Karakteristika e re për ndjekjen e iOS 14.5 ka qenë një hit i madh nga përdoruesit

Ndjekja e ndjekjes së aplikacioneve 14.5

Sa herë që një sistem operativ paraqet një funksion të ri, është në duart e përdoruesve nëse është një sukses apo një dështim. Karakteristika e re për të parandaluar gjurmimin e aplikacioneve në versionin më të fundit të iOS aktualisht të disponueshëm, iOS 14.5 është demonstruar bëhu një sukses sipas djemve të Flurry.

Nga thotë kjo kompani, veçoria e transparencës për ndjekjen e aplikacioneve iOS 14.5 është pritur shumë mirë nga përdoruesit në të gjithë botën pasi që vetëm 13% e përdoruesve që kanë azhurnuar tashmë në këtë version të iOS, kanë lejuar që aplikacionet të vazhdojnë t'i ndjekin, pak a shumë 1 në dhjetë persona.

Ndjekja e ndjekjes së aplikacioneve 14.5

Çuditërisht, në Shtetet e Bashkuara, ku pjesa e tregut celular është e ndarë në mënyrë të barabartë midis iOS dhe Android, përqindja e përdoruesve që nuk lejon që aplikacionet të gjurmojnë lëvizjet tuaja është 95%.

Për momentin duket se përdoruesit janë gjithnjë e më të vetëdijshëm se përdorimi i aplikacioneve dhe / ose shërbimeve falas mbart një kosto të lidhur me privatësinë tonë, një ndryshim për të mirë, të paktën për përdoruesit, por jo për kompani si Facebook dhe Google.

Facebook ka shprehur shqetësimin e tij për këtë për disa muaj, duke deklaruar se bizneset e vogla do të preken më shumë nga ky funksion i ri, që prej ata nuk do të jenë në gjendje të përqendrohen më saktësisht në fushatat e tyre reklamuese. Përveç kësaj, sipas kompanisë së Mark Zuckerberg, falë gjurmimit të përdoruesve, të dy Facebook dhe Instagram janë plotësisht falas.

Flurry Analytics, një kompani Verizon Media, përdoret në mbi një milion aplikacione për celularë dhe ofron informacion mbi më shumë se 2.000 miliardë të pajisjeve mobile në muaj. Sidoqoftë, për të njohur shifrat zyrtare, do të duhet të presim për WWDC 2021, në të cilën Apple ndoshta do të njoftojë se si ka qenë miratimi i këtij funksioni të ri tek klientët e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.