, siç themi, ndodhi të Shtunën e kaluar dhe preku kryesisht zonën jugperëndimore, duke shkaktuar shkatërrimin pothuajse total të qyteteve të tilla si Jérémie ose Los Cayos. Vetëm dje në mëngjes një tjetër dridhje disi më e ulët se 5,9 tronditi përsëri ishullin. Kompania Cupertino është zakonisht mjaft e përfshirë në këtë lloj katastrofe dhe njoftimi i Cook erdhi disa orë pasi ngjarja ishte e njohur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.