TSMC do të jetë furnizuesi ekskluziv i çipit për iPhone 7

tsmc A9

Sipas rrjedhjeve të fundit, Kompania e Prodhimit të Gjysmëpërçuesve të Tajvanit, e njohur më mirë si TSMC, së fundmi ka arritur një marrëveshje për t'u bërë furnizuesi i vetëm i procesorit që do të përdorë iPhone 7 të ardhshëm. Ky është një lajm i mirë për të heshtur të gjitha thashethemet që u shfaqën në lidhje me çipat Samsung dhe TSMC me iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus të kaluar që shqetësuan më shumë se një klient dhe krijuan teoritë tipike që gjeneron çdo produkt i Apple në rrjete. Një polemikë më pak për iPhone 7 të ardhshëm, edhe pse nuk kemi dyshim se nëse nuk është për një gjë, do të jetë për një tjetër.

Sipas raporteve, TSMC më në fund ka qenë favorit për Apple Times elektronike, një rrjet i lajmeve të Koresë së Jugut. Po kështu, të dhënat sugjerojnë se TSMC do të fillojë prodhimin e çipit «A10» në fillim të qershorit të të njëjtit vit, me synimin për të mbuluar kërkesën për iPhone 7 që kompania urdhëron të mblidhet. TSMC deri më tani ka prodhuar A8s për iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus, megjithatë, Samsung u kthye në grindje me prodhimin e çipit A9 për iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus, i cili krijoi polemika të mëdha siç e dini shumë prej jush.

Vitin e kaluar, disa teste treguan se çipi TSMC performoi pak më mirë se ai i Samsung, duke siguruar gjithashtu një autonomi më të madhe për pajisjen. Sidoqoftë, ato janë gjëra të vogla dhe ne nuk besojmë se Apple ka zgjedhur TSMC për këtë arsye, por për të tjera më të rëndësishme dhe të panjohura. Tani për tani, Samsung duket se po ndahet në një masë të madhe nga Apple, megjithëse ende nuk kemi njohuri për çipin që do të përfshijë pajisjen iPhone 5se që do të prezantohet më 15 mars dhe për të cilin do të jemi të vëmendshëm me qëllimin që nuk të mungon absolutisht asgjë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  Duhet të theksohet se tsmc po përgatitet të prodhojë patate të skuqura në 10 nanometra, do të ishte një hap i pabesueshëm.

  PS: Ka shumë artikuj kohët e fundit në AI, më pëlqen, nuk ankohem, e them sepse mund të shikoni vetëm 5 artikuj në hyrjen kryesore, të cilat i shoh të dëmshme për lexuesin dhe redaktorët, sepse nuk marrin vizita që qëndrojnë në faqet e mësipërme, do të ishte mirë ta rrisni në 10 shënime në faqen kryesore,