tvOS 11.2 përmirëson performancën HDR në Apple TV

Ka qenë një pasdite më shumë se e çuditshme e betave, dhe është se kur të gjithë prisnim më tepër versionin zyrtar të iOS 11.1 në 19:00 pasdite me kohën Spanjolle, gjetëm një surprizë për të cilën askush nuk kishte vënë bast ditë ose javë më parë, beta të reja që nuk kanë asnjë lidhje me atë të mëparshme.

Në këtë rast, iOS 11.2 dhe tvOS 11.2 janë lëshuar për secilën nga pajisjet e mbështetura. Edhe pse mund të duket se po përballemi me një azhurnim më të mirë, realiteti është se Ky version i ri i sistemit operativ Apple TV vjen për të përmirësuar më tej përvojën në rezolucionet 4K me HDR. 

Përveç funksioneve të tjera për të cilat do të flasim më vonë, tvOS 11.2 tani shton një kategori të re të përmbajtjes së paparë për shfaqje dhe filma TV, diçka si përmbajtja që nuk duhet ta humbni sipas preferencave tuaja të shikimit. Por nuk do të mbetet një histori e thjeshtë, Ky version i sistemit operativ fsheh disa karakteristika që në parim do të lejojnë performancë më të mirë sesa rezolucioni 4K dhe HDR ato po ofrojnë në kutinë e zezë të vogël të Apple.

Për të filluar tani, pajisja do të alternojë në mënyrë autonome dhe automatike midis përmbajtjes SDR dhe HDR, ajo do të zbulojë mundësinë e bërjes së këtyre sistemeve të pajtueshme nga vetë kodi i aplikimit dhe kjo do të na kursejë që të zgjedhim përmbajtjen manualisht. Cfare ka me shume, premtimi për të rregulluar çështje të caktuara të normës së kornizës që ndodhin kur përdorni performancën maksimale të GPU për përmbajtjen në rezolucione 4K. Ne do të jemi në gjendje të konfigurojmë këtë lloj ndryshimi automatik përmes seksionit të cilësimeve, kështu që nuk do të përbënte vështirësi për përdoruesit ekzistues të tvOS. Sigurisht karakteristika të Apple TV që e vendosin atë ballë për ballë me çdo qendër argëtimi të niveleve të larta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.