Truket e reja që dëshironi të dini para mbërritjes së iOS 14

Ardhja e iOS 14 është praktikisht e afërt, megjithëse është e vërtetë që ne jemi duke trajtuar versionin e tetë Beta të sistemit operativ që kompania Cupertino ka përgatitur për iPhone (iPadOS për iPad), karakteristika të reja vazhdojnë të shfaqen në lidhje me funksionimin e tij që nuk kalojnë pa u vërejtur dhe që kemi ardhur t'ju them.

Ne duam t'ju tregojmë se si të ndryshoni shfletuesin e parazgjedhur në iOS 14 dhe truket e tjera që duhet të dini para fillimit zyrtar të tij. Në këtë mënyrë ju do të jeni plotësisht të përgatitur për fillimin e tij zyrtar, si gjithmonë, në iPhone News ne jemi këtu për t'ju treguar këto lajme.

Me këtë rast kemi vendosur t’i shoqërojmë këto lajme me një video të vogël që ju lëmë në krye. Isshtë një kohë e mirë për të hedhur një vështrim në funksionimin e tij në kohë reale dhe për t'u regjistruar në kanalin iPhone News dhe na ndihmoni të vazhdojmë të rritemi me dorën tuaj dhe t'ju sjellim përmbajtjen më të mirë që prisni gjithmonë.

Ndryshoni aplikacionet e paracaktuara

Kohët e fundit kolegu ynë Karim ka biseduar me ju se si mund ta ndryshojmë shfletuesin e parazgjedhur në iOS 14, në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të krijojmë Google Chrome për momentin për të ekzekutuar funksionalitetet që deri më tani ishin të kufizuara vetëm në Safari. Këto janë hapat që duhet të ndiqni:

  1. Shkarkoni azhurnimin më të fundit për Google Chrome për iOS nga App Store
  2. Hapni aplikacionin Cilësimet iOS dhe lëvizni poshtë derisa të gjeni Google Chrome, klikoni në këto cilësime
  3. Klikoni në aplikacionin e shfletuesit të parazgjedhur
  4. Klikoni në Chrome

Tani duhet të theksohet se ky funksionalitet nuk është i kufizuar me të vërtetë në Google Chrome, Dua të them, më shumë aplikacione do të azhurnohen më vonë në mënyrë që të personalizojmë plotësisht pajisjen tonë mobile dhe të heqim dorë nga disa aplikacione të pranishme në iOS për herë të parë, duke shtuar mundësinë e eliminimit të drejtpërdrejtë të aplikacioneve në sistem.

Më vonë do të shohim për shembull personalizimin e aplikacionit të postës elektronike, ndër të tjera Spark, nga Readdle, tashmë e ka njoftuar atë mund të vendoset si aplikacioni i paracaktuar i menaxhimit të postës elektronike nga iOS, ndërkohë, ne duhet të vazhdojmë të presim që Apple të japë më shumë leje.

Merrni shpërthime me butonin e volumit

Apple vazhdimisht po vendos dhe heq disa nga funksionalitetet në iOS 14, Ne e imagjinojmë këtë sepse zhvillimi nuk është i kënaqshëm ose thjesht sepse përdorimi i përditshëm ka treguar se ideja e ndryshimit nuk ka rezultuar të jetë plotësisht e mirë.

Një shembull që kemi me "modalitetin refleks" të fotografisë selfie, një mjedis që u shfaq në versionet e para të Beta në iOS 14, por pa ndonjë arsye të dukshme Apple e ka bërë atë të zhduket në versionet e mëvonshme. Ne imagjinojmë se në realitet ky kapacitet Po, do të vijë në iOS 14 sapo të kemi një lansim zyrtar.

Kamera

Nga ana e saj, një tjetër nga funksionet që u zhduk në mënyrë misterioze është ai i bërjes së fotografive "shpërthim" direkt me butonat e volumit. Sidoqoftë, në cilësimet e kamerës tashmë ekziston mundësia për të aktivizuar këtë buton të volumit për të marrë fotografi në formatin «breshëri».

Ndërkohë, Apple kishte vendosur ta kufizonte këtë aftësi dhe e vetmja gjë që mund të bënim është të marrim shpërthime duke shtypur butonin e kapjes në ekran. Ky është një pengesë për shumë përdorues që janë mësuar vërtet të bëjnë fotografi me këtë buton fizik. Apple ka qenë në gjendje të korrigjojë.

Cilësimet e cilësisë së audios së kufjeve

Më në fund kompania Cupertino ka vendosuro të përmirësoni cilësinë e zërit të kufjeve MFi, me tel dhe pa tel në stilin më të pastër AirPods, për këtë ka lëshuar një mjedis që mund të arrihet lehtë.

Ju mund të hidhni një vështrim në videon në krye të menusë së udhëhequr nga e cila do të rregullohen në mënyrë të përsosur të gjitha zonat e tingullit për të përmirësuar përvojën tonë me cilësinë e audios në kufje, diçka që Apple po i kushton shumë vëmendje kohët e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.