Triangulation është spyware i ri që kërcënon iPhone-in tuaj

Spyware Triangulation

Një Trojan i ri i quajtur Triangulation është zbuluar nga Kaspersky, drejtuar drejtpërdrejt në pajisjet Apple, i cili me një mesazh të thjeshtë mund të vjedhë të gjithë informacionin tuaj.

Kompania e sigurisë kompjuterike, Kaspersky, ka publikuar një lajm në blogun e saj që prek drejtpërdrejt të gjithë përdoruesit e iPhone. Sipas kompanisë, është gjetur një sulm i ri që synon iOS dhe iPhone, në të cilat Me marrjen e thjeshtë të një mesazhi nga iMessage, të gjitha të dhënat tuaja do të jenë në rrezik. Ky sulm, i quajtur Triangulation, përdor dobësitë e iOS që lejojnë një mesazh të marrë në telefonin tonë për të vjedhur të dhënat tona dhe për t'i dërguar ato në serverët e sulmuesve, pa pasur nevojë përdoruesi të bëjë asgjë fare.

Sulmi kryhet duke përdorur një iMessage të padukshëm me një shtojcë me qëllim të keq që, duke përdorur dobësi të ndryshme në sistemin operativ iOS, funksionon në pajisje dhe instalon softuerin spiun. Implantimi i Spyware është plotësisht i fshehur dhe nuk kërkon ndonjë veprim nga ana e përdoruesit. Përveç kësaj, spyware gjithashtu transmeton në heshtje informacion privat në serverët e largët: regjistrimet e mikrofonit, fotot nga aplikacionet e mesazheve të çastit, vendndodhjen gjeografike dhe të dhëna për aktivitete të ndryshme të pronarit të pajisjes së infektuar.

Sipas kompanisë së sigurisë, ky sulm kishte në shënjestër punonjësit e kompanisë dhe drejtuesit e lartë, me qëllimin për të vjedhur të dhëna të vlefshme nga telefonat e tyre. Por nuk dihet nëse mjeti mund të jetë përhapur dhe sulmuar një popullsi më të madhe. Një tregues se iPhone juaj mund të jetë i infektuar është se nuk ju lejohet të përditësoni sistemin. Në një rast të tillë, gjëja më e mirë për të bërë është të rivendosni pajisjen tuaj nga e para, të mos përdorni kopjen rezervë për ta konfiguruar përsëri dhe ta përditësoni atë në versionin më të fundit të disponueshëm të iOS. Edhe pse për momentin nuk e dimë qëndrimin zyrtar të Apple në këtë çështje, duket se përditësimet e lëshuara në dhjetor 2022, iOS 16.2 dhe iOS 15.7.2 për pajisjet më të vjetra, rregulluan këtë të metë sigurie. Si zakonisht, mbajtja e iPhone tuaj të përditësuar është mjeti më i mirë antivirus që mund të keni në të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.