Twitch nxjerr funksionin e shumëpritur të SharePlay në iOS

SharePlay, çfarë ka të re në iOS, iPadOS, tvOS 15 dhe macOS Monterey

Me ardhjen e iOS 15, funksionaliteti i SharePlay erdhi në FaceTime, ku përdoruesit do të kishin mundësinë të shikonin kapitujt e serialeve, filmave tanë të preferuar ose çdo shërbimi transmetimi që përshtatet me të në të njëjtën kohë si një mik apo anëtar i familjes. Epo, sipas një përditësimi nga Twitch, ata tashmë do ta integronin këtë funksionalitet, aftësia për të parë transmetimet së bashku gjatë telefonatave FaceTime.

Twitch ka shtuar mbështetje për funksionalitetet e SharePlay në platformën dhe aplikacionin e tij. Kështu, lejojnë përdoruesit të shikojnë bashkërisht çdo video në platformë. Transmetuesi ynë i preferuar, një video e vonuar, një ngjarje video-lojë e transmetuar… çfarëdo.

Dje Twitch bëri komunikimin zyrtar përmes Twitter-it të tij. Opsioni sharePlay është i disponueshëm në pajisjet me iOS 15.1 ose më të lartë në të njëjtën mënyrë si me iPadOS 15.1. Jo kështu për Apple TV, ku kjo veçori nuk është ende e disponueshme.

Për të nisur një sesion SharePlay, përdoruesit do të duhet të jemi në një telefonatë aktive FaceTime dhe të kemi të instaluar të gjithë aplikacionin Twitch (përveç të qenit logued, sigurisht).

Pasi të kemi filluar seancën e sharePlay përmes FaceTime, të gjithë pjesëmarrësit e thirrjes do të jenë sinkronizuar në të njëjtën pikë të riprodhimit të videos. Përveç kësaj, kontrollet që ndikojnë në riprodhimin e videos (pauzë, luajtje, video me shpejtësi përpara ose prapa) do të sinkronizohen gjithashtu.

Gjithashtu, një lajm i mirë (dhe i zbatuar mirë) për transmetuesit e kësaj platforme është se, çdo përdorues në thirrje do të llogaritet si shikues, të jeni në gjendje të keni një kontroll më real të vizitorëve tuaj dhe të jeni në gjendje të drejtoni ose analizoni punën tuaj në më shumë detaje.

Ne mendojmë se është një ide e mirë që Twitch ta zbatojë këtë funksionalitet herët, duke vënë bast për tërheqjen e më shumë ndjekësve përmes fjalës në gojë dhe për lehtësinë e të qenit në gjendje të komentosh me miqtë ose familjen për çdo riprodhim kudo dhe në mënyrë të sinkronizuar. Duke përfunduar në këtë mënyrë me atë «e keni parë rrymën e ...? Kur…". Shpresojmë që pak nga pak pjesa tjetër e aplikacioneve të përditësohen në të njëjtën mënyrë për të shijuar këtë funksionalitet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.