Truket për të përmirësuar jetën e baterisë në iOS 14

Autonomia pajisja ka qenë gjithmonë një pikë shumë e diskutueshme kur kemi folur për iPhone. Me kalimin e kohës dhe ardhjen e pajisjeve "të mëdha" kjo është përmirësuar pak, megjithatë, mbetet një nga shqetësimet më të mëdha të përdoruesve. Ne do të përqendrohemi sot në disa truke që mund të na ndihmojnë shumë.

Ne ju mësojmë se si të maksimizoni autonominë e iPhone-it tonë lehtë dhe shpejt. Kjo është gjithçka që ju duhet të dini pas mbërritjes së iOS 14 në mënyrë që të ndaloni karikimin e iPhone tuaj disa herë në ditë, kështu që mos humbni atë që duhet t'ju tregojmë sot këtu.

Azhurnimi i sfondit

Ne fillojmë me një njohje të vjetër që po shkakton më shumë dhimbje sesa lavdi në pajisjet iOS. Deri më sot, kryerja e shumë detyrave në kohë reale në iOS është ende e pamundur për arsye të ndryshme, pavarësisht nga fakti se Piktori në fotografi po i bën gjërat shumë më të lehta.

Sidoqoftë, Apple lejon që disa aplikacione të ekzekutohen "Në prapavijë" ndërsa kryejmë lloje të tjera detyrash. Të paktën e lejon atë me kufizime të caktuara kohore dhe të performancës. Kjo do të jetë koka e parë që ne do të presim.

En Cilësimet> Të përgjithshme> Përditësimi i sfondit ne do të jemi në gjendje të vërejmë se në mënyrë të paracaktuar të gjitha aplikacionet e aktivizojnë këtë funksionalitet në pajisjen tonë. Kjo konsumon vetëm burime dhe bateri të panevojshme, sepse para-ngarkimi i përmbajtjes së WhatsApp ose Twitter do të na kursejë vetëm gjysmë sekonde dhe me të vërtetë nuk na duhet.

Cilësimet na lejojnë të përcaktojmë nëse duam të kufizojmë, për shembull, këtë funksionalitet në momentet kur jemi të lidhur me WiFi, diçka që tashmë supozon një kursim të rëndësishëm të baterisë. Këshilla ime është të çaktivizoni aktivitetin në sfond të shumicës dërrmuese të aplikacioneve, bateria juaj do ta vlerësojë atë shumë.

Cilësimet e vendndodhjes

Edhe pse ka shumë polemika në lidhje me të, vendndodhja është një nga pikat më të rëndësishme kur ikni baterinë tonë pa rimë ose arsye. Për këtë duhet të marrim parasysh disa parametra, të gjithë ata që lidhen drejtpërdrejt me konsumin.

Për këtë do të shkojmë Cilësimet> Privatësia> Vendndodhja dhe brenda do të gjejmë një mori funksionesh. Gjëja e parë është të kemi një shumë të shtrenjtë që duhet ta konfigurojmë "Kur përdoret" nëpër të gjitha aplikacionet për të siguruar që lokalizimi nuk po përdoret në mënyrë joefikase.

Sidoqoftë, ekzistojnë një numër cilësimesh që janë veçanërisht të dëmshme për baterinë dhe quhen "Shërbimet e sistemit" mu në fund të cilësimeve të lokalizimit për të cilin po flisnim më herët. Kjo është ajo ku ne duhet të fusim po ose po, sepse këto cilësime janë veçanërisht të rëndësishme.

Ne do të shkojmë drejtpërdrejt në "Vende të rëndësishme", vendosja e vendndodhjes shumë më pak e dobishme dhe më shumë bateri. Unë gjithashtu rekomandoj që të çaktivizoni funksionet e përmirësimit të produktit, por asnjëherë kalibrimin e zhvendosjes, zonës kohore ose funksioneve të tjera me rëndësi të veçantë në dobinë e tij.

Ndriçimi automatik dhe «ngritja për tu aktivizuar»

Tani po flasim për cilësimet e ekranit që shumë e kanë zakon të keq t'i konfigurojnë siç dëshirojnë me rezultate mjaft të pafavorshme. E para është shkëlqimi i ekranit. Shumë përdorues kanë tendencë të çaktivizojnë ndriçimin automatik sepse ata duan ta mbajnë shkëlqimin sa më të ulët të jetë e mundur.

Sidoqoftë, ka shumë të ngjarë të harroni ta rregulloni kur ta ngarkoni. IPhones kanë një sensor të mirë ndriçimi që do t'ju lejojë shijoni cilësinë e ekranit dhe shkëlqimin e duhur në çdo kohë, ndizni ndriçimin automatik.

Nga ana tjetër, iPhone ka «Ngrini për të aktivizuar », Kjo do të bëjë që ekrani i iPhone të ndizet kur e zhvendosim në atë që do të ishte gjest i natyrshëm i ngritjes së tij për të identifikuar veten përmes Face ID. Megjithatë, kjo është kryesisht ikje absurde e baterisë.

Unë rekomandoj që të çaktivizoni këtë funksionalitet, sepse në praktikë ekrani ndizet në momente absurde, veçanërisht kur është në një çantë shpine ose çantë, mirë rekomandimi im është që ju të shpëtoj nga ky funksionalitet sa më shpejt të jetë e mundur.

A ia vlen 4G?

Një tjetër nga faktorët më përcaktues të konsumit të baterisë është mbulimi, si WiFi dhe veçanërisht të dhënat celulare. Në këtë rast, shumë përdorues nuk e konsiderojnë nëse ia vlen vërtet të aktivizoni 4G, dhe është se ka pak raste në të cilat nuk rekomandohet.

Duke pasur shumë pak mbulim 4G në një zonë ku, megjithatë, mbulimi 3G është i qëndrueshëm dhe i lartë, Jo vetëm që do të na bëjë të lundrojmë më ngadalë, sepse ai 4G do të jetë i paqëndrueshëm, por ne do të konsumojmë një sasi të madhe të baterisë sepse antena do të marrë shumë energji.

Kjo është arsyeja pse unë ju rekomandoj që të shkoni te Cilësimet> Të dhënat celulare> Zëri dhe të dhënat. Aty do të jeni në gjendje të zgjidhni midis 4G dhe 3G, në fakt edhe në disa kompani do të jeni në gjendje të zgjidhni 2G, megjithëse nuk e rekomandoj në mes të vitit 2020.

Kjo është sa e lehtë do të jeni në gjendje të kurseni shumë bateri, me një nga sugjerimet më tradicionale deri më sot.

Këshilla të vogla për të fituar bateri

 • Mos e lëshoni baterinë vazhdimisht nën 20%, kjo do të shkaktojë konsum.
 • Mos lejoni që iPhone të fiket pa një bateri, kjo mund të bëjë që bateria të prishet dhe nuk do të keni rezultate të besueshme.
 • Përfitoni nga modaliteti i errët, ky funksionalitet ofron një përmirësim, veçanërisht në mjedise me dritë të ulët, dhe gjithashtu do të kurseni baterinë në pajisjet AMOLED si iPhone 11 Pro.
 • Bëni kujdes me sfondet, nëse zgjidhni sfonde të zeza ose sa më të errëta, do të kurseni shumë bateri.

Dhe këto kanë qenë këshillat tona kryesore për të kursyer baterinë në maksimum. Ne ju rekomandojmë që të shikoni videon që çon këtë postim dhe të regjistroheni në kanal Të gjithë Apple ku do të vazhdojmë të ngarkojmë këto lajme dhe shumë të tjera që do t'ju lejojnë të përfitoni sa më shumë nga iPhone-i juaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nga zero dijo

  Mirëmëngjesi kam hequr vendet e rëndësishme por ai më paralajmëron se do të humbas përfitimet në hartat e CarPlay etj, kjo është e vërtetë ose do të ndikojë në navigimin, përshëndetjet