Trekëndëshat Nanoleaf dhe Mini Trekëndëshat: ngjyra, ritmi dhe kontrolli i automatizimit në shtëpi

Ne testuam dritat e reja Nanoleaf, me forma trekëndore, të kombinueshme me njëra-tjetrën dhe me funksione prekëse që ju lejojnë të kontrolloni sistemin tuaj të automatizimit të shtëpisë përveç ndryshimit në ritmin e muzikës.

Kombinime të pakufizuara

Nanoleaf lançoi panelet e saj shkëlqyese "Nanoleaf Shapes" disa muaj më parë dhe filloi me "Hexagons", disa panele koks gjashtëkëndëshe që i kemi analizuar në kanalin tonë vitin e kaluar. Me të njëjtat funksionalitete si këto gjashtëkëndësha, tani kemi në dispozicion "Trekëndëshat" dhe "Mini Trekëndëshat", me forma trekëndëshe më të mëdha dhe më të vogla. Gjashtëkëndëshat, trekëndëshat dhe trekëndëshat mini mund të kombinohen me njëri-tjetrin për të formuar ato figura dekorative që dëshironi, falë sistemit të saj të montimit dhe imagjinatës suaj, të ndihmuar nga aplikacioni Nanoleaf për iPhone (lidhje) që do t'ju lejojë të shihni modelin në ekranin tuaj përpara se ta vendosni në murin tuaj.

Këtë herë ne bashkojmë panelet trekëndore të të dy madhësive. Kur vendosni se çfarë të kombinoni, duhet të keni parasysh se secili kontrollues merret me 500 panele, por do t'ju duhet një karikues për çdo 28 trekëndësha ose 77 mini trekëndësha. Të gjitha panelet kanë lidhje, kështu që mund të vendosni kontrolluesin ose karikuesin atje ku ju intereson më shumë, dhe pasi që të gjitha janë të ndërlidhura, energjia kalon nga njëra te tjetra.

Artikulli i lidhur:
Analiza e paneleve të dritës Nanoleaf Hexagons

Kits të ndryshme për të zgjedhur

Kur blini panelet tuaja mund të zgjidhni midis Paketave të ndryshme. Do t'ju duhet të paktën një Starter Kit, i cili do të përfshijë ngarkuesin dhe kontrolluesin përveç paneleve, dhe pastaj do t'ju duhet të shtoni Kits Zgjerimi që vijnë vetëm me panelet. Duke marrë parasysh kufijtë që përmenda më herët për karikues dhe kontrollues, vendosni imagjinatën tuaj në punë dhe zgjidhni kombinimet që dëshironi.

Në këtë përmbledhje ne kemi zgjedhur një Paketë Mini Triangles Starter dhe një Paketë Zgjerimi Triangles. Kombinimi i tyre me njëri-tjetrin, me një total prej 8 panelesh të lehta, ju mund të mbyllni forma të ndryshme gjeometrike. Unë kam vendosur t'i jap një formë "L". Kur kombinohen me njëri-tjetrin, kontrollori siguron që të gjithë kanë të njëjtin intensitet dhe tregojnë të njëjtën ngjyrë megjithëse janë panele të ndryshme dhe specifikimet e tyre janë të ndryshme. Në imazhin e panelit tashmë të vendosur dhe të ndriçuar, mund ta kontrolloni duke parë trekëndëshin e vogël blu dhe trekëndëshin më të madh blu ... të njëjtën ngjyrë dhe të njëjtën shkëlqim.

Instalimi dhe konfigurimi

Kur i shihni këto komplete në internet, gjithmonë mendoni se instalimi duhet të jetë diçka shumë komplekse, asgjë nuk është larg realitetit. Do të duhet më shumë kohë për të krijuar idenë e asaj që dëshironi sesa ta realizoni atë. Nanoleaf përfshin gjithçka që ju nevojitet, dhe lajmi i mirë është se nuk keni nevojë për asnjë stërvitje ose kaçavidë. Ngjitëset e përfshira në kuti janë perfekte për ngjitjen e paneleve në çdo sipërfaqe të lëmuar, edhe në një mur të ashpër siç është rasti im, megjithëse nuk është ideal. Siç mund ta shihni në video, pak durim është e vetmja gjë e nevojshme që rezultati përfundimtar të jetë i shkëlqyeshëm.

Pasi ta kemi instaluar, konfigurimi për ta shtuar në Aplikacionin Nanoleaf dhe aplikacionin House është gjithashtu shumë i thjeshtë dhe duke ndjekur udhëzimet e dhëna në aplikacion nuk do të keni problemin më të vogël. Lidhja bëhet përmes WiFi, kështu që nuk do të keni as probleme me diapazonin dhe mund ta kontrolloni nga kudo, madje edhe jashtë shtëpisë. Përputhshmëria e Nanoleaf me sisteme të ndryshme të automatizimit në shtëpi është totale: HomeKit, Alexa, Google Assistant, IFTTT, SmartThings… Ne, si zakonisht, përqendrohemi te HomeKit.

Kontrolloni me iPhone

Nanoleaf na lejon të kontrollojmë dritat tuaja nga aplikacioni Home, si çdo llambë, dhe gjithashtu nga vetë Aplikacioni Nanoleaf. Të dy aplikacionet janë të ndryshme por plotësuese. Me Aplikacionin Nanoleaf mund të shkarkojmë një pafundësi të dizenjove me ngjyra, statike ose dinamike, mund të krijojmë tonat, apo edhe ne mund t'i bëjmë dritat të "kërcejnë" në ritmin e muzikës ose të reflektojnë ato që shihen në ekran falë aplikacionit për Windows dhe macOS që është gjithashtu i disponueshëm. Ne gjithashtu mund të bëjmë që secili panel të ketë funksione prekëse që kryejnë veprime në HomeKit, ose të kontrollojnë shkëlqimin ose modelin e paneleve duke rrëshqitur dorën mbi to.

Me aplikacionin Home, gjithçka është shumë më e kufizuar. Ngjyra është unike për të gjithë grupin e paneleve, si dhe shkëlqimin, ne nuk mund të krijojmë animacione, por përkundrazi ne kemi të gjithë fuqinë që na lejojnë mjediset dhe automatizmat HomeKit. Nga rruga, Nanoleaf ju lejon të krijoni mjedise për secilin dizajn që krijoni, një mënyrë për të qenë në gjendje të ndryshoni ngjyrat e paneleve tuaja nga Shtëpia mjaft e zgjuar. Përputhshmëria në shtëpi gjithashtu ju lejon të përdorni Siri në çdo pajisje të përputhshme për të kontrolluar panelet.

Mendimi i redaktorit

Nanoleaf krijon produkte të ndryshme ndriçimi dhe pas vitesh në sektor përvoja e saj është e dukshme në çdo detaj. Një sistem montimi shumë i thjeshtë, një aplikacion i zhvilluar shumë mirë dhe produkte të mbaruar shumë mirë që tani jo vetëm që mund të zgjerohen, por mund të kombinohen me njëri-tjetrin. Detaje të tilla si ngjyrat janë identike edhe nëse kombinoni panele të llojeve të ndryshme, shkëlqimi automatik ose animacionet sipas ritmit të muzikës i bëjnë ato pa asnjë dyshim unike në kategorinë e tyre. Dhe funksioneve dekorative duhet të shtojmë mundësinë e ekzekutimit të veprimeve në HomeKit duke prekur panelet.

 • Starter Pack 5 Mini Triangles për 106 € (lidhje)
 • Starter Pack 4 Trekëndëshat për 99 € (lidhje)
 • Paketa Extension 10 Mini Triangles 106 € (lidhje)
 • Paketa Extension 3 Trekëndëshat 71 € (lidhje)
Trekëndëshat dhe Mini Trekëndëshat
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
 • 80%

 • Trekëndëshat dhe Mini Trekëndëshat
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Përputhshmëria e paneleve të ndryshme
 • Shkëlqim i mirë dhe përfundime
 • Sistem i thjeshtë i instalimit
 • Aplikimi i plotë
 • Mundësia e zgjerimit
 • Përputhshmëria me HomeKit, Alexa, Google Assistant

Contras

 • Kufizimet e aplikimit Shtëpia për kontroll

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.