Truket për të ruajtur të dhënat në iPhone me iOS 10

shabllon dore

Ndërsa vitet kalojnë, nivelet e të dhënave celulare po rriten në kapacitet, por edhe kështu, me siguri në më shumë se një rast ne kemi arritur ta mbyllim muajin me normën tonë të të dhënave dhe na është dashur ta përdorim atë me një shpejtësi kaq të reduktuar sa ne duam të telefonojmë operatorin për të ndryshuar normën ose të punësojmë disa megabajt shtesë për të qenë në gjendje të përfundojmë muajin në kushte. Sa herë që Apple lëshon një version të ri të sistemit të saj operativ për celularët dhe tabletët, zakonisht shoqërohet nga disa funksione të reja që, pa e kuptuar, rrisin koston e të dhënave tona.

Në këtë artikull ne do të përpiqemi t'ju ofrojmë disa këshilla në mënyrë që norma jonë të mos zhduket shpejt.

Si të kurseni të dhëna celulare me iPhone në iOS 10

Çaktivizoni të dhënat mobile iCloud

Një nga funksionet më të rëndësishme të iOS është iCloud, i cili na ofron mundësinë e sinkronizimit të të gjitha të dhënave tona në të gjitha pajisjet e kompanisë me bazë në Cupertino të shoqëruara me të njëjtën llogari. Shumë prej aplikacioneve që kemi instaluar në pajisjen tonë përdorni iCloud për të ruajtur kopjet rezervë ose për të sinkronizuar të dhënat tona.

iCloud na ofron dy mundësi për të sinkronizuar informacionin: përmes Wi-Fi ose përmes të dhënave tona mobile. Në mënyrë të paracaktuar, iCloud aktivizon sinkronizimin me të dhënat tona mobile, një funksion që mund ta çaktivizojmë përmes Settings> iCloud> iCloud Drive dhe duke çaktivizuar skedën Përdor të dhëna celular.

Njoftime

lista e zezë e banderolave

Njoftimet shfaqen në terminalin tonë kur ka ndonjë ndryshim brenda aplikacionit, qoftë një email, mesazh, azhurnim ... Këto ndryshime vijnë logjikisht nga interneti dhe nëse nuk jemi të lidhur në një rrjet Wi-Fi dhe nëse kemi shumë aplikacione që na dërgojnë njoftime, mund të bëhet problem me normën tonë të të dhënave.

Çaktivizoni azhurnimet automatike nga iTunes dhe App Store

Një tjetër nga funksionet që aktivizohet natyrshëm, janë shkarkimet automatike të aplikacioneve dhe azhurnimet. Si rregull i përgjithshëm kur aplikacionet nuk i kalojnë 100 MB, mund të azhurnohet dhe shkarkohet përmes normës sonë të të dhënave mobile, i cili mund të jetë një shpenzim i konsiderueshëm në shkallën tonë të të dhënave, veçanërisht nëse kemi shumë aplikacione të instaluara në pajisjen tonë.

çaktivizoni azhurnimet dhe shkarkimet automatike nga iTunes dhe App Store Ne shkojmë te Settings> iTunes Store dhe App Store dhe çaktivizojmë skedën Përdor të dhëna celular.

Çaktivizo "Ndihmën Wi-Fi"

Çaktivizo Ndihmën WiFi

Ky ishte një nga funksionet e reja që erdhi nga dora e iOS 9, një funksion që ka dobinë e tij në raste të caktuara, por në shumicën e tyre, është më i dëmshëm sesa i dobishëm për shkallën e të dhënave tona. Ky funksion lejon të aktivizojë të dhënat celulare kur jemi të lidhur me një sinjal të dobët Wi-Fi pa e vërejtur ne, gjë që mund të thotë që norma jonë mbaron shpejt.

çaktivizo "Ndihmën Wi-Fi" Ne do të shkojmë te Cilësimet> Të dhënat celulare dhe zgjidhim skedën e Ndihmës Wi-Fi.

Çaktivizo përdorimin e të dhënave për disa aplikacione dhe lojëra

Likelyshtë e mundshme që kur të fillojmë të kontrollojmë shpenzimet e bëra nga çdo aplikacion ose lojë që ka qasje në internet, ne nuk kemi goditur ndonjë frikë kur shohim se si një aplikacion ose lojë e caktuar po e merr normën tonë. Nëse zakonisht nuk e përdorim atë aplikacion ose Ne nuk kemi nevojë që ju të përdorni shkallën tonë të të dhënave, ne mund ta çaktivizojmë atë duke ju ndaluar të përdorni normën tonë dhe vetëm duke përdorur lidhjen Wi-Fi të iPhone ose iPad tonë.

çaktivizoni hyrjen në internet për aplikacione ose lojëra, ne shkojmë te Settings> Mobile data. Brenda këtij opsioni do të shfaqen të gjitha aplikacionet dhe konsumi që ata kanë bërë në atë kohë të shkallës sonë të të dhënave.

Përditësimet në sfond

Çaktivizo azhurnimin e sfondit

Edhe pse është e vërtetë që dobia e këtij funksioni është ideale, pasi që në çdo kohë aplikacionet që përdorin këtë funksion azhurnohen gjithmonë sa herë që i hapim, Shtë një dhimbje koke e vërtetë si për baterinë ashtu edhe për të dhënat tona celularët. Facebook është një shembull i qartë i një aplikacioni që pi baterinë dhe të dhënat tona mobile në të njëjtën masë.

Për fat të mirë ne mundemi kufizoni cilat aplikacione mund të azhurnohen në sfond, sipas interesit tonë ose mund t'i çaktivizojmë të gjithë plotësisht, në këtë mënyrë të dhënat dhe bateria do të zgjasin më shumë. Për t'i çaktivizuar ata, ne thjesht duhet të shkojmë te Settings> General> Update në sfond.

Çaktivizo të dhënat celulare nga Apple Music

Listat e personalizuara të muzikës Apple

Shërbimi i transmetimit të muzikës nga Apple, i cili tashmë ka 17 milion abonentë, na lejon të dëgjojmë muzikë përmes normës sonë të të dhënave. Edhe pse është e vërtetë që konsumi nuk është i tepërt për cilësinë që ofron, ne mund të çaktivizojmë përdorimin e të dhënave tona, të dëgjojmë muzikë, të azhurnojmë bibliotekën dhe të ngarkojmë ilustrime. Për çaktivizoni përdorimin e të dhënave Apple Music, ne do të shkojmë te Settings> Music> Data mobile.

Modifikoni cilësinë e transmetimit të aplikacioneve streaming siç janë Spotify, Netflix

Një opsion shumë efektiv për të ruajtur të dhënat e lëvizshme është të kufizoni cilësinë e transmetimit të muzikës dhe aplikacioneve video të tilla si Spotify, Netflix, HBO ose t'i çaktivizoni ato drejtpërdrejt ... Si parazgjedhje dhe si parazgjedhje, cilësia është vendosur në automatike, por këto aplikacione na lejojnë të modifikojmë cilësinë e riprodhimit nëse nuk duam të çaktivizojmë përdorimin e saj përmes të dhënave.

Përdorni opsionin Ndani internetin me njohuri

Një nga opsionet që përdoruesit përdorin shumë është mundësia e të qenit në gjendje të ndajnë të dhënat celulare të iPhone me iPad ose kompjuterin tonë. Ky opsion është ideal kur jemi në një zonë pa Wi-Fi dhe pajisja që po përdorim kërkon një lidhje interneti. Për raste specifike është ideale, por nëse përdorim tepër, shkalla e të dhënave tona mund të përfundojë shpejt.

Përdorni Google Chrome për të lundruar

Google ChromeiOS

Ndryshe nga Safari, Google Chrome ka një mundësi për të zvogëluar konsumin e të dhënave celulare gjatë shfletimit. Kur aktivizojmë Kursyesin e të Dhënave, shumica e trafikut në internet kalon përmes serverave të Google para se të shkarkoni në pajisje. Serverët e Google i ngjeshin ato të dhëna, kështu që më pak shkarkohen.

aktivizoni këtë mundësi që si parazgjedhje aktivizohet vetëm për lidhjet Wi-Fi, ne shkojmë nga brenda aplikacionit te Settings> Bandwidth dhe klikojmë në Preload faqet e internetit për të shfaqur opsionet e disponueshme: Gjithmonë, Vetëm në Wi-Fi ose Kurrë.

Google Chrome (Lidhja e AppStore)
Google Chromefalas

Përdorni shfletuesin Opera Mini

Opera është një tjetër nga shfletuesit që gjithashtu na lejon të rulim konsumin e të dhënave tona mobile ndërsa ne lundrojmë. Në fakt, ajo është krijuar kryesisht për atë funksion.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Mos pastroni cache të shfletuesve tuaj

Në mënyrë që të kursejmë hapësirë ​​në pajisjet tona, pastrimi i memorjes mund të na lejojë të kursejmë një hapësirë ​​të madhe, por shkon kundër konsumit të të dhënaveMeqenëse faqet e internetit që ne vizitojmë më shumë, duhet të rimbushin shumicën e elementeve fikse të internetit, të dhëna që normalisht mbahen në pajisje për të shpejtuar ngarkimin e tyre.

Çaktivizoni riprodhimin automatik të videos në Facebook dhe Twitter

Facebook Office

Mania që kanë disa kompani aktivizoni automatikisht riprodhimin e videos ndërsa jemi duke përdorur aplikacionin duket se nuk ka fund. Facebook dhe Twitter janë aplikacionet që si parazgjedhje e kanë opsionin të aktivizuar si parazgjedhje, por për fat të mirë ne mund ta çaktivizojmë atë në mënyrë që luajtja e videove të bëhet vetëm kur jemi në një rrjet Wi-Fi.

Fshini aplikacionin Instagram dhe Facebook

Aplikacionet e Mark Zuckerberg, Instagram dhe Facebook, nuk janë vetëm një bateri, por është gjithashtu një vrimë e zezë përmes së cilës kalon një sasi e madhe e të dhënave, pavarësisht nga fakti që ne çaktivizojmë luajtjen automatike të videove në Facebook, në pikën e mëparshme. Në Instagram, ky aplikacion është i vetëdijshëm për konsumin e të dhënave, por në vend që t'i optimizojë ato, na lejon të ndryshojmë cilësimet në mënyrë që të përdorni më pak të dhëna.

Çaktivizoni shkarkimet automatike në WhatsApp, Telegram, Line ...

zvogëloni-të dhënat-celular-në-iphone

Gjatë gjithë ditës ne marrim një numër të madh videosh, fotografish dhe GIF, në varësi të aplikacionit (WhatsApp ende nuk e ofron atë). Nëse kemi të aktivizuar shkarkimin automatik, me kalimin e ditëve, shkalla e të dhënave tona mund të ndikohet seriozisht. Për fat të mirë ne mund të çaktivizojmë se çfarë lloji të përmbajtjes mund të shkarkohet automatikisht dhe e cila nuk është Opsioni më i mirë është të çaktivizoni shkarkimin automatik të videove, pasi është lloji i skedarit që mund të konsumojë më shumë të dhëna nga norma jonë.

Instaloni Onavo Extend

Onavo Extend ju ndihmon të kurseni të dhëna celulare kështu që ju mund të kaloni më shumë kohë duke bërë atë që dëshironi të bëni në telefon, por pa rritur faturën tuaj. Pas instalimit të aplikacionit, ai funksionon në sfond kur përdorni të dhëna celulare për të kuptuar se si të ruani. Onavo Extend shkarkon imazhet kur shkoni tek ato, në mënyrë që të mos përdorni të dhëna të vlefshme në imazhe që mund të mos i shihni, ajo ekuilibron cilësinë e imazheve dhe kursimin e të dhënave sipas konfigurimit tuaj, çaktivizohet automatikisht kur ju lidheni me një rrjet Wi-Fi. Funksionimi i këtij aplikacioni është shumë i ngjashëm me atë të Chrome pasi që i gjithë informacioni kalon nëpër serverat e kompanisë.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   bubo dijo

  Lidhur me Onavo, kjo më jep një problem, kur përdor të dhënat që ky onavo VPN bllokon SIRI, ndalet së punuari duke më thënë që nuk kam lidhje interneti dhe nëse uninstaloj onavo VPN funksionon si duhet për mua

  A i ndodh dikujt?

 2.   Luis dijo

  Do të doja të dija nëse përdorimi i këtij profili vpn të dhënat e mia personale (llogaritë, fjalëkalimet, etj.) Mund të ishin të rrezikuara ose të prekshme. Theshtë e vetmja gjë që më shqetëson. Faleminderit.