Truket më të mira për të përdorur Google Maps në iPhone tuaj

Pavarësisht se Apple punon shumë për të përmirësuar vazhdimisht aplikacionin e saj të hartave, realiteti është se Google Maps është ende opsioni më i dobishëm për të gjithë përdoruesit, aq sa bëhet zgjedhja e preferuar edhe për përdoruesit e iPhone. Është për shkak të kësaj ne duam t'ju mësojmë se cilat janë truket për të përdorur Google Maps si të vërtetë për dhe të jeni në gjendje të përfitoni sa më shumë prej saj.

Zbuloni me ne këto shumë veçori dhe kuriozitete sekrete të Google Maps që do t'ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë nga aftësitë që ofron në iPhone dhe iPad tuaj.

Ruani adresat e shtëpisë dhe të punës

Google Maps na ofron një mënyrë më të lehtë dhe më të shpejtë për të lundruar, veçanërisht kur duam të shkojmë nga diku drejtpërdrejt në punë ose në shtëpi. Për këtë ne mund t'i ruajmë këto adresa në seksion faqet tuaja. Ne ju tregojmë se sa e lehtë është:

shpëtuar shtëpinë

Për këtë klikoni në U ruajt dhe shkoni te opsioni i fundit i quajtur etiketuar e cila është një listë private. Nëse klikojmë mbi të, do të shfaqet Shtëpia dhe Puna si opsione. Thjesht shtojmë adresën që duam dhe ajo do të shënohet me një etiketë. Kur shkojmë për të filluar shfletimin, këto alternativa gjithmonë do të na ofrohen fillimisht.

Ndani shpejt vendndodhjen tuaj

Kur jeni në një vend dhe dëshironi të ndani pikën e saktë, mund ta bëni këtë direkt nga Google Maps duke dërguar një lidhje, e cila do të jetë jashtëzakonisht funksionale për përdoruesit e Android dhe jo vetëm për përdoruesit e iOS.

Thjesht hapni Google Maps, shtypni çdo pikë në hartë, në këtë rast më mirë nëse e bëni pikërisht aty ku jeni, dhe Lista e opsioneve do të shfaqet: Si të arrini atje / Filloni / Ruani… dhe nëse i rrëshqitni këto opsione nga e djathta në të majtë, Share. Kjo do të hapë menunë dhe ne mund të ndajmë shpejt vendndodhjen tonë.

Hyni në Street View dhe kërkoni për shërbime në afërsi

Ekrani i navigimit të Google Maps është i mbushur me gjëra. Nëse klikojmë në fotografinë e vogël që shfaqet në këndin e poshtëm djathtas të hartës, Street View të vendit që kemi zgjedhur.

Në mënyrë të ngjashme, në qendër të lartë ne kemi një përzgjedhës opsionesh, në të cilin shfaqen restorante, supermarkete, pika karburanti dhe shumë të tjera. Nëse shtypim ndonjë nga këta butona, ai do të kërkojë për shërbimet më të vlerësuara dhe më të afërta të lidhura, në mënyrë që të mund të shkojmë shpejt.

Mund të zmadhoni me një dorë

Kjo është jashtëzakonisht e lehtë, dhe megjithëse ne mund të zmadhojmë dhe zvogëlojmë duke shtypur imazhin, diçka që Apple e ka popullarizuar që nga ardhja e iPhone-it të saj, realiteti është se ne gjithashtu mund të zmadhojmë me njërën dorë, pa e shtypur.

Për këtë na mbetet vetëm të bëjmë një klikim i shpejtë dy herë kudo në hartografi në të cilën duam të bëjmë kontrolle të ngushta, kjo do të na lejojë të zmadhojmë me një dorë nëse jemi duke vozitur ose thjesht nuk i kemi të dyja duart në dispozicion.

Ruani hartat për përdorim jashtë linje

Google Maps është një mjet i shkëlqyer nëse kemi mbulim të internetit në celular dhe nëse kemi gjithashtu një lidhje GPS. Ky sekondë është pothuajse gjithmonë i disponueshëm, por jo kur flasim për të dhënat celulare. Por Google Maps na lejon të përdorim sistemin e tij të navigimit edhe pa internet.

Shkarko Hartat

Për këtë ne thjesht duhet të ruajmë hartat offline. Kjo është relativisht e thjeshtë, për këtë ne duhet të shtypim kudo në hartë, lëvizni përzgjedhësin e opsioneve nga e djathta në të majtë dhe zgjidhni opsionin Shkarko. 

Tani do të na duhet thjesht të zgjedhim zonën e hartës që duam të shkarkojmë dhe ajo përmbajtje do të fillojë të ruhet në aplikacionin tonë Google Maps, gjë që do ta bëjë më të shpejtë dhe më të lehtë lundrimin.

Kontrolloni transportin publik

Për të konsultuar transportin publik, oraret dhe lidhjet e tij, thjesht duhet të zgjedhim pikën në të cilën duam të lëvizim. Pasi ta kemi bërë, do të klikojmë mbi opsionin Si të arrini dhe ne do të zgjedhim ikonën e trenit. Kjo do të na tregojë rrugët e transportit publik.

Transporti publik Google Maps

Nëse klikojmë edhe në itinerarin e përzgjedhur Një drop-down informative do të shfaqet me oraret e transportit publik që kemi zgjedhur, ndalesat e mbetura dhe frekuenca e të njëjtave që të mund të lëvizim.

Kontrolloni kronologjinë tuaj të Hartave Google

Ju mund të mendoni se askush nuk i njeh vendet ku keni qenë më mirë se ju, por ky mund të jetë një gabim i madh, sepse Google Maps i njeh vendet ku keni qenë kohët e fundit, si dhe ose më mirë se ju. Kjo është kronologjia e Google Maps dhe mund ta konsultoni shpejt kjo lidhje që do t'ju tregojë me pika të kuqe vendndodhjet tuaja.

U habita që mungojnë shumë informacione nga vendndodhjet e mia, nuk di të jem i lumtur apo jo.

Krijo një itinerar me ndalesa të shumta

Kur vendosim vendin ku duam të shkojmë dhe e kemi shtypur Se si të merrni, do të shfaqet rruga. Tani na mbetet vetëm të shtypim butonin (…) dhe zgjidhni nga të gjitha ato që na tregon opsioni Shto ndalesë.

Përveç kësaj, ne do të jemi në gjendje të aksesojmë shumë funksione të tjera si:

 • Vendosni opsione të ndryshme të rrugës
 • Vendosni një kujtesë për t'u larguar në një kohë të caktuar
 • Ndani udhëtimin dhe udhëzimet me dikë

Ruani vendin ku keni parkuar

Kini kujdes, sepse humbja e një makine në qytetin e madh është shumë e lehtë. Google Maps ka një zgjidhje për këtë. Kur të përfundoni udhëtimin thjesht shtypni pikën blu që përcakton vendndodhjen tuaj dhe do të shfaqet opsioni për të ruajtur vendndodhjen e parkimit.

Këshilla dhe truke të tjera

 • Nëse klikoni në adresat e shënuara me një "P" në ekran, ju mund të zgjidhni parkun e makinave ose parkun publik për të parkuar.
 • Ju mund të krijoni hartat tuaja të personalizuara dhe t'i shpërndani ato kjo lidhje.
 • Nëse shtypni en ikonën e mikrofonit që shfaqet në kutinë e tekstit për kërkime do të hapë Google Assistant dhe ju mund të kërkoni informacione dhe itinerare.
 • Butoni në këndin e sipërm të djathtë ju lejon të zgjidhni midis pamje të ndryshme të Google Maps si reliev, satelitor dhe tradicional.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   JM dijo

  Një detaj më shumë rreth zmadhimit me një dorë: mund të zmadhoni dhe zmadhoni. Nëse bëni një prekje të shpejtë të dyfishtë, zmadhoni, por nëse pas prekjes së dytë e lini gishtin në ekran, mund ta zmadhoni/zvogëloni duke lëvizur gishtin lart/poshtë pa e hequr atë nga ekrani.