Truket më të mira për t'u kujdesur dhe përmirësuar baterinë e iPhone-it tuaj

Bateria jonë iPhone Është një nga mallrat më të çmuara që strehon pajisja e mollëve të kafshuara, sepse le ta pranojmë, hardueri më i mirë nuk është absolutisht asgjë nëse nuk shoqërohet me një bateri të mirë të përmasave, dhe pikërisht kështu ndodh me shumë përdorues të iPhone, të cilët kanë probleme serioze për të arritur deri në fund të ditës.

Ne do t'ju tregojmë se cilat janë truket më të mira për t'u kujdesur për shëndetin e baterisë tuaj dhe sigurisht si ta bëni atë të zgjasë shumë më gjatë. Qëndroni me ne dhe zbuloni se si mund ta bëni baterinë e iPhone tuaj të matet.

Si të kujdeseni për baterinë e iPhone

Në këtë rast, fillimisht do të fillojmë me gjënë e parë, për të ditur se cilat janë zakonet që duhet të kemi parasysh kur kujdesemi për baterinë tonë. Shumë prej jush e shohin se si shëndeti i baterisë bie në mënyrë dramatike pas disa muajsh përdorimi, dhe kjo në shumë raste është për shkak të kujdesit të dobët dhe zakoneve të përdorimit që mund të dëmtojnë qëndrueshmërinë e saj, le të shohim se si mund ta bëni shëndetin e baterisë tuaj të zgjasë më gjatë në mot.

Shmangni temperaturat ekstreme

Temperaturat ekstreme janë të dëmshme për baterinë e iPhone tuaj (dhe për të gjitha bateritë në përgjithësi). I ftohti nuk duhet të na shqetësojë në përgjithësi, thjesht mos e lini iPhone tuaj jashtë me temperatura nën zero, megjithatë vapa është diçka më e zakonshme dita ditës dhe kjo mund të jetë një goditje e rëndë për baterinë e iPhone-it tonë. Y Nuk po flasim vetëm për nxehtësinë e jashtme, por edhe për nxehtësinë e brendshme.

 • Shmangni përdorimin e iPhone kur është duke u ngarkuar
 • Asnjëherë mos e lini iPhone tuaj të ekspozuar ndaj një burimi të drejtpërdrejtë të nxehtësisë
 • Asnjëherë mos e lini iPhone tuaj të ekspozuar drejtpërdrejt në diell
 • Shmangni sa më shumë karikimin me valë
 • Ju gjithashtu mund të shmangni karikimin e shpejtë

Shumë faktorë të tilla si luajtja e lojërave, përdorimi i pajisjes në plazh ose lënia e saj në diell në makinë mund të dëmtojë baterinë e iPhone-it tuaj, ndaj është mirë t'i merrni parasysh këto parametra.

Qëndroni larg baterisë 0%.

Një tjetër truk shumë i rëndësishëm është ruajtja e zakoneve të karikimit. Pa e lënë vazhdimisht iPhone-in të bjerë nën 15% të karikimit, bateria do të vuajë shumë më tepër, këshillohet që gjithmonë ta mbani karikimin midis 20% dhe 80%, por duke qenë se kjo është jashtëzakonisht e vështirë me autonominë që trajton. Në mënyrë ideale, zakonisht nuk e lëmë të bjerë nën 15% dhe kështu të ruajmë aftësitë e tij.

Shumë përdorues të makinave elektrike do t'ju thonë se karikimi i tij në 100% është gjithashtu i dëmshëm, por realiteti është se iPhone ka një sistem mbrojtës për të shmangur këto probleme.

Përfitoni nga karikimi i optimizuar i iPhone

Apple tashmë ka konsumimin e baterisë dhe "zakonet e këqija" të disa përdoruesve, kështu që në versionet më të fundit të iOS e ka parë të arsyeshme të shtojë një sistem të optimizuar të karikimit që mund ta aktivizojmë dhe çaktivizojmë sipas dëshirës. Ajo që e bën ngarkimin të optimizohet është se karikon telefonin deri në 80% dhe më pas përfundon karikimin e plotë kur sistemi vlerëson se do ta përdorni përsëri bazuar në rutinat tuaja ose vendosni alarmet.

Ngarkimi i optimizuar

Për të aktivizuar ose çaktivizuar ngarkesën e optimizuar mund të shkoni te Cilësimet> Bateria> Shëndeti i baterisë> Karikimi i optimizuar. Aty do të mund të shtypni çelësin në varësi të nevojave tuaja, ju rekomandojmë ta aktivizoni atë.

Si të përmirësoni autonominë e iPhone tuaj

Tani do të fokusohemi në ato cilësime ose truke që do t'ju lejojnë të përmirësoni lehtësisht autonominë e iPhone tuaj, mund të çaktivizoni ato funksione që nuk ju nevojiten, ato cilësime që konsumojnë baterinë vazhdimisht dhe shumë më tepër.

Çaktivizo vendndodhjet e shpeshta dhe shërbimet e sistemit

Sinqerisht, kjo është një nga veçoritë më të padobishme dhe më konsumuese të baterive nga të gjitha që iPhone ka. Këto konsumojnë shumë bateri sepse përdorin modulin GPS vazhdimisht edhe kur ne nuk përdorim iPhone-in tonë. Kjo është ajo që ne konsiderojmë se duhet ta çaktivizoni, po, kini kujdes që të mos çaktivizoni gjithçka sepse shumë funksionalitete ndihmojnë iPhone të funksionojë aq mirë sa funksionon.

 • Cilësimet> Privatësia> Shërbimet e sistemit> Vende të rëndësishme> Nr
 • Cilësimet> Privatësia> Shërbimet e sistemit> Analiza e iPhone
 • Cilësimet> Privatësia> Shërbimet e sistemit> Navigimi dhe trafiku
 • Cilësimet> Privatësia> Shërbimet e sistemit> Sugjerimet në bazë të vendndodhjes
 • Cilësimet> Privatësia> Shërbimet e sistemit> Përshtatja e sistemit
 • Cilësimet> Privatësia> Shërbimet e Sistemit> Njoftimet në bazë të vendndodhjes
 • Cilësimet> Privatësia> Shërbimet e sistemit> Kërkimi i rrjetit celular

Duke çaktivizuar të paktën këto cilësime, do të vini re se si jetëgjatësia e baterisë rritet pak dhe do ta vlerësoni.

Kujdes nga aktiviteti në sfond

Aktiviteti në sfond është i rëndësishëm në disa aplikacione si Spotify për të dëgjuar mirë muzikën me celularin në qetësi, Netflix për të shkarkuar disa kapituj... etj.

Megjithatë, shumë aplikacione të tjera përdorin procesorin e iPhone-it tonë në sfond me qëllimin e vetëm për të ofruar reklama më të mira ose përmbajtje më të shpejtë, diçka që ne sinqerisht: nuk na nevojitet.

Ndiqni shtegun Cilësimet> Të përgjithshme> Përditësimi i sfondit Dhe hiqni qafe ato aplikacione që nuk kërkojnë fare përdorim në sfond, kjo do të varet nga aplikacionet që keni instaluar, por disa si WhatsApp, Instagram ose Google Maps konsumojnë një sasi të madhe burimesh në sfond.

Truke të tjera të rekomanduara

Ne ju lëmë disa truke të vogla që do t'ju ndihmojnë të përmirësoni pak autonominë e pajisjes tuaj:

 • Mbajeni të ndezur ndriçimin automatik te Settings> Display and Brightness
 • Çaktivizo "lift to wake" pasi ndizet gabimisht ekranin ndonjëherë, gjithashtu te Settings> Display and Brightness
 • Çaktivizoni funksionet e kërkimit të vëmendjes dhe zbulimit të vëmendjes së FaceID, kjo ka një konsum të lartë të baterisë, megjithëse në rastin kur kërkon vëmendje mund të keni një shkallë më të ulët sigurie në iPhone tuaj
 • Përdorni rrjetet WiFi sa herë që mundeni, ato konsumojnë më pak bateri sesa rrjetet e të dhënave celulare
 • Nëse nuk ia vlen, çaktivizoni 5G, shkoni te Settings> Mobile Data dhe zgjidhni 4G.

Shpresojmë që këto truke t'ju ndihmojnë dhe mund të përmirësoni performancën e baterisë tuaj në iPhone.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paul dijo

  mirë:

  Këshillë shumë e mirë. E vetmja gjë nëse çaktivizon "System Customization" zhduket funksioni i programimit të Night Shift nga perëndimi i diellit në agim.

  Një përshëndetje